Bývalé starostce Čejče uložil soud nepravomocně 8,5 roku vězení, mimo jiné za podvod a zpronevěru

Krajský soud v Brně uložil bývalé starostce Čejče na Hodonínsku Martě Výmolové osm a půl roku vězení, a to za zpronevěru, podvod a zneužití pravomoci úřední osoby a pokus o podvod. Obci Čejč během svého vedení způsobila škodu asi tři miliony korun a jednotlivé lidi připravila o sedmnáct milionů korun. Rozsudek není pravomocný, strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Marta Výmolová podle soudu jako starostka nechala na svůj účet převést různé částky, které měly putovat na obecní účet. Šlo například o 600 tisíc korun za prodej obecních pozemků nebo výtěžek sbírky na pomoc Troubkám po povodni ve výši 33 220 korun. „Soud nemá pochybnosti, že částka vybraná ve sbírce skončila u paní obžalované,“ uvedl předseda senátu Aleš Novotný.

Podle obžaloby si také nechávala část invalidního důchodu určeného pro nesvéprávného člověka, jehož byla soudem stanovená opatrovnice, v tomto případě si podle obžaloby od roku 2005 do roku 2016 ponechala asi 386 tisíc korun.

Vyšší část škody má Výmolová poškozeným podle soudu nahradit. Pět let žena podle rozsudku také nesmí působit v zaměstnaní, které se týká správy peněz.

V jednom z bodů soud exstarostku viny zprostil. Hrozilo jí až deset let vězení. Týkalo se to příspěvků vinařů, šlo o 580 tisíc korun na výstavbu vodovodu v jedné z ulic, které si údajně nechala. Soudce Novotný v tomto případě uvedl, že čin nelze prokázat.

Žila si nad poměry

Obžalovaná podle spisu přibližně od roku 2012 také přijímala od různých lidí vysoké částky s tím, že mělo jít o investice do obchodu s realitami, které nevrátila. S dalšími lidmi pak měla uzavírat smlouvu na rezervaci pozemků v Čejči jako prostředník firmy, která pozemky ale nevlastnila a s Výmolovou nespolupracovala. Také tyto peníze podle obžaloby putovaly na její účet. Zprostředkovala údajně i prodej bytu jednoho z obyvatel Čejče, který se přestěhoval do domova pro seniory, a platbu za byt přijala na svůj účet, ale rodině ji neposlala.

Obecně si podle soudu bývalá starostka žila „nad poměry“ a peníze v tomto smyslu jednoduše využila na své potřeby.

Výmolová vinu odmítá

Výmolová vinu už dříve odmítla. Obvinění ze strany nového vedení obce, které ji donutilo v roce 2016 odstoupit, označila za účelová s tím, že z obecního archivu někdo odstranil složky, které dokazují její správný postup.

„Ve vedení obce jsem byla od roku 1990, od roku 2002 pak jako starostka. Protože nemám rodinu, věnovala jsem se práci pro obec hodně nad rámec svých povinností a doplatila jsem na to, že jsem hodně věcí dělala sama. A také na svou nepořádnost a důvěru ve spolupracovníky a podřízené,“ vypověděla dříve bývalá starostka. Doplnila, že po odchodu z funkce se zhroutila a skončila v insolvenci.

Výmolová zároveň trvala na tom, že prodej pozemků Čejče za 600 tisíc korun zastupitelé schválili. V případě nesvéprávného člověka uvedla, že zbytek invalidního důchodu, který neposílala do psychiatrické nemocnice, vyplácela v hotovosti rodině postiženého jako příspěvek na bydlení za víkendy, kdy si člena rodiny brali domů.

U smluv na rezervaci pozemků, v nichž vystupovala jako zástupce soukromé firmy, pochybení vysvětlila tak, že pouze přepsala hlavičku jiné smlouvy. Současně popřela, že by jakékoliv peníze vylákala od lidí pod falešnou záminkou, vždy chtěla jen pomoci a peníze investovat. V několika případech uvedla, že peníze nemohla vrátit, protože mezitím skončila v insolvenci a byl jí odstaven účet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vyšetřování požáru v pardubické zbrojovce pokračuje. Ta sčítá škody

