Na prostatu horkou párou. V Brně zavádí unikátní léčbu

Lékaři z brněnské fakultní nemocnice v Bohunicích jako první v republice vyzkoušeli novou metodu léčby prostaty. Právě čeští urologové pomáhali metodu vyvíjet – pomocí horké páry léčí její nezhoubné zvětšení. Ošetřili tak zatím šest pacientů.

Problémy s prostatou má v Česku každý čtvrtý muž po čtyřicítce. Pacienti cítí bolest při močení nebo v podbřišku a na toaletu musí častěji. Pomoci jim teď má nová metoda léčby, která zvětšenou prostatu ošetřuje párou.

Při zákroku pacientovi lékaři do močové trubice zavedou jehlu, kterou do prostatické tkáně vpraví páru o 70 stupních Celsia. „Dojde ke kondenzaci, zkapalnění, a přitom se uvolní velké množství tepelné energie, které způsobí, že se rozpadnou buněčné membrány,“ popsal přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Dalibor Pacík. Tu potom organismus sám odbourá.

Na rozdíl od tradičních metod léčby laserem nebo termoterapií trvá zákrok jen pár minut a pacienti po něm mohou odejít domů, i když s katetrem zavedeným na tři až pět dní. „Každý má jiný práh bolesti, ale prakticky k běžné činnosti, kancelářské práci, se člověk může vrátit během jednoho dvou dnů,“ přiblížil Pacík.

Brněnští urologové stáli u začátků léčby

Vůbec poprvé zkoušeli lékaři ošetřit zvětšenou prostatu párou už v roce 2012. Do první studie se zapojila tři centra – ve Spojených státech, Švédsku a právě v brněnské fakultní nemocnici. Díky slibným výsledkům na prvních 65 pacientech se nakonec léčba dostala i do doporučených postupů Americké urologické asociace.

„V profesní kariéře se zpravidla nepodaří ani jednou stát u zrodu a vývoje zcela nové léčebné metody a technologie, navíc finálně úspěšné. Nám se to poštěstilo,“ svěřil se Pacík. Minimálně invazivní léčba se dnes používá hlavně ve Spojených státech. V Evropě ji využívají ve Velké Británii, Německu, Francii, Itálii nebo Švédsku. Celkem tak urologové ošetřili asi 35 tisíc mužů.

V Česku jich zatím bylo šest. I když je technologie vhodná pro většinu pacientů a je šetrnější než dosud používané postupy, zdravotní pojišťovny zákrok zatím nehradí. Stojí tak zhruba 35 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Míchají i fermentují. Bioboti z Brna by mohli pomáhat vařit pivo

Vědci z brněnského institutu CEITEC VUT vyvinuli mikroskopické roboty, kteří by v budoucnu mohli zrychlit výrobu piva i zjednodušit kontrolu kvality potravin. Jejich magneticky ovládaní bioboti totiž dokážou během kvašení sami promíchávat kapalinu, urychlovat fermentaci a po dokončení procesu se navíc sami oddělit od výsledného produktu. Výsledky vydal tým Martina Pumery v časopise ACS Nano.
před 18 hhodinami

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
před 19 hhodinami

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

Řeky vysychají a podzemní vody ubývá. Hydrolog: Klíčem je zadržování vody

Řeky hlásí rekordně nízký průtok, ubývají zásoby podzemních vod. Řada obcí a měst už přistupuje k opatřením. „Musíme se soustředit zaprvé na pitnou vodu, protože pokud teď neuděláme nic z hlediska rozmnožení zásob pro pitné účely, tak za dvacet let otočíme kohoutkem a třeba nepoteče,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem geograf a hydrolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohumír Janský. Krajina je dle něj stále schopna vodu zadržovat, avšak je nutné učinit vhodná opatření.
8. 8. 2026

Vila Tugendhat slaví 25 let v UNESCO třídenní akcí v zahradách

Brněnská vila Tugendhat letos oslaví 25 let od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní část oslav výročí o víkendu propojí zahradu vily se zahradami sousední Arnoldovy vily a vily Löw-Beer. Vrcholem programu bude videomapping na fasádách všech tří památek, který budou lidé moci zdarma sledovat od pátku do neděle vždy mezi 21:00 a půlnocí.
7. 8. 2026

Opilých řidičů nemotorových vozidel skokově přibylo, nejvíc ve středních Čechách

Policisté od začátku června evidují 236 případů řízení nemotorových vozidel pod vlivem alkoholu, o téměř sedmdesát více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to ze statistik, které České televizi poskytlo policejní prezidium. Většina přestupků se odehrává v centru měst a hrozí za ně pokuta až dvacet tisíc korun. Nejvíce jich odhalili ve Středočeském kraji, třeba v hlavním městě zaznamenali naopak pouze dva.
7. 8. 2026

Řeky mají jen zlomek obvyklého průtoku. Málo vody je i v přehradách

Kvůli vysokým teplotám a dlouhotrvajícímu suchu chybí na některých místech voda v potocích a řekách. V Povodí Moravy má zároveň většina nádrží přibližně o třetinu méně vody, než odpovídá běžnému stavu. V období sucha přitom tyto nádrže uvolňují vodu ze svých zásob, aby zlepšily průtoky v řekách. To je nyní stále větší problém.
5. 8. 2026

VideoStadion v Drnovicích ožil sportovními kempy pro děti

Legendární fotbalový stadion v Drnovicích, známý svou slavnou prvoligovou érou z 90. let, ožil díky sportovním kempům pro děti a mládež. Po odchodu druholigového Vyškova ho využívá také deset družstev přímo z Drnovic. Stadion však stárne a obec bude na jeho opravy potřebovat peníze. Aktuálně má stavební povolení k demolici chátrající tribuny B, kvůli vysokým nákladům ale o jejím odstranění zatím definitivně nerozhodla.
5. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.