Zdeněk Mahler byl první česká wikipedie, vzpomněl režisér Tyc na zesnulého kolegu

Nahrávám video
Události: Zemřel Zdeněk Mahler
Zdroj: ČT24

Nejen vzdělanost a pracovitost podle kolegů a přátel zdobila Zdeňka Mahlera. Spisovatel a scenárista zemřel v sobotu v pražské Ústřední vojenské nemocnici ve věku 89 let. Byl jedním z těch, kdo v lidském počínání hledají smysl a řád, uměl ale také až zarputile prosazovat vlastní názor, shodli se Mahlerovi spolupracovníci.

„Zdeněk Mahler byl první česká wikipedie,“ vzpomněl režisér Zdeněk Tyc, který s Mahlerem koncem 90. let natočil třídílný dokument o Tomáši Garrigue Masarykovi. „Setkání s ním bylo jako srážka s nákladním vlakem: pokud si vzal slovo, tak si ho pak držel, dokud nevypověděl vše, co si myslel, že je nutno,“ pokračoval Tyc. „Byl velmi pracovitý a jakoby trochu smutný, že každý neví tolik, co on. Prostě: národní obrozenec,“ dodal.

Mahler se intenzivně věnoval hudbě a odkazu slavných českých skladatelů, s Tycem natočil dvoudílný film o Antonínu Dvořákovi. Spolupráce s ním byla podle Tyce tak intenzivní, že se po jistou dobu vídali denně. „A stávalo se, že mi zatelefonoval třeba i na Štědrý den odpoledne, jak že budeme natáčet v úterý po Vánocích,“ přiblížil Mahlerovo nadšení pro věc.

Kačer: Vzdělání a řád

Teprve v tento nevratný moment si uvědomuji, co ztrácíme. Ztrácíme člověka, který svojí erudicí, svým řečnickým nadáním dokázal formulovat možná jako jediný několika slovy to, co my obyčejní smrtelníci jen cítíme. Setkání s ním bylo vždy intelektuálním svátkem, ke kterému měl člověk důvod se vracet. Milý Zdeňku, budete nám chybět!
Petr Nikolaev

Pro herce a režiséra Jana Kačera patřil Mahler k těm, kdo se snaží ve společnosti hledat a pěstovat to krásné, důležité a ušlechtilé navzdory ideologiím či jiným překážkám. „Věděl, že život nám je pouze propůjčen, že ho člověk žije, dá mu všechno, ale také ho musí zase odevzdat,“ poznamenal Kačer.

Zdeněk Mahler byl podle Kačera nesmírně vzdělaný člověk, který hledal řád ve světě. Byl pro něj prý symbolem globalizace v dobrém slova smyslu. „Pořád se o něm mluví jen politicky, ale on byl příkladem globalizace, toho, že dílo jednoho člověka má přesah do mnoha oborů lidské činnosti,“ podotkl.

„Bojoval s nemocí do posledních sil, i když už ho tělo neposlouchalo, dával mu co proto. Možná ale nakonec už odejít i chtěl. Když už člověk nemůže jít na výstavu a hodinu stát před krásným obrazem, když už nemůže jít na houby a sehnout se pro hříbka, je možná lepší usnout a vzdálit se někam do vesmíru,“ zauvažoval Jan Kačer.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: „Jen sympaťáci umírají mladí.“ Znáte dobře Červeného trpaslíka?

Ve věku sedmdesáti let zemřel britský režisér a scenárista Rob Grant, jeden ze spolutvůrců britského sci-fi sitkomu Červený trpaslík, informovala ve čtvrtek britská média. Připomeňte si osudy posádky lodi, která bloudí v hlubinách vesmíru, prostřednictvím kvízu.
před 2 hhodinami

Netflix ustoupil v bitvě o Warner Bros. Studia může převzít Paramount

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix oznámil, že odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu Warner Bros. Discovery (WBD). Jeho krok po několikaměsíčním boji o převzetí otevírá dveře k akvizici WBD mediální skupině Paramount Skydance, a to zhruba za 111 miliard dolarů (2,28 bilionu korun).
03:21Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Francouzského Césara za nejlepší film získal L'Attachement

Francouzskou cenu César za nejlepší film získal snímek „L'Attachement“ režisérky Carine Tardieuové. Po slavnostním udílení cen francouzské filmové akademie o tom v noci na pátek informovala agentura AFP. Snímek uspěl také v kategoriích nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší adaptovaný scénář, proměnil tři z celkových osmi nominací.
před 15 hhodinami

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
včera v 18:05

Předjaří vítá v Královské zahradě na Hradě tisíce květin

V Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu lze vidět více než sto odrůd kvetoucích jarních květin. Na výstavě Předjaří: Zahrada malých gest je doplňuje výtvarná tvorba mladých českých a slovenských autorů.
včera v 17:03

Bráchova reakce mě dojala, říká režisérka oceněného dokumentu o závislosti

Jako krásné, ale zároveň děsivé vnímá režisérka Pepa Lubojacki reakce diváků z festivalu Berlinale na svůj dokument. Potvrdily jí, že její zkušenost není ojedinělá. V koprodukčním česko-slovenském snímku Kdyby se holubi proměnili ve zlato zachytila boj se závislostí ve vlastní rodině. Z Berlinale si odvezla cenu pro nejlepší dokumentární film. Mluvila o něm i s Terezou Řezníčkovou v Událostech, komentářích.
včera v 11:11

VideoFilmové premiéry: Drobná nehoda, Čaroděj z Kremlu či Presleyho koncerty

Do tuzemských kin míří oceněné filmy i jeden koncertní snímek. Drobná nehoda je temná groteska o pomstě politického vězně a vítězný snímek z festivalu v Cannes od íránského režiséra Džafara Panahího. Kritika na stejné přehlídce popsala jako tísnivý procedurální thriller další kinonovinku – francouzský Případ 137. Drama Čaroděj z Kremlu má být pohledem do zákulisí ruské politiky, v hlavních rolích s Paulem Danem a Judem Lawem. A hudební dokument EPiC: Elvis Presley in Concert se vrací k sedmiletému koncertování krále rokenrolu v Las Vegas.
včera v 09:56

Zemřel někdejší člen kapely Olympic, klávesista Jiří Valenta

Zemřel bývalý člen skupiny Olympic, klávesista Jiří Valenta. Bylo mu 66 let. O hudebníkově úmrtí informovala na facebooku kapela s odkazem na Valentovu rodinu. Ze skupiny před několika lety sám ze zdravotních důvodů odešel.
25. 2. 2026
Načítání...