Billboardy v Hradci Králové majiteli vydělávají léta bez platného povolení. Stavební úřad nezasáhl

Nahrávám video

Skoro dvě desítky billboardů v Hradci Králové vydělávají majiteli bez platného povolení. Některé i dvanáct let. Uvedl to stavební úřad magistrátu, proti majiteli ale dosud nezasáhl. To udělalo až vedení radnice, když na případ upozornila Česká televize.

Reklama na billboardech se točí, na první pohled je v hradeckých ulicích vše v pořádku – ale není. „Celkově má Euro AWK  v Hradci Králové 47 billboardů, z toho jich 18 pozbylo stavebního povolení, protože ho měly na dobu dočasnou. Podle mého názoru by nelegální stavby na pozemcích města neměly být,“ řekl náměstek primátora Hradce Králové Pavel Marek (za ANO).

Jeden z billboardů, které už nemají platné povolení, stojí před obchodním centrem na rušné Brněnské třídě. Další, které nejsou legální i dvanáct let, popsal stavební úřad magistrátu v dopise na dotaz občana města . „Na těchto plochách se za ta léta protočily miliony, možná desítky milionů a jedná se zcela jistě o nelegální byznys,“ poznamenal zastupitel Hradce Králové Martin Hanousek (Zelení).

Česká televize zjišťovala stanovisko firmy Euro AWK, na billboardech má značky, obchodní ředitel Aleš Jeřábek po telefonu sdělil, že to nepatří do jeho gesce a že se nebude k problematice vyjadřovat. Technická ředitelka Kateřina Sekytová, na kterou manažer odkázal, nezvedala telefon, neodpověděla ani na opakované písemné dotazy.

Městu za osmnáct nepovolených ploch platí firma ročně 770 tisíc korun. V minulosti na nich musela vydělat mnohem víc.

Vedení Hradce Králové vyzve majitele ploch, aby problém vyřešil, a stavební úřad, aby zasáhl. „Proč stavební úřad nekonal tak dlouho, to nedokážu zodpovědět, třeba o tom ani nevěděl. Některé z těch billboardů to další povolení ani ze zákona nemohou získat. Je to třeba umístěno v blízkosti nějaké komunikace a ta legislativa se změnila,“ vysvětlil Pavel Marek.

„Buď jsou to naprosto nekompetentní úředníci, a nebo v té věci bude nějaká korupce, nějaké výhody, jinak si to vysvětlit neumím,“ podotknul Martin Hanousek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrost na padesát pět. Na Brněnsku se utopil chlapec. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
14:01Aktualizovánopřed 17 mminutami

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
před 1 hhodinou

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka Encyklopedie dějin Brna

V 91 letech ve čtvrtek zemřela historička Milena Flodrová, spoluzakladatelka internetové Encyklopedie dějin Brna. Patřila k nejvýznamnějším znalkyním historie moravské metropole. O jejím místopisu, osobnostech a památkách publikovala desítky knih i odborných článků.
před 4 hhodinami

Kvůli vzácným motýlům chtějí ochranáři vykoupit lokalitu v Českém středohoří

Ochránci přírody chtějí vykoupit více než tři hektary pozemků v Českém středohoří. Jde o lokalitu nad obcí Chouč nedaleko Bíliny. Důvodem je ochrana vzácných druhů denních i nočních motýlů a rostlin, které jsou na zdejší prostředí vázané. Podle ochránců je území cenné především tím, že zde přežívají druhy motýlů, které z jiných částí Čech a Moravy postupně mizí.
před 9 hhodinami

Městům chybí krizové plány pro vlny veder, říká architektka

Městům a obcím v Česku podle architektky Magdaleny Macekové z Nadace Partnerství chybí krizové plány pro postup během vln veder. Nedostatečná je podle ní také osvěta, která by lidem poradila, jak ochladit byty a domy. Odborníci i města se v posledních letech snaží zmírnit efekt takzvaných městských tepelných ostrovů, podle Macekové je ale celý proces velmi pomalý, stejně jako řada dalších stavebních opatření.
před 9 hhodinami

Psi budou v centrální evidenci. Veterináři prosí majitele, aby chodili postupně

Od 1. července začne fungovat Centrální evidence psů (CEP). Údaje do ní budou zapisovat veterináři, nejpozději při nejbližším očkování proti vzteklině. Majitele psů ale vyzývají, aby nechodili do ordinací hned po spuštění systému. Obávají se jejich zahlcení. Kompletní evidence by měla vzniknout během tří let.
před 11 hhodinami

Mikulov dokončil obnovu návrší pod Kozím hrádkem

Po více než roce prací a několika letech plánování skončila úprava návrší pod zříceninou Kozí hrádek nedaleko centra Mikulova na Břeclavsku. Vznikly nové cesty, vyhlídky, odpočinková místa i terasy zadržující vodu. Návrší prošlo také rozsáhlou obnovou zeleně. Práce stály přes 45 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...