Velký příběh české monarchie. Na Konopiště se vrátil poslední český král

Zámek Konopiště otevřel výstavu věnovanou poslednímu rakouskému císaři a českému králi. Karel I. nastoupil na trůn v roce 1916 a vládl pouhé dva roky. Lidmi oblíbený panovník zažil jako poručík dragounského pluku první světovou válku na vlastní kůži a jeho panování bylo poznamenáno neustálou snahou o zastavení zuřícího konfliktu. V roce 2004 ho papež Jan Pavel II. pro mírové snahy blahořečil.

„V letošním osmičkovém roce si připomínáme řadu výročí, které se dotýkají naší národní minulosti, zejména ve dvacátém století. A je pravdou, že tam, kde začal onen velký příběh republiky, který si budeme připomínat hlavně v říjnu, sto let existence samostatného Československa, tak v ten okamžik skončil velký příběh české monarchie, který trval takřka deset století,“ upozorňuje kurátor expozice Jindřich Forejt.

„Jedno století vůči těm deseti staletím je určitý poměr, který bychom si měli připomenout. A tím posledním člověkem, který představoval českou monarchii, byl právě Karel I., který je ústředním tématem naší výstavy na Konopišti,“ pokračuje kurátor.

Na zámek nedaleko Benešova jezdil Karel I. za svým strýcem arcivévodou Ferdinandem d'Este. Jeho politický i osobní život tu nyní připomínají fotografie, portréty, rodokmeny nebo titulní stránky novin. Výstava se věnuje také jeho rozmanitým vazbám na české země.

Císař Karel I. zůstal podle Jindřicha Forejta ve stínu svých předchůdců, hlavně svého prastrýce Františka Josefa I., který strávil na trůnu 68 let. „Z tohoto stínu se těžko vystupuje. On na to měl dva roky. Na trůn nastoupil v době velice obtížné během první světové války a jeho hlavní činnost byla zaměřena na uzavření míru,“ připomíná kurátor.

Karel I.
Zdroj: ČT24

Mírová jednání však byla stejně neúspěšná jako jeho úsilí o národnostní smír v rakouské monarchii. Po rozpadu Rakousko-Uherska odešel do exilu. Zemřel roku 1922 ve vyhnanství na ostrově Madeira, kde je i pohřben. V roce 2004 byl pro svůj příkladný křesťanský život a pro své mírové snahy blahořečen papežem Janem Pavlem II.

Výstava „Karel I. Známý a neznámý poslední český král“ potrvá na zámku Konopiště až do konce září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Platforma Spotify označí AI profily

Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem přední světové platformy pro streamování hudby, začne od podzimu označovat profily umělců vytvořených pomocí umělé inteligence. Označení AI Persona se vztahuje na profil, ne na samotnou hudbu.
před 4 hhodinami

Jsou zaslepení, říká o krajanech ruský hudebník. V Kyjevě točí na podporu Ukrajiny

Ukrajina se dál snaží různými způsoby získávat peníze na obranu země. Třeba i za pomoci mezinárodních umělců. I proto do Kyjeva dorazila ve východní Evropě populární ruská kapela Nogu Svelo!, která pobývá a koncertuje v exilu.
před 5 hhodinami

Festival TrutnOFF připomene svého náčelníka Havla, poprvé zahraje Lucie

Na trutnovském Bojišti začíná hudební festival TrutnOFF Open Air, který připomene nedožité devadesáté narozeniny Václava Havla. Program nabídne do 16. srpna různé žánry – od rocku, undergroundu a world music až po alternativní rock.
před 9 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Tajemství Křišťálové planety, Smrt Robina Hooda či Konec Oak Street

V mysteriózním snímku Konec Oak Street se Anne Hathawayová s Ewanem McGregorem po záhadné kosmické události přenesou z poklidné ulice na neznámé místo. Jejich osud závisí na tom, zda dokáže rodina držet pohromadě. Středomořská Birthday Party se zase odehrává na soukromém ostrově, který ale magnátovi v podání Willema Dafoea slouží jako zástěrka pro intriky. Film Smrt Robina Hooda se zaměřuje na bilancování známého lučištníka, tentokrát ho ztvárnil Hugh Jackman. Česko-slovenský sportovní snímek Bojovník pojednává o olympijském medailistovi Pavlu Hoffmeisterovi. Hraje ho Milan Ondrík. V koprodukci České televize vzniklo rodinné animované sci-fi Tajemství Křišťálové planety. Na ni se se svým otcem přestěhuje jedenáctiletá Rea.
před 10 hhodinami

Škole známé z Beverly Hills 90210 rostou náklady a ubývají studenti

Kalifornská střední škola Alexander Hamilton Senior High School, kde se natáčely některé scény seriálu Beverly Hills 90210, má potíže. Jednak jí ubývají studenti, navíc se potýká s růstem nákladů, upozornila agentura Bloomberg.
před 13 hhodinami

VideoVypsaná fiXa točí ve vzduchu klip k Pelikánovi

Vypsaná fiXa natáčí videoklip k písni Pelikán. Jde o čtvrtou skladbu z letošního alba Ideal, která se dočká obrazového doprovodu. Záběry kapela pořizovala společně s piloty The Flying Bulls na letišti v Jaroměři. Děj je zasazený do prostředí fiktivní videohry a hlavní dění se odehrává ve vzduchu. Do dvoumístných akrobatických letounů nasedli i všichni muzikanti.
včera v 16:28

Letní Letná uvede australské „vlky“ i českou závrať

V pražských Letenských sadech začíná festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Uvede představení souborů z Austrálie, Francie i Německa a také výběr z tuzemské novocirkusové scény.
včera v 15:24

Když někdo něco zkazí, mám aspoň námět, těší spolutvůrce Pata a Mata

Groteska o dvou smolařských kutilech, kteří si vždycky vědí rady, baví už půlstoletí. Kuťáky, tedy dvojici, kterou dnes známe jako Pat a Mat, vymysleli režisér Lubomír Beneš a výtvarník Vladimír Jiránek. Se 130 epizodami jde o nejdelší večerníčkový seriál se stejnými hlavními postavami.
včera v 14:28

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.