Odtah auta v Praze by mohl být o 600 korun dražší

Praha - Praha chce zvýšit maximální cenu za odtahy aut. V současnosti je částka stanovená na 1 300 korun, v novém návrhu se počítá se zvýšením na 1 900 korun. Návrh schválila rada města, řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. Nyní půjde návrh do připomínkového řízení, k dalšímu projednávání by ho rada mohla dostat v lednu příštího roku.

Odtahy vozidel má od roku 2009 na starosti příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy, která si na část odtahů pronajímá externí dodavatele. V současnosti Praha odtahy dotuje. Na každé odtažené vozidlo doplácí město asi 600 korun, řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09). Do budoucna by měla cena pokrýt náklady. „Není nadále možné, aby slušní Pražané dopláceli na službu těm, kteří nerespektují dopravní značení v ulicích,“ uvedl Manhart. „Odtahy nejsou výdělečná činnost; v momentě, kdy dojde k odtahu, vzniká Praze náklad. Navíc se nejedná ani o sankci,“ vysvětlil.

Cena za odtah vozidel se nezměnila od roku 2001 i přesto, že se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvýšila se také DPH. V minulých letech se náklady na odtahy pohybovaly v průměru kolem 80 milionů korun ročně, náklady na provoz parkovišť kolem 40 milionů. Ročně je v metropoli odtaženo na 40 tisíc aut.

Cena za neúplný odtah, kdy je špatně zaparkované auto pouze naloženo, ale není odvezeno na odtahové parkoviště, by měla stoupnout z 850 na 1 250 korun. V ostatních českých městech se nyní platí za odtah kolem tisícovky až dvou tisíc. Jednu z nejnižších cen, 800 korun, mají například v Kralupech nad Vltavou, až 2 500 korun zaplatí řidiči v Přelouči nebo Ústí nad Labem.

Zvednout by se měly i ceny parkovného na pražských odtahových parkovištích. V současnosti platí řidiči za první den na parkovišti 150 korun. Každý další započatý den pak 200 korun. Nově by se platilo za první tři dny parkování 250 korun na den, cena za čtvrtý a každý další započatý den až do konce šestého měsíce by stoupla na 400 korun. Od sedmého měsíce by parkovné kleslo na 50 korun za den.

Pro odtažená vozidla je v metropoli devět parkovišť s celkovým počtem 1 165 parkovacích míst. Praha má navíc jedno odstavné parkoviště v Dubči, kde jsou umístěna dlouhodobě nevyzvednutá auta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 6 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 6 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 11 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 11 hhodinami

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
včeraAktualizovánovčera v 15:42

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
včera v 11:37

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
včera v 11:30

Brusel zahájil šetření české státní podpory pro jaderné bloky v Dukovanech

Evropská komise (EK) zahájila hloubkové šetření s cílem posoudit, zda je veřejná podpora, kterou Česká republika plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Unijní exekutiva se chce zaměřit na vhodnost a přiměřenost státní podpory i na dopad, jaký toto opatření bude mít na hospodářskou soutěž na trhu.
22. 12. 2025Aktualizováno22. 12. 2025
Načítání...