Digináves, unikátní projekt občanské televize

Praha - Česká televize spouští novou internetovou stránku Digináves aneb Co nového u vás. Amatérští reportéři na nich informují o místních událostech. V České republice je tento projekt občanské televize unikátní. Jednou měsíčně bude reportáže vysílat jako magazín zpravodajská stanice ČT24.

Povoláním svářeč, koníčkem redaktor. To by si mohl dát na vizitku Antonín Vrba z Velké nad Veličkou. Natáčí pro projekt Digináves. „Je hromadu zajímavých věcí, které nevyštůrají profesionálové, tak my to musíme vyštůrat a pustíme to do světa,” říká Antonín Vrba z Horňácka.

„Budou to věci, kterými žijí lidé v menších obcích a městech, což je záležitost, která se do našeho běžného zpravodajství ne vždy dostane,” dodává Pavel Beneš, který je vedoucím projektu Digináves.

Pro Digináves natáčí 10 štábů, například ze Strakonic, Olomouce, Branova nebo Javorníku. Přispěvatelé jsou většinou školy, gymnázia anebo jednotlivci. Někteří z nich už měli i zkušenost s prací s kamerou.

Celý projekt má velkou podporu vedení televize. „Doufám, že jejich netradiční pohled dá tvář celému projektu,” věří ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal.

Štáby dostaly malé kamery, počítače se střižnou a školení. Výběr témat a zpracování už bude záležet na nich. „Když jsem viděl, s jakou chutí a jakým zápalem se k tomu místní gymnazisté staví, tak mám pocit, že bychom mohli vidět docela pěkné věci,” slibuje si od projektu úspěch ředitel Šámal.

Zprávy o tom, co se děje u vás doma, naleznou diváci denně na internetových stránkách www.diginaves.cz a jednou měsíčně v magazínu na programu ČT24.