Na nábřeží v Ostravě roste další visutá galerie s terasou k posezení

3 minuty
Události v regionech: Úpravy nábřeží v Ostravě
Zdroj: ČT24

V Ostravě pokračuje revitalizace Havlíčkova nábřeží a břehů řeky Ostravice. Dělníci aktuálně pracují pod mostem Miloše Sýkory. Do konce září bude na levém břehu řeky vystavěná visutá galerie. Důležitou částí stavby je také bezpečnější trasa pro cyklisty a chodce, lokalita bude vybavena novými lavičkami a dalším mobiliářem. Poslední fáze se týká samotného centra města. Úpravy budou stát 27 milionů korun.

Úprava nábřeží ostravské řeky se dostala do centra města. Přibydou trasy pro pěší, cyklostezky i slunící plochy. První projekty na revitalizace Ostravice jsou přitom dvacet let staré. „Studie si dala za úkol zpracovat aktivity kolem řeky, které by k ní přitáhly lidi. Tenkrát se prostor tvářil tak bezprizorně a řeka byla vnímána většinou jako stoka,“ řekl autor projektu Pavel Obroučka.

Na pravém i levém břehu Ostravice postupně vznikly dva jezy, budova loděnice, visuté galerie, zpevněné a navýšené nábřežní zdi a otevřel se i pohled na památkově chráněnou Slezskoostravskou radnici. „Udělaly se parkové úpravy, revitalizovala zeleň, ta neproniknutelná buš, která tam byla. U mostu Miloše Sýkory jsme vytvořili místo k sezení. Je to tribuna, která umožňuje při akcích na řece vytvořit hlediště,“ popsal Obroučka.

Vizualizace rekonstruovaného Havlíčkova nábřeží
Zdroj: ostrava.cz

Poslední fáze úprav pokračuje na moravské straně města. V místech, kde se díky novým podnikům setkává mnoho lidí. „Navýšíme nábřežní zeď tak, jak jsme to realizovali před městskou knihovnou a krajským soudem. Vznikl tam prostor, který se upravuje, aby tam byla v souběhu pěší trasa a cyklostezka,“ vysvětlil autor projektu.

Trasa pro pěší bude pokračovat dál, až k lávce vedoucí k hradu. Ulice bude užší a zmizí parkovací místa. „Třetí visutá galerie by měla z prostoru před dokem vytvořit takové náměstí. S tím, že se počítá se zklidněním dopravy. Měl by tady vzniknout něco jako retardér z žulových kostek,“ řekl Obroučka. Autor projektu bral v potaz připomínky provozovatelů. Podle nich upravil i prvky městského mobiliáře. Podle plánu by na nich Ostravané mohli usednout už letos v říjnu.

Vizualizace rekonstruovaného Havlíčkova nábřeží
Zdroj: Arkos/s. r. o.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 20 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud ve stejné kauze rovněž schválil dohodu o vině a trestu u podnikatele Michala Unzeitiga. Ten dostal roční podmíněný trest a má zaplatit 250 tisíc korun.
před 1 hhodinou

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 17 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 20 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 21 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 22 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
včera v 09:24
Načítání...