Dálnici u Příšovic na Liberecku uzavřela demolice mostu. Omezení ale víkendem neskončí

Demolice mostu uzavřela o víkendu dálnici D10 u Příšovic na Liberecku. Frekventovaná silnice z Turnova na Prahu byla pro dopravu zcela uzavřena v sobotu, provoz by měl být obnoven od nedělní 10. hodiny. Dopravní omezení ale budou pokračovat i v dalších týdnech a měsících v souvislosti s výstavbou pilířů a pak samotného mostu. S komplikacemi musí motoristé počítat až do konce letošního roku, řekl mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.

„Celková demolice mostu bude provedena přes noc ze soboty na neděli,“ uvedl mluvčí společnosti Metrostav Infrastructure Michal Jurman. Firma most nad dálnicí mezi Příšovicemi a Svijany bourá.

Na úplnou uzavírku v neděli naváže částečné omezení, které skončí v pondělí časně ráno. Podle Jurmana budou během této doby odvážet suť ze zbouraného mostu. „Chtěli bychom požádat řidiče, aby byli o víkendu na cestě trpěliví, objízdné trasy naštěstí nejsou dlouhé. Bez kompletní uzavírky bychom demolici mostu, který byl již dlouhodobě ve špatném technickém stavu, provést nemohli,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Práce tím ale neskončí. „Po demolici bude zahájena výstavba nového mostu, která bude znamenat částečné omezení dopravy na D10. Provoz bude veden převážně v režimu dvou zúžených jízdních pruhů v každém směru,“ dodal mluvčí firmy. 

Rekonstrukci mostu nad dálnicí D10 připravoval Liberecký kraj několik let. Zakázku zadal formou design & build (vyprojektuj a postav). To znamená, že společnost bude moci pružně a rychle reagovat na případné změny požadavků, slibuje si kraj.

Nový most do konce roku

„Tento systém se používá zejména u technicky náročnějších rekonstrukcí, kde je potřeba urychlit průběh stavebních prací. Podobně jsme postupovali například při rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu (na Semilsku), díky čemuž jsme ušetřili více než 50 milionů korun,“ nastínil Sviták.

Zakázku za zhruba sto milionů korun včetně DPH získal Metrostav, který má na stavbu 480 dní. Příprava demolice začala už v pondělí, krajská silnice 270, která po mostě vede, je proto uzavřená a auta i veřejná doprava musí po objízdných trasách. 

„Nový most by měl stát ještě letos do konce roku,“ avizoval ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. V příštím roce pak Metrostav bude pokračovat rekonstrukcí mostu nad železniční tratí v nedalekých Svijanech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 42 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 2 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 17 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 21 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 21 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 23 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
včera v 09:24
Načítání...