Frenštát se loučí s oběťmi výbuchu

Frenštát pod Radhoštěm - S prvními oběťmi neštěstí ze 17. února se dnes rozloučili obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm. Pohřbeny byly dvě děti ve věku tři a šest let. Další pohřeb, tentokrát tříčlenné rodiny, bude v pátek. Kdy bude pohřeb šesté oběti a možného strůjce tragédie, Antonína Blažka, ještě není jasné.

Do smuteční síně na místním hřbitově se přišlo s oběťmi rozloučit na 300 lidí. Obřadní síň byla plná už více než půl hodiny před zahájením pohřbu a další lidé stále přicházeli. Lidé se s dětmi loučili i za zvuku jejich oblíbených písní z pohádek.

Zatímco se pozůstalí i většina obyvatel města na úpatí Beskyd vzpamatovávají z šoku, který událost vyvolala, v Česku pokračuje vlna solidarity. Celkem se už pro přeživší vybralo více než 14 milionů korun. Na speciální účet lidé poukázali 13,5 milionu. Okolo 600 000 korun vhodili do pokladničky v recepci městského úřadu.

Peníze by měly lidem, kteří neštěstí přežili, pomoci se zajištěním nových domovů. Jak budou rozděleny, ale ještě není jasné. Záležet bude na dohodě mezi sousedy. Podle místostarosty Frenštátu Pavla Mičky je ale nepravděpodobné, že by se na místě tragédie postavil nový dům. „Lidé po té drastické zkušenosti nebudou ochotni vrátit se zpět,“ řekl už dříve.

Výbuch panelového domu ve Frenštátu
Zdroj: Petr Sznapka/ČTK

Symbolicky se s oběťmi široká veřejnost může rozloučit v neděli. Od 15:00 se bude na pódiu u současného pietního místa před radnicí konat ekumenická bohoslužba za oběti neštěstí. V programu tohoto setkání vystoupí Věžní hudba Základní umělecké školy a pěvecký sbor frenštátského gymnázia Garrendo.

Dům explodoval v neděli 17. února. Podle prioritní verze policie ve sklepě úmyslně pustil plyn právě Blažek. Problémový obyvatel domu o byt přišel kvůli dluhům. Při výbuchu zemřelo šest lidí. Dalších 11 se zranilo. Dva jsou stále ve velmi vážném stavu.

Frenštát se loučí s oběťmi (zdroj: ČT24)