Ostrava vybrala podobu parkovacího domu za katedrálou. Stavba má začít za dva roky

Ostrava vybrala návrh pro realizaci parkovacího domu za katedrálou v centru města. Připravilo jej pražské studio Chalupa architekti. Porota vítěze vybrala z šesti dodaných návrhů, uvedla mluvčí města Andrea Vojkovská. Stavba by měla začít v roce 2023 a náklady vyšplhají na 406,5 milionu korun. Město bude pro projekt hledat strategického partnera mezi soukromníky.

Objekt v proluce na nároží ulic Zámecká a Purkyňova bude mít dvě podzemní a sedm nadzemních podlaží. V jeho přízemí budou prostory pro obchody, služby i gastronomii. V budoucnu by se v případě potřeby mohl přeměnit i na bytový dům. Nabídnout má celkem 400 parkovacích míst. 

„Ačkoli je umístění parkovacího objektu v jádrovém území města velmi kontroverzní, pro rozvoj centra města to bude zásadní stavba. Především nám umožní dostavět několik klíčových proluk včetně té po květinové síni u Masarykova náměstí, protože bude splněna zákonná podmínka zajištění dostatečného počtu parkovacích míst u novostaveb,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Díky parkovacímu domu bude podle vedení města možné odstranit parkovací plochy u katedrály a vytvořit tak před ní důstojný prostor. „Architektonickou soutěž jsme zvolili proto, abychom nalezli nejlepší možné řešení,“ doplnila Bajgarová.

Návrh vytvořilo studio Chalupa architekti

Architektonické kanceláře město oslovovalo přímo i na základě dodaných portfolií. Porotci hodnotili nejen architektonické řešení, ale návrhy posuzovali například i z dopravního či provozního hlediska a zaměřili se i na nákladnost projektu. Ostrava teď bude jednat s vítězem tak, aby s ním mohla uzavřít smlouvy na dopracování návrhu a projektovou dokumentaci.

„Vítězný návrh parkovacího domu studia Chalupa architekti respektuje své okolí, vhodně navazuje na budovu fary a je natolik velkorysý, že dobře dotvoří charakter náměstí. Blízká katedrála je monumentální a potřebuje silného partnera, což návrh splňuje,“ řekl ředitel městského ateliéru MAPPA Ondřej Vysloužil.

Zájem o účast v soutěži na základě výzvy města projevilo 35 účastníků. Porota posoudila jejich dodaná portfolia a vybrala tři. Další tři účastníky oslovilo město přímo. Mezi práce vítězného studia patří například vestibul stanice metra Kolbenova v Praze, Hotel Metropol v Praze nebo nová budova ČSOB v Praze-Radlicích.