Praha by mohla pro úředníky koupit poštovní sídlo v Jindřišské

Pražský magistrát jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Mohl by tam po roce 2028, kdy skončí pronájem Škodova paláce, umístit své úředníky. Ve hře je stále také stavba nové budovy magistrátu Na Knížecí. Řekl to radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Mluvčí pošty ale reagoval, že podnik budovu k prodeji nenabízí.

O záměru České pošty historický palác prodat informoval v červnu její ředitel Roman Knap. Podle radního Chabra se už uskutečnila schůzka zástupců magistrátu a pošty a už se mluvilo i o ceně. Pro město by podle radního byla přijatelná, pokud by se ukázalo, že se nákup vyplatí i z hlediska nákladů na provoz a rekonstrukci domu. Ekonomické zhodnocení se nyní připravuje.

Podle mluvčího České pošty Iva Vysoudila ovšem v současnosti státní podnik budovu k prodeji nenabízí a v dohledné době o tom ani neuvažuje. „Rozhodně to není na pořadu dne,“ podotkl. O konkrétních jednáních s magistrátem prý mluvčí neví. 

Vysoudil dodal, že i kdyby pošta v budoucnu budovu prodala, poštovní pobočka by v ní měla zůstat.

Město už hledá delší dobu budovu, kam by se měly po roce 2028 přesunout téměř dvě tisícovky úředníků. V minulém volebním období si tehdejší vedení magistrátu nechalo udělat analýzu, podle které je nejvhodnější lokalitou pro vybudování nové budovy magistrátu pozemek Na Knížecí v Praze 5.

Z Mariánského náměstí magistrát neodejde

Chabr uvedl, že definitivní rozhodnutí zatím nepadlo, mělo by se tak ale stát co nejdříve. Pokud by se město rozhodlo namísto nákupu budovy pošty samo stavět na pozemcích Na Knížecí, muselo by začít velmi brzy, aby se výstavba do skončení nájmu Škodova paláce stihla.

Případnou stavbu by město muselo také koordinovat s firmou Sekyra Group, která u Knížecí plánuje postavit rozsáhlý developerský projekt, ve kterém kromě bytů a obchodů bude i nové sídlo České spořitelny. Podle Chabra by to oblast měla dopravně zvládnout i v případě, že by se tam rozhodlo stavět i město.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) mluvila i o tom, že by magistrát opustil budovu Nové radnice na Mariánském náměstí. S tím současné vedení podle radního nepočítá.

Úvahy o převzetí karlínských kasáren padly

Chabr dodal, že město naopak ustoupilo od plánu převzít od státu kasárny v Karlíně. Před časem to navrhl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v souvislosti s vyjednáváním s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o možnosti postavit v Letňanech areál pro státní úředníky.

„Téma bylo otevřeno dříve, než jsme měli důkladnou analýzu,“ řekl radní a dodal, že do kasáren by se vešlo pouze 200 až 300 úředníků, což je s ohledem na předpokládanou výši nákladů na rekonstrukci pro město nerentabilní.

Pražští úředníci nyní sídlí na několika místech. Velká část jich je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici. Tato budova však nepatří městu, má ji pouze pronajatou do roku 2028. Město v minulosti kvůli údajně předraženému nájemnému podalo na tehdejšího majitele, firmu Copa Retail, dvě žaloby, u soudu ale neuspělo. Minulému vedení magistrátu se podařilo vyjednat snížení nájemného. V roce 2017 palác koupila investiční společnost GLL.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pardubice, Olomouc nebo Brno. Některá města řeší nárůst černých skládek

Některá krajská města letos zaznamenala výrazný nárůst černých skládek. Více případů v prvních sedmi měsících letošního roku evidovaly třeba Pardubice, Olomouc, Brno nebo Zlín. Nejčastěji policisté nacházejí černé skládky při obchůzkách, s pomocí kamerového systému nebo díky oznámením od občanů. V řadě krajských měst se ale naopak počet černých skládek snížil. Česká televize to zjistila od zástupců městské policie.
před 6 mminutami

