Lihová mafie opět před soudem. Může se měnit výše trestů

Před olomouckým vrchním soudem v úterý opět stanul zlínský podnikatel Radek Březina a dalších sedm mužů obžalovaných v kauze takzvané lihové mafie. Za obchody s nelegálním lihem s rekordní škodou přes šest miliard korun jim krajský soud před půldruhým rokem uložil tresty od čtyř do 13 let vězení, jeden z mužů dostal podmínku.

Většina z obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání také žalobce. Kauzu má soud naplánovánu do čtvrtka. Žalobce i obžalovaní trvají na svém odvolání. Soud si předvolal na středu znalkyni. Jednání provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Sedm z obžalovaných byli podle žalobce členy organizované zločinecké skupiny. Nejvyšší trest z organizované skupiny dostal Radek Březina, naopak nejnižší, čtyřletý trest jeho mladší bratr Tomáš, který jako jediný získal status spolupracujícího. Takzvaná lihová mafie podle obžaloby v letech 1998 až 2013 tajně čistila technický líh a používala ho k výrobě alkoholických nápojů bez odvedení daně.

Olomoucký krajský soud v kauze rozhodl v prosinci 2015. Proti rozsudku se odvolalo sedm z osmi obžalovaných včetně Radka Březiny. S rozsudkem souhlasil jen jeho bratr Tomáš, i jeho kauzou se však bude odvolací soud zabývat. Žalobce podal v tomto případě odvolání, žádá stejně jako u jeho bratra Radka a obžalovaného Lubomíra Kaláče propadnutí celého majetku.

Odvolání žalobce podal také u dalších obžalovaných, u většiny z nich žádá přísnější tresty. U šéfa mafie Radka Březiny žádá potrestání na maximální možnou hranici, tedy na 13 let a čtyři měsíce. Naopak u Lubomíra Kaláče, který dostal devět let a dva měsíce, podal žalobce odvolání v jeho prospěch, žádá mírnější trest. Muž byl totiž první, kdo začal o zákulisí lihové mafie vypovídat.

Nahrávám video
Pavel Čaniga - muž, který položil milion na stůl
Zdroj: ČT24

Šéf lihové mafie Radek Březina byl s dalšími sedmi lidmi kvůli obchodům s nezdaněným lihem již nepravomocně odsouzen olomouckým krajským soudem v prosinci 2015. Březina za nelegální obchody s lihem s rekordní škodou na daních 6,39 miliardy korun dostal 13 let, šesti obžalovaným soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou.

Bratr Březiny Tomáš dostal čtyři roky, získal totiž status spolupracujícího. Kauzou se bude olomoucký vrchní soud zabývat ve veřejném jednání od 6. do 8. června.

Radek Březina
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Další větev odběratelů lihu se týká Stanislava Pražana a jeho syna. Odběrem nezdaněného lihu způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun. Odpykávají si již devítileté tresty.

Majiteli likérky Pavlu Čanigovi soud nepravomocně uložil 11,5 roku vězení. Distributor likérky Robert Sedlařík z firmy Verdana si má odpykat deset let a bývalý jednatel distribuční firmy Nápoje Cyrano Dominik Nagy dostal osm let. Tresty od dvou do čtyř let si mají odpykat i další čtyři obchodní zástupci. Všichni se proti rozsudku odvolali.

Případ se stočil také k bývalému majiteli likérky AB style Milan Antoniazi, který měl odebírat líh od zlínského podnikatele Radka Březiny. Žalobci na něj v květnu 2017 podali obžalobu. Viní ho z krácení daní, státu podle nich způsobil škodu na daních za více než miliardu korun. Policie vznesla návrh na obžalobu už před několika týdny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po zásahu v příbramské nemocnici policie stíhá šest lidí a tři firmy

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá po úterním zásahu v příbramské nemocnici šest lidí a tři právnické osoby, informoval její mluvčí Jaroslav Ibehej. Stíháni jsou pro trestné činy dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Všechny osoby jsou stíhané na svobodě. Úřad veřejného evropského žalobce (EPPO) vyčíslil hodnotu ovlivněných zakázek na 280 milionů korun.
10:18Aktualizovánopřed 48 mminutami

Po vyúčtování někteří reklamují desetitisícové nedoplatky za teplo a vodu

Největší pronajímatel bytů v Moravskoslezském kraji, firma Heimstaden, řeší reklamace nájemníků ohledně vyúčtování. Ti si stěžují na vysoké nedoplatky za teplo a vodu, které se pohybují v desítkách tisíc korun. Podle energetiků i pronajímatele je na vině především delší a tuhá zima. Nedoplatky mohou překvapit uživatele ústředního topení i v dalších městech. Vyúčtování by si proto měli pečlivě zkontrolovat, porovnat s loňským rokem a v případě nesouhlasu jej reklamovat u distributora.
10:45Aktualizovánopřed 52 mminutami

Ministryně Mrázová má na svém pozemku černé stavby, píší Seznam Zprávy

Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) má podle zjištění Seznam Zpráv na svém pozemku v Bílině stavby, které jsou v rozporu s územním plánem města. Ministryně tvrdí, že pozemky získala už se stavbami a nevěděla, že jsou tam načerno. Server záležitost dává do souvislosti s tím, že sněmovna nyní projednává novelu stavebního zákona, kterou předložila Mrázová společně s vládními poslanci a která by měla zmírnit pravidla pro dodatečné povolování staveb, čímž by se podle něj legalizace černých staveb zjednodušila.
09:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čtyři obvinění z útoku na pardubickou zbrojovku zůstávají ve vazbě, soud zamítl jejich stížnosti

Krajský soud v Hradci Králové zamítl všechny čtyři stížnosti na vazbu ve věci útoku na pardubickou zbrojovku. Česká televize to zjistila ze soudní databáze InfoSoud. Soud poslal do vazby celkem sedm lidí obviněných z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině, všichni si podali stížnost. O zbylých třech stížnostech zatím soud jednání nenařídil.
08:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Bývalý politik přišel o stavební povolení pro bytový dům v Havlíčkově Brodě

Do problémů se dostala stavba nového bytového domu na sídlišti Žižkov v Havlíčkově Brodě. Stavebník, bývalý sociálnědemokratický politik a někdejší náměstek hejtmana Vysočiny Libor Joukl, přišel o stavební povolení. Rozhodl tak havlíčkobrodský stavební úřad na podnět krajského úřadu, a to po odvolání obyvatel ze sousedství.
před 16 hhodinami

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

ŘSD zahájilo stavbu D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo ve středu stavbu úseku dálnice D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku. Dálnice o délce 16,3 kilometru by měla být hotová v březnu 2029. Stát za ni zaplatí 4,3 miliardy korun bez DPH. Dopravu dálnice odvede především z Ostroměře, která má asi třináct set obyvatel, a dále z obcí Bílsko, Konecchlumí a Podhorní Újezd.
před 21 hhodinami

Policie zasahovala v příbramské nemocnici a na krajském úřadě. Podle Deníku N zadržela 13 lidí

Na středočeském krajském úřadě a v příbramské nemocnici v úterý zasahovala policie. Dozor nad případem vykonává úřad evropského žalobce, řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Policie při zásahu podle Deníku N zadržela třináct lidí. Mluvčí kraje k tomu sdělil, že o nikoho z úřadu nejde, policii měli jen poskytnout dokumenty. Zadržené má policie podezřívat ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z uplácení.
28. 4. 2026Aktualizováno28. 4. 2026
Načítání...