V Česku se na konci týdne ochladí, čekají se přízemní mrazíky

Teploty v Česku se budou ještě do pátku pohybovat mírně přes dvacet stupňů Celsia. O víkendu se ochladí, čekají se i četné přízemní mrazíky. Přeháňky dorazí od západu už v pondělí večer a postupně se v úterý rozšíří na většinu území. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na rozdíl od rekordních srážek, které před týdnem vyvolaly hlavně na severu Moravy a ve Slezsku ničivé povodně, se tentokrát bude podle meteorologů jednat jen o slabý déšť. Září dosud provázely extrémy, ale následující týdny už má být počasí stálejší a bez velkých výkyvů teplot i srážek.

Nejvyšší denní teploty budou v týdnu většinou těsně nad dvaceti stupni. V pondělí bylo převážně slunečno, odpolední maxima vystoupala až na 23 stupňů Celsia, ráno už ale bylo chladné, zejména v údolích.

V úterý se zatáhne a na většině území se vyskytne déšť nebo přeháňky. Středa by měla být spíše polojasná, ve čtvrtek a pátek je ale třeba opět počítat s deštěm. V těchto dvou dnech bude také foukat silný vítr, který může mít v nárazech rychlost až 55 kilometrů v hodině. Nejnižší noční teploty by v pracovním týdnu neměly s výjimkou středy padat pod deset stupňů Celsia.

Změna počasí přijde o víkendu. „Za zvlněnou studenou frontou, která přejde přes naše území v pátek, k nám začne pronikat studený vzduch od severozápadu,“ uvedli meteorologové. Nejvyšší denní teploty se od soboty budou pohybovat mezi jedenácti a šestnácti stupni. Od neděle pak noční minima klesnou i k jednomu stupni, výjimkou nebudou mrazíky.

Od začátku září bylo počasí velmi proměnlivé – vlnu veder na začátku měsíce vystřídalo v dalším týdnu prudké ochlazení a následně i extrémní deště. „Tento kolísavý charakter teplot se v následujícím období poněkud ustálí,“ uvedl ČHMÚ v dlouhodobém výhledu počasí. V nadcházejících dvou týdnech se budou teploty pohybovat kolem dlouhodobého průměru, od 7. do 20. října budou lehce nad normálem.

Česko zažilo mimořádně deštivé období, když od 9. do 15. září spadlo přes 150 milimetrů srážek za týden. „Jednalo se o dosud rekordní množství týdenních srážek v novodobé historii,“ uvedl ČHMÚ. V minulem týdnu už bylo srážek obvyklé množství a tento trend bude pokračovat i v tomto týdnu. Poté má následovat sušší týden, další dva týdny budou co do množství srážek průměrné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Od večera se bude hlavně na severovýchodě Česka tvořit náledí

Během nedělního večera a v noci na pondělí se bude především na severu Moravy a ve Slezsku místy tvořit náledí či zmrazky. Na ostatním území republiky budou komunikace namrzat především ve vyšších polohách a na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 5 hhodinami

V příštích dnech bude dál zataženo, mrznout ale má jen v noci

Do neděle bude v Česku převážně zataženo, občas zaprší, na horách může i sněžit, srážek bude více o víkendu. Teploty přes den budou stoupat většinou k šesti stupňům Celsia, v noci bude kolem nuly. Po víkendu se mírně ochladí a mraky na obloze by se mohly alespoň částečně protrhat, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 2. 2026

Na Českomoravské vrchovině se kromě námrazy tvoří i ledovka

Na Českomoravské vrchovině a v jejím okolí se od pondělního večera při zesilujícím větru tvoří námraza – může být i silná a lidé v regionu by s ní měli počítat do středečního večera, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). S ohledem na tvorbu námrazy varoval před rizikem lámání větví či trhání drátů elektrického vedení. Večer ČHMÚ přidal pro širší oblast varování i před ledovkou.
2. 2. 2026Aktualizováno2. 2. 2026

Většinu týdne má být zataženo, mráz postupně ustoupí

V tuzemsku má být v nadcházejícím týdnu většinou zataženo, od středy v nižších polohách s deštěm. Jen ve vyšších polohách může přetrvávat sněžení. V noci má dál většinou mrznout, ale nejvyšší denní teploty se už od čtvrtka nejspíš budou držet nad nulou. Postupně mohou vystoupat až na plus sedm stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Srážky mohou téměř po celý týden namrzat. V noci na úterý a v úterý se také objeví silný vítr.
2. 2. 2026Aktualizováno2. 2. 2026

V Moravskoslezském kraji a na Jesenicku hrozí ledovka

V Moravskoslezském kraji a na Jesenicku v Olomouckém kraji se při mrznoucím mrholení může místy tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí až do sobotní desáté hodiny ranní.
30. 1. 2026

Sníh zkomplikoval dopravu

Počasí ve čtvrtek ochromilo dopravu. Některé středočeské příměstské spoje nevyjely, jiné se zpozdily. Hromadná doprava nabírala zpoždění také v Praze. Na Vysočině a v Plzeňském kraji se stalo několik nehod. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. O víkendu se má opět ochladit, mrznout bude zejména na východě země, a to i přes den, sněžit má však jen výjimečně.
29. 1. 2026Aktualizováno29. 1. 2026

Bouře Chandra způsobila záplavy v Irsku

Britské ostrovy během úterý zasáhly silné deště a nárazový vítr. Podle místních médií se v Irsku i Severním Irsku ocitlo bez dodávek elektřiny více než dvacet tisíc domácností a podniků. Intenzivní srážky výrazně zkomplikovaly dopravu v Dublinu i na přilehlých dálničních tazích. Fotografie z Irska ukazují zaplavené ulice. V Severním Irsku byl vyhlášen druhý nejvyšší stupeň výstrahy před silným větrem, vláda preventivně uzavřela přibližně tři stovky škol a letiště v Belfastu zrušilo část plánovaných letů. Výstrahy před nepříznivým počasím a hlášení o zvýšených hladinách řek zaznamenaly také úřady v Anglii.
28. 1. 2026

V části Česka může ve čtvrtek napadnout až deset centimetrů mokrého sněhu

Ve čtvrtek bude sněžit na většině území. Zejména v jižní polovině Čech, na Českomoravské vrchovině a na západě Moravy může napadnout až deset centimetrů většinou mokrého sněhu, upozornil ve výstraze s nízkým stupněm nebezpečí ve středu dopoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové zároveň varují před možnými komplikacemi v dopravě.
28. 1. 2026
Načítání...