Policie i tajné služby dál pátrají po pachatelích pátečního požáru průmyslové haly společnosti LPP Holding v Pardubicích. Vyšetřují ho jako podezření z teroristického útoku a pracují se čtyřmi verzemi, podrobnosti zatím zveřejnit nechtějí. Hala je podle firmy zničená, strhnout bude velmi pravděpodobně nutné i druhý zasažený objekt. Přesný rozsah škod se zjišťuje, mají jít do stamilionů. Česká televize natáčela přímo na místě.
před 8 hhodinami

VideoŠkoda na chovu zasaženém ptačí chřipkou v Kosičkách je kolem 300 milionů korun

Hasiči ve Starém Bydžově zasahovali kvůli ptačí chřipce v chovu kachen. V oblasti jde podle nich o sedmé ohnisko, veškerou drůbež musí utratit. Rizika nákazy se Chlumecko nezbavilo, uhynulá drůbež byla k nalezení u obce Písek, poprvé přitom už v lednu. Největší škodu kvůli infekci letos v oblasti utrpěli farmáři z Kosiček, a to kolem 300 milionů. Nemoc do jedné z pěti zasažených hal pronikla z blízké kachní farmy Pereny. Nosnic v Kosičkách ztratili 236 tisíc a denně přicházejí na tržbách z vajec o miliony. Chov budou zkoušet obnovit v srpnu.
před 9 hhodinami

Rekonstrukce tramvajové trati v Plzni komplikuje dopravu, práce nabírají zpoždění

V Plzni začala dopravně nejnáročnější fáze rekonstrukce tramvajové trati ze Skvrňan do centra města. Nově je výrazně omezen provoz na frekventované křižovatce u Nového divadla. Stavební práce, které Plzeň vyjdou na necelých 140 milionů korun, začaly loni v říjnu. Vedení města doufá, že se je stavební firmě podaří dokončit do květnových Slavností svobody.
před 10 hhodinami

VideoNová pražská nemocnice má vzniknout v Letňanech či Vysočanech

Vládní zmocněnec pro výstavbu nové pražské nemocnice Pavel Scholz chce mít do roka hotový investiční záměr projektu. Stát nyní vybírá vhodné pozemky, mezi zvažovanými lokalitami jsou Letňany a Vysočany. Nové zařízení má v budoucnu převzít akutní péči od tří stávajících zdravotnických zařízení, v jejichž areálech by tak vznikly kapacity pro následnou a dlouhodobou péči.
před 20 hhodinami

Zbrojovka po požáru v Pardubicích očekává škody ve stamilionech

Zbrojařská společnost LPP Holding předpokládá, že škody po pátečním požáru v její hale a administrativní budově v Pardubicích budou ve stamilionech korun. Televizi Nova to v neděli řekla a ČTK potvrdila mluvčí firmy Martina Tauberová. Policie požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, u všech s podezřením na úmyslné zavinění. Ohledání místa ukončili policisté v neděli ráno.
22. 3. 2026Aktualizováno22. 3. 2026

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
22. 3. 2026Aktualizováno22. 3. 2026

VideoHosté Nedělní debaty mluvili o demokracii a občanské společnosti

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek proti určitým krokům vlády se dle organizátorů v Praze na Letné sešly statisíce lidí. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je to signál pro vládu, ale i zpráva pro opozici. Občany vybídl, aby podporovali politické strany nebo do nich i vstoupili. „Každý si musí najít svůj způsob občanské iniciativy,“ míní Minář. Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se proti rétorice Milionu chvilek vymezil. „Nemám pocit, že je unášen stát,“ podotkl Mlynář s tím, že ačkoli se mu řada vládních kroků nelíbí, „důvod jít demonstrovat neviděl“. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek s Mlynářem souhlasí v tom, že podstata demokracie ohrožena není, demonstraci však vnímá jako kultivovaný dialog s vládou. „S oponentem se má hledat kompromis,“ myslí si Pánek. Nedělní debatu ČT moderoval Martin Řezníček.
22. 3. 2026

Dotace na zadržování vody v krajině se tenčí, resort chce do budoucna víc peněz

Dotace na revitalizace toků a budování tůní se tenčí. Jde o poslední peníze na opatření, jak udržet vodu v krajině. Možnost žádat o podporu skončí v červnu. A nejde jen o ně. Ministerstvo životního prostředí už také rozdělilo víc než tři čtvrtiny prostředků, které má z unijních fondů k dispozici.
22. 3. 2026
Načítání...