Břeclav bude mít městský přívoz

Břeclav - Novinku, kterou zatím žádné jiné město na jižní Moravě nemá, plánuje na letošek Břeclav. Bude jí městský přívoz. Po Dyji začnou jezdit pravidelné lodní linky se šesti zastávkami v různých částech města. Sloužit mají nejen turistům, ale i všem obyvatelům Břeclavi, kteří nechtějí stát v dopravních zácpách. Na novou sezonu se právě teď připravují i ostatní provozovatelé lodních linek v kraji.

Monika Vintrlíková z Lodní dopravy Břeclav informovala, že letos se bude testovat provoz tzv. břeclavských Benátek, kdy bude propojeno centrum města se Starou Břeclaví. Propojeny ale budou i další městské části, vybudováno bude pět nových přístavů, do nichž radnice investuje půl milionu korun.

Lodí až k hradisku Pohansko

Po spojení s druhým břehem Dyje volali obyvatelé Staré Břeclavi už dlouho. Původně ho měl zajistit most. Místostarosta Břeclavi Martin Radkovič (SNK-ED) však poznamenal, že přemostění z jedné strany na druhou by bylo velmi nákladné. Když se navíc zjistilo, že tady dříve fungoval přívoz, bylo rozhodnuto.

Letos poprvé se snad bude dát z Břeclavi po vodě dojet i k zámečku Pohansko. Dosavadní lodě se tam zatím většinou nemohly dostat kvůli příliš nízké hladině vody. Na letošek se už připravuje loď nová, s minimálním ponorem. Monika Vintrlíková uvedla, že nová loď, tzv. vodometka, nemá klasickou vodní vrtuli, motor pouze nasává vodu a pod tlakem potom funguje.

Ani ostatní provozovatelé nezahálí

A připravují se i ostatní provozovatelé lodní dopravy na jižní Moravě. Na Vranovskou přehradu vyjedou dvě lodě poprvé 1. května. Oproti loňskému roku tam k žádným změnám v trasách plaveb ani v cenách nedojde. Naopak v Lednici připravili na letošek velkou novinku. Pět lodí s turisty bude nově zajíždět až k minaretu. Plavby slavnostně zahájí 11. dubna.

Od dubna začnou z Hodonína jezdit i lodě po řece Moravě. Tam letos připravili novou atrakci pro děti, na menší lodi Korálce budou moct absolvovat pravou pirátskou plavbu. Baťův kanál letos otevře dvě nová přístaviště, v Napajedlech a v Uherském Hradišti. První z nich oficiálně otevře sezonu 30. dubna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

O prázdninách se otevře stezka bývalým hnědouhelným lomem ČSA

V oblasti někdejšího lomu Československé armády (ČSA) vrcholí rekultivace a vznikají nové cesty. Propojit mají krušnohorské podhůří s dosud nepřístupnými místy a nabídnout zázemí pro pěší i cyklisty. Stezka z Vysoké Pece do Černic se otevře během léta. Turisté budou mít k dispozici lavičky i odpadkové koše. Zajímavá místa si lidé mohou prohlédnout také při virtuální procházce.
před 2 hhodinami

Odborníci hledají způsob, jak osvobodit relikvii svaté Zdislavy z betonu

Muž, který je podezřelý z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku, zalil vzácnou relikvii do betonu. Odborníci nyní mluví o tom, jak je možné dostat ji ven.
před 11 hhodinami

Pachatel chtěl lebku svaté Zdislavy zalitou v betonu pohřbít v řece

Policie už má ukradenou lebku svaté Zdislavy. Podezřelého z krádeže zadržela ve čtvrtek. Muž, který lebku ukradl, ji zalil do betonu. Relikvii se nyní snaží vyjmout specialisté. Zadržený podle policie vypověděl, že chtěl lebku pohřbít v řece.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obce a městské části lákají učitele nabídkou bytů

Místo ve škole a k tomu obecní byt. Obce se snaží získat kvalifikované učitele, nabízejí jim proto obecní byty. Praha 13 už služební bydlení pro pedagogy plně obsadila a chystá další. Středočeské Černošice plánují dům s deseti byty pro zaměstnance základní školy. Radnice tak reagují na problémy škol se sháněním kvalifikovaných učitelů. ČT to potvrdily oslovené obce a základní školy. Zejména v okolí velkých měst vysoké ceny nájmů a dojíždění učitele od práce mimo centrum města často odrazují. Zvýhodněné bydlení se tak stává jedním z nástrojů, jak nové pedagogy přilákat a stávající udržet.
před 16 hhodinami

Festival muzejních nocí začíná ve Znojmě, poslední „zhasne“ Praha

Přes šest set padesát nejen muzejních institucí po celé zemi se zapojilo do letošního Festivalu muzejních nocí. Akce umožňuje nahlédnout do expozic, výstav a dalších prostor netradičně i po zavíracích hodinách. Celostátní zahájení hostí 15. května Znojmo, oficiálně letošní program uzavře o necelý měsíc později Praha. Zahájení akce je spojeno s vyhlášením výsledků národní soutěže muzeí Gloria musealis.
před 19 hhodinami

Řada zvířat využívá město pravidelně, mimo pozornost lidí, ukázal výzkum

Soužití lidí a volně žijících zvířat ve městech se neodehrává náhodně, ale řídí se jasnými zákonitostmi. Ukázal to tříletý výzkum brněnských vědců, kteří sledovali pohyb zvířat v městském prostředí. Nově vzniklá databáze má pomoci například s prevencí škod způsobených přemnoženými divokými prasaty. V jihomoravské metropoli jich je aktuálně přes tři stovky.
před 21 hhodinami

V Beskydech bude o víkendu vydatně pršet

V Beskydech bude od sobotního do pondělního rána vydatně pršet. Během dvou dnů může spadnout až 70 litrů vody na metr čtvereční. Od neděle se může zvýšit odtok vody z krajiny. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude výstrahu dále upřesňovat.
před 21 hhodinami

V kladenských pekárnách hořelo, škodu odhadují na sto milionů korun

V Kladně ve čtvrtek hořelo v pekárnách v ulici U Kožovy hory, oheň zasáhl technologie. Škoda je odhadnutá na sto milionů korun. Příčinu zjišťuje vyšetřovatel požárů ve spolupráci s policií a Technickým ústavem požární ochrany, řekl v pátek mluvčí středočeských hasičů Tomáš Bakalář. V ulici U Kožovy hory sídlí pekárny La Lorraine.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...