Sklo pro babičku

Sklářství se v Česku dlouhá léta počítalo mezi rodinné stříbro. Sklo vyfouknuté, vybroušené nebo namalované českými mistry se dobře prodávalo nejen doma, ale zákazníci se o ně prali i v zahraničí. I ložnici mých rodičů léta zdobil nádherný skleněný lustr, který by se svou vizáží hodil spíše na zámek než do paneláku. Poličky v obývacím pokoji se prohýbaly pod tíhou nejrůznějších broušených skleniček a váziček. A stejné to bylo i v domovech mých přátel, u mé babičky a zajisté i mnohde jinde. Jenže pak zčista jasna před rokem a půl přišlo tornádo hospodářské krize a české sklářství se stalo jeho první obětí. Ale pozor, není to trošku nonsens? Jak může obyčejný výkyv konjunktury, kterým to, čemu jsme si zvykli říkat krize, bylo, položit prosperující odvětví? Rok a půl jsem si s tím lámala hlavu. Teď jsem ale v Poděbradech navštívila prodejnu toho posledního, co z českého sklářství zbylo. A pochopila jsem…

Vstoupíte do trochu omšelého obchodu a jako byste vešli do ledového království. Hned u vchodu vás vítá skoro půl metru vysoká broušená váza a vy si jen lámete hlavu nad tím, kolik lidské práce a úsilí tenhle kus čirého skla musel stát. Vázu se zájmem prohlédnete, ale ani vás nenapadne, že byste ji koupili. Důvodem není jen to, že by vaše peněženka rázem zchudla o čtyři a půl tisíce, což si nemůžete dovolit, ale spíš to, že do vašeho supermoderního obýváku se tenhle sklářský „skvost“ vůbec nehodí.

A tak procházíte kolem broušených nápojových skleniček, na které je dnes dvacet procent sleva. Ani ty nekoupíte – cena za jednu 380 korun. Jen se na ně díváte a přemýšlíte, kde jste je už viděli. A pak vás to napadne. Babička přeci přesně takové měla v omšelém sekretáři v obýváku. Platily za něco nedotknutelného, nikdy se z nich nepilo.

A jdete dál. Míjíte sadu skleněných šachů. Barvy figurek odlišují zlaté a stříbrné proužky. To by byl nádherný dárek, říkáte si. Jenže poslední šachista ve vaší rodině odešel se smrtí pradědečka. Ani touhle koupí tedy nepodpoříte českou tradici.

Korunu tomuto hořkému výjevu nasadí váš manžel, který zrovna obdivuje obrovské broušené mísy. „Tady by se líbilo mojí babičce,“ prohlásí s údivem ve tváři. „Ta tohle sklo milovala, za socialismu je sháněla, kde se dalo, nechala v tom jmění,“ dodává. Manželova babička je šestnáct let po smrti. Co po sobě zanechala, byla gigantická výbava pro jejího jediného vnuka. Výbava, kterou se vám krátce po svatbě snažila vnutit manželova maminka a která zahrnovala množství broušených skleniček, misek a bůhví čeho ještě. Vše jste s díky odmítli. Ve vaší domácnosti bodují čiré skleničky Made by Ikea.

Jediné, co vás zaujme na tolik, že byste možná uvažovali o koupi, je skleněná jídelní sada. Sklo je čiré, na plochých okrajích ale ozdobené červenými oranžovými, žlutými a zelenými čárkami. „Konečně něco, co by se k nám domů hodilo,“ říkáte si s nadšením. Za pár chvil vás ale od koupě odradí cena. Osmnáctidílnou sadu si prodavačka cení na téměř šest tisíc korun, vždyť je to přeci designérský skvost! Holt budeme ještě chvíli jíst z talířů z hypermarketu původem z Číny. Osmnáctidílná sada krásně barevného porcelánu nás vyšla na čtyři sta.

A tak jediné s čím trošku provinile odcházíte z té ledové říše skla, která jako by usnula pod dotekem ledové královny, je malá čirá figurka andělíčka. Stála stovku a bude to nádherný dárek pro vaši naštěstí ještě žijící babičku k 69. narozeninám.

A v tom je právě ten problém. V obchodě jste nenašli nic, co by se kloudně hodilo do vašeho bytu a nestálo celé vaše úspory. Nenašli jste ani nic, co byste jako dárek z dovolené v lázních mohli dovést vašim rodičům. A i pro babičku, která je nesrovnale mladší než prarodiče vašich vrstevníků, kteří už často nežijí, jste vybírali jen obtížně. Nakonec jste koupili tu nejjednodušší věcičku, která z české sklářské pece vyjela snad těsně před zavřením. Poslední záchvěv tradice českého sklářství těsně před tím, než ho převálcovala modernější a levnější čínská konkurence, která se lépe hodí k modernímu životnímu stylu mladých domácností, jež se pomalu stávají tahounem české ekonomiky.

  • Sklárny Bohemia Poděbrady autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1637/163694.jpg
  • Sklárny Bohemia Poděbrady autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1637/163697.jpg
  • Poděbradské sklárny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1190/118982.jpg