Památkáři v Opočně zabraňují vstupu do parku

Opočno – Bouři nevole vyvolalo v Opočně na Rychnovsku rozhodnutí památkářů uzavírat na zimu rozsáhlý park tamního zámku. Obyvatelé města v petici požadují, aby byl areál otevřený celoročně. Národní památkový ústav své rozhodnutí vysvětluje tím, že případným návštěvníkům nemůže zajistit jejich bezpečnost. Anglický park, který byl zřízen v letech 1806 – 1820, se nachází v údolí Zlatého potoka jižně od zámku. Návštěvníci parku mohou obdivovat nejen vzácné dřeviny a rybníčky s umělými vodopády, ale i altánek u rybníka, vodopád, oranžérii a letohrádek.

Odemkněte brány a pusťte nás do parku tak, jak to bývalo dlouhé roky zvykem, žádají památkáře nespokojení obyvatelé Opočna. Petici, která požaduje otevření parku, během 4 dnů podepsalo asi 450 lidí. „Je to hrozná věc. Jsem tady už 70 let a ještě se nestalo, abychom v zimě nesměli do parku,“ prohlásila Naděžda Hájková z Opočna a členka petičního výboru Božena Tymichová doplnila: „Lidé jsou opravdu hodně naštvaní, podpisy přibývají. Park nám skutečně nesmírně chybí.“ Ředitel Národního památkového ústavu Oldřich Pešek tvrdí, že instituce park v zimě zavírá jako prevenci před úrazy. Že si nemůže dovolit udržovat přibližně dvacetihektarový areál tak, aby například nehrozilo uklouznutí návštěvníků na ledu nebo pád větví: „I kdybychom tam dali ceduli 'Vstup na vlastní nebezpečí' nebo nějaké podobné prohlášení tohoto typu, odpovědnosti nás to nezbavuje.“

Starosta města Štěpán Jelínek (nestr.) by otevření parku také přivítal, protože jiné takové místo pro odpočinek v Opočně není. S památkáři se domluvil na tom, že by alespoň menší část parku v zimě otevřená být mohla. Město za to ale bude muset zaplatit. „Znamená to zajistit údržbu parku přes zimu a případně nějaké zábrany, aby se lidé nedostali do dolní části,“ vysvětlil starosta Jelínek.

Reportáž Přemysla Šrámka (zdroj: ČT24)

Problematikou parku by se zastupitelé měli zabývat koncem února.

Bouři nevole vyvolalo v Opočně na Rychnovsku rozhodnutí památkářů uzavírat na zimu rozsáhlý park tamního zámku.
Zdroj: ČT24