Kontroverzní Kněžínek jako památkář končí, funkci získá novou

Praha - Kontroverzní úředník pražského magistrátu Jan Kněžínek, který deset let ovládal odbor památkové péče, ve funkci skončil. Odborníci doufají, že tím skončilo i období, kdy developeři mohli bourat a stavět téměř cokoli se jim zachtělo. Vedení města ale Kněžínkovi nabídlo jinou pozici - od prvního srpna bude šéfovat kanceláři UNESCO, kterou magistrát nově zřizuje.

Přezdívá se mu demolition man. Nejvlivnější pražský památkář Jan Kněžínek má na kontě desítky kontroverzních rozhodnutí. Výstavbu více než sto metrů vysokých mrakodrapů na Pankráci, spornou rekonstrukci Karlova mostu, povolil řadu demolic a staveb, proti nimž vyšli Pražané do ulic. 31. červenec byl pro něj posledním dnem v úřadě.

„Řada rozhodnutí šla proti hlasu odborníků natolik okatě, že evidentně magistrátní odbor nehájil zájmy památkové péče, ale spíše zájmy investorů a developerů,“ uvedl Jakub Bachtík, člen domácí rady, Klub za starou Prahu.

„Za celých deset let mé práce nebyl žádný politický lobbing. Lobbing majitelů objektů, ten je denně, ale já jsem přesvědčený, že věci, které jsme zde dělali, nikdy nebyly na úkor podstaty památky,“ uvedl končící ředitel odb. památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy Jan Kněžínek.

Zatímco na ostatní ředitele odborů Tomana a Ďuricu spojované s vládou Pavla Béma došlo už po volbách v roce 2010, Kněžínek, přestože mu podle kritiků chybí i patřičné vzdělání, zůstal ve funkci až doteď. „Z odborného hlediska mi nikdo nic nevyčetl. Já jsem nakonec odstoupil sám,“ dodal Kněžínek. „Výběrové řízení na pozici ředitele odboru památkové péče bude končit 10. srpna, zatím máme jednoho přihlášeného,“ uvedla Tereza Králová, mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy.

V jedné funkci skončil, druhá je pro něj připravena

Pětašedesátiletý Kněžínek se ale do důchodu nechystá. Od magistrátu získal náhradní funkci. Od prvního srpna je z něj vedoucí kanceláře UNESCO, kterou Praha dosud neměla. Podle radního pro kulturu Václava Novotného s sebou tato pozice nenese žádné rozhodovací pravomoce a náplní je především vedení evidence.

„Panu Kněžínkovi mnoho lidí mnoho dluží, takže jak to tak v Čechách bývá, byl “vykopnut„ nahoru,“ říká na Kněžínkovo jmenování viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin J. Kadrman. Proti jmenování Kněžínka do funkce vyslance UNESCO chystá asociace památkářů v nejbližších dnech před budovou magistrátu demonstraci.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Odbory Letiště Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
08:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní částku vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslal zaměstnanec, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehl nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
před 2 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 20 hhodinami

Na silnici u Trutnova je kvůli stavbě D11 kyvadlový provoz, mohou vznikat kolony

Na frekventované silnici I/37 mezi obcemi Kocbeře a Výšinka na tahu od Jaroměře do Trutnova a východních Krkonoš začíná kvůli stavbě dálnice D11 kyvadlový provoz. V místě se podle policie dají čekat kolony a řidiči by svou cestu měli raději plánovat s časovou rezervou. Omezení potrvá rok, do července 2027.
před 21 hhodinami

K Barrandovskému mostu se vrátí Rovnováha. Stát to bude 13 milionů

Praha postaví repliku rozměrné betonové plastiky Rovnováha, která se v pátek zřítila u Barrandovského mostu. Pražští radní v pondělí schválili uvolnění 13 milionů korun na její zhotovení. Provoz na Barrandovském mostu už je po pátečním zřícení díla bez omezení. Uzavřená zůstává pouze menší oblast pod mostem, kde dělníci pokračují v úklidu.
před 22 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
včeraAktualizovánovčera v 14:27

Teploty v troskách shořelé zlínské budovy klesly, zásah pokračuje

Teploty na požářišti výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně klesají. Přispělo k tomu i počasí v uplynulých dnech, které do regionu přineslo bouřky a přeháňky. Hasiči rozsáhlý požár dál likvidují. Jak dlouho ještě jejich zásah potrvá, nechtěla mluvčí sboru v pondělí předjímat.
včera v 13:07

Muž, který se pokusil o sebevraždu po střelbě v Praze 10, zemřel

Muž, který se podle policie pokusil o sebevraždu po střelbě v Herbenově ulici v Praze 10 z minulého týdne, zemřel. České televizi to sdělil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Na místě byla tehdy nalezena také zavražděná žena.
včera v 10:53

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.