Brnem po letech opět prošel duhový průvod

Brněnskými ulicemi v sobotu odpoledne prošel duhový průvod oslavující queer komunitu, účastnila se jej podle odhadu ČTK i organizátorů asi tisícovka především mladých lidí. Průvod zakončil týdenní festival Brno Pride Week, který nabídl tři desítky kulturních a společenských akcí od přednášek, bohoslužeb a předčítání dětských knížek po společný běh. Festival se konal počtvrté. Novinkou byl právě návrat průvodu, který v minulosti narušili odpůrci.

Začátek průvodu byl na Zelném trhu v 15:00, poté šli účastníci přes Malinovského náměstí a Moravské náměstí přes náměstí Svobody zpět na Zelný trh. Průvod, který trval asi hodinu a půl, šel za zvuku bubnů, zazněl však například i hit od Lucie Bílé Láska je láska. „Záměrem bylo pokojným způsobem ukázat, že jsme tu a vždy jsme tu byli, že queer lidé nepatří na okraj společnosti a mají stejná práva jako všichni ostatní,“ uvedla produkční průvodu Melinda Murárová.

Trasu organizátoři předem nezveřejnili, protože předchozí akce narušili odpůrci. V roce 2008 prošel Brnem první velký průvod sexuálních menšin v Česku. Zúčastnilo se ho asi pět set lidí. Kvůli útokům odpůrců byla ale jeho trasa kratší a místo dvou hodin trval dvacet minut. Bez incidentů se neobešel ani průvod o dva roky později. I nyní monitorovali organizátoři festivalu na sociálních sítích v souvislosti s průvodem výhrůžky blokádami a násilím.

Sobotní akce se však nakonec podle organizátorů obešla bez incidentů. V ulicích Brna bylo minimum lidí. Jednak kvůli nepřízni počasí, místy pršelo, a také kvůli tomu, že fandové u obrazovek sledovali semifinále hokejového mistrovství. Ti, co v ulicích byli, ale neváhali a průvod si fotili.

Program stavěl na vzdělání a propojování

„Jeden z důvodů, proč jsme průvody nepořádali, byla bezpečnost. Předchozí duhové průvody pod spolkem STUD, konané v letech 2008 a 2010, byly narušeny extremistickými projevy. Tento rok jsme se na průvod cítili být připravení a chtěli jsme ho udělat v souladu s našimi hodnotami – klidný a hlavně bezpečný,“ uvedla ředitelka festivalu Michaela Chylová.

Festival začal 18. května. Cílem bylo vytvořit pro lidi z LGBT+ komunity bezpečný prostor, kde se cítí respektovaní takoví, jací jsou. Letošní program stavěl na třech základních hodnotách, kterými jsou pečovat, vzdělávat a propojovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 6 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 10 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 12 hhodinami

Policie našla v bytě útočníka z Chřibské další zbraně

Při prohlídce bytu útočníka v Chřibské na Děčínsku našla policie další dvě střelné zbraně včetně střeliva. Při pondělním útoku měl u sebe pachatel čtyři zbraně. Zastřelil zaměstnance městského úřadu a šest dalších lidí utrpělo zranění, z toho byli tři policisté. Motivem jednání útočníka, který se pak zastřelil, bylo podle policie řešení osobních problémů, směřovaly ke konkrétnímu člověku, který pracoval na městském úřadě. Vyšetřovatelé dodali, že samotný motiv činu dál prověřují.
před 14 hhodinami
Načítání...