Areál Kolibiska v Rožnově pod Radhoštěm představí život valašských horalů a pastevců

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm buduje nový areál nazvaný Kolibiska. Ten představí mimořádnou rekonstrukci života valašských horalů, pastevců i provozovatelů turistických chat.

Valašské muzeum v přírodě je sice kvůli vládním opatřením uzavřené, řemeslníci tam ale stále pracují. Aktuálně zachraňují sto let starou hájovnu, která původně stávala ve Valašské Bystřici. I přes havarijní stav si ji před několika měsíci muzeum odvezlo, jinak by ji majitel zboural a tím by zmizela zřejmě poslední dochovaná stavba tohoto druhu na Valašsku.

„Trámy jsou původní, ty už tady zůstanou. Samozřejmě se rozhodujeme kvůli statice, které prvky tam nechat a nenechat,“ vysvětlil technický náměstek Valašského muzea v přírodě Milan Gesierich.

Až řemeslníci skončí, znovu ji rozeberou a převezou o pětatřicet kilometrů dál do nově vznikajícího areálu Kolibiska. Tam ji budou rozkládat na patnácti hektarech mezi Mlýnskou dolinou a Valašskou dědinou a nabídnou pohled do života místních horalů a pastevců. Postupně vyroste asi dvacet stavení. Kolibiska budou ze všech areálů největší.

Přímo v dílnách Valašského muzea řemeslníci rekonstruují stodolu z roku 1860. Vše musí mít nádech historie. Tradiční postupy i nářadí jsou tak samozřejmostí. Důležitá je i kvalita dřeva. To musí být buď smrkové, nebo jedlové. „Podmínkou je, aby dřevo nebylo z kůrovcové těžby a také aby bylo ze zimní těžby, protože v zimě je dřevo nejkvalitnější a má nejlepší vlastnosti,“ vysvětlil ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Dvě právě rekonstruované stavby budou součástí areálu ještě letos, další přibudou postupně. Úplně hotovo má být za šest let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
12:36Aktualizovánopřed 11 mminutami

Černá smrt zabíjela v Čechách víc, než se myslelo, ukázala analýza hromadných hrobů

Kutnohorská kostnice je místem, které budí zájem turistů i spisovatelů. Ale také vědců; v jejím okolí je totiž pohřbeno asi 40 tisíc lidí. Nová analýza jejich kostí prokázala, jak dramaticky zasáhla české země v půlce čtrnáctého století morová epidemie.
před 1 hhodinou

Katastrální úřady plánují další rušení poboček, místní jsou proti

Katastrální úřad pro Moravskoslezský kraj plánuje zrušit své pracoviště v Bruntálu a jeho agendu přesunout do Krnova. Podle úřadu k tomu vedou provozní důvody i nízká vytíženost bruntálského pracoviště. S plánem ale nesouhlasí obyvatelé ani vedení města. Obávají se, že se zhorší dostupnost katastrálních služeb. Zrušení čeká podle Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) letos ještě pracoviště v Rumburku a Velkém Meziříčí.
před 2 hhodinami

Estonsko a Brno společně pracují na ochraně před kvantovým hackováním

Čeští a estonští vědci spojili síly, aby vybudovali přeshraniční centrum kybernetické bezpečnosti, které posílí digitální obranu Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ve virtuálním prostoru.
před 2 hhodinami

V Praze 7 hořel plyn unikající z potrubí, únik zastavily až výkopové práce

V Dobrovského ulici v Praze 7 hořel v úterý odpoledne plyn unikající z potrubí. Oheň byl uhašen zhruba po čtyřech hodinách po zastavení přívodu plynu, uvedl mluvčí pražských hasičů Miroslav Řezáč. Plynaři museli k zastavení požáru udělat výkopové práce, uzavření nejbližší plynové přípojky nestačilo, jen snížilo intenzitu plamene. Kvůli požáru se museli evakuovat lidé ze čtyř domů. Policie také omezila dopravu v okolí, včetně tramvajové. Nikdo nebyl zraněn. Věcí se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ředitelé národních parků podpořili odvolaného šéfa toho krkonošského

Ředitelé národních parků podpořili šéfa Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Robina Böhnische, kterého ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) odvolal v pondělí. Böhnisch je dál předsedou Asociace národních parků ČR. Červený uvedl, že se s Böhnischem vzájemně dohodli, že situaci nebudou komentovat.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V Otrokovicích hořel sklad, z okolí se evakuovaly stovky lidí

V areálu společnosti Toma v Otrokovicích na Zlínsku v úterý dopoledne vzplál zastřešený venkovní sklad plastového materiálu společnosti Remaq, která se zabývá recyklací plastů. Požár likvidovaly desítky hasičů, po téměř pěti hodinách se jim ho podařilo uhasit. Nikdo nebyl zraněn. Z okolí se evakuovalo přes tři sta lidí, odhadovaná škoda se pohybuje mezi dvaceti a padesáti miliony korun. Příčina požáru se vyšetřuje.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ve sněmovně je den krojů, přišly v nich tucty poslanců

Několik desítek poslanců v úterý dorazilo do sněmovny v lidových krojích ze svých regionů. Akce nazvaná Den lidových krojů se konala potřetí. Zákonodárci se sešli ve dvoraně jedné z vedlejších sněmovních budov, kde za doprovodu folklorního souboru zahájili výstavu krojů, která akci letos doprovází. Následně se vydali průvodem přes Malostranské náměstí a Sněmovní ulicí slavnostním vchodem do hlavní budovy dolní komory. V sálu Státních aktů pak vystoupily taneční soubory z tuzemska, Slovenska, Polska a Maďarska. Výstava, na které jsou k vidění dvě desítky mužských, ženských, chlapeckých a dívčích krojů ze Slovenska, Polska a z Maďarska, je k vidění do 20. března.
před 22 hhodinami
Načítání...