Smashing Pumpkins v Praze ukázali, že ještě umí rozmlátit dýně

2 minuty
Smashing Pumpkins koncertovali v Praze
Zdroj: ČT24

Po osmi letech se do Prahy vrátili Smashing Pumpkins. Americká kapela nabídla zaplněnému sálu Fora Karlín dvouapůlhodinovou show se starými hity i novými písněmi. Do Česka skupinu zavedlo turné ke třiceti letům na hudební scéně.

Koncert zahájili Smashing Pumpkins skladbou Soma z alba Siamese Dream z roku 1993, které bylo pro kapelu průlomové. V devadesátých letech se parta z Chicaga zařadila k hlavním představitelům grunge a alternativní hudby. Byla srovnávána s formacemi jako Nirvana, Soundgarden nebo Pearl Jam. Prodala miliony desek a získala dvě ceny Grammy.

Na výroční turné vyrazily „rozmlácené dýně“ téměř v původní sestavě. Kromě frontmana Billyho Corgana se vrátil i kytarista James Iha a bubeník Jimmy Chamberlin. Zahráli šestadvacet písní ze svého třicetiletého repertoáru. Včetně songů z loňského alba Shiny And Oh So Bright.

„Bylo to jako nasednout na kolo, prostě jsme se vrátili zpátky k tomu, co jsme dělali. Nepřišlo