Provoz pražského letiště se vrátil na hlavní ranvej

Letový provoz na pražském letišti se vrátil na hlavní dráhu. Kvůli modernizaci okolí hlavní ranveje byl na 4,5 měsíce převeden na vedlejší dráhu. Druhá etapa modernizace začala na konci března a zahrnovala čtrnáct stavebních a technologických projektů letiště za více než jednu miliardu a tři investiční akce externích partnerů, sdělil zástupce mluvčí letiště Jiří Hannich. Loni byla hlavní dráha uzavřena kvůli první etapě modernizace ve stejném období.
před 12 hhodinami

Auto, které jelo téměř dvě stě kilometrů v hodině, řídil čtrnáctiletý chlapec

Policisté ve čtvrtek večer při běžné kontrole zastavili u Obědovic nedaleko Hradce Králové osobní vozidlo značky Audi, které na silnici druhé třídy jelo rychlostí téměř dvě stě kilometrů v hodině. Za volantem přitom seděl teprve čtrnáctiletý chlapec, uvedla v pátek policie na webu. Hlídce řekl, že automobil je jeho otce.
před 14 hhodinami

Ve Zlíně odstartovala Barum rallye. Závod doprovází omezení dopravy

Ve Zlíně začal pětapadesátý ročník Barum Czech Rally. Závodníky čeká třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 206 kilometrů. Soutěž se až do neděle pojede na silnicích po celém Zlínském kraji. Na pořádek při akci dohlédnou tři stovky policistů. Demoliční práce na nedávno vyhořelé budově číslo 34 ve Zlíně ovlivní především diváky, kteří se nedostanou do Vavrečkovy ulice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hasiči dostali požár lesa na Strakonicku pod kontrolu

Požár lesa u Lnář na Strakonicku zasáhl plochu zhruba deseti hektarů a podle prvotních odhadů způsobil škodu deset milionů korun. Hasiči oheň likvidují od čtvrtečního večera. Zásah bude ještě trvat zřejmě celý pátek.
13. 8. 2026Aktualizovánopřed 16 hhodinami

Cyklostezka spojila českou a bavorskou část Šumavy. Pozor na rozdílná pravidla

Správa Národního parku Šumava propojila Rosenauerovu cyklostezku v oblasti Stožce s Bavorskem. V hlavní sezoně na těchto místech působí společné hlídky tuzemských a bavorských strážců, ke kterým se občas připojují i policisté. Turisty i cyklisty upozorňují, že na mezinárodních trasách musí počítat s rozdílnými pravidly v jednotlivých státech.
před 20 hhodinami

Příslušník bezpečnostních sborů rozbíjel v centru Prahy auta, hledají se svědci

Příslušník některého z bezpečnostních sborů rozbíjel minulý týden v Pařížské ulici v centru Prahy auta. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nyní hledá případné svědky a také další poškozené. Oznámila to na svém webu. Mluvčí inspekce Jakub Augusta zatím nechtěl kvůli vyšetřování upřesnit, ve kterém ze sborů podezřelý muž pracuje.
před 21 hhodinami

VideoSeverní část Pražského okruhu chce ŘSD začít stavět v roce 2028

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce mít do konce příštího roku vykoupených až devadesát procent pozemků, aby mohlo v roce 2028 začít stavět severní část Pražského okruhu. Dálnici bude muset ustoupit například komunitní zahrada uprostřed pražského Suchdola. Mají tudy vést tunely, na povrchu budou stožáry vysokého napětí. Místní už vědí, že to bude nepříjemný zásah do jejich života. ŘSD vyjednává s dotčenými obcemi a městskými částmi dlouhodobě. Stejně jako radnice označuje debaty za náročné. Ke konci příštího roku plánuje ŘSD zažádat o stavební povolení. Pro stát je dokončení základní dálniční sítě prioritou, ale i ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) připouští možné problémy kvůli odporu části místních obyvatel. Zatímco o severní části okruhu se stále jedná, na jihovýchodní mezi Běchovicemi a dálnicí D1 už jsou těžké stroje a dělníci zhruba v polovině prací.
včera v 06:50

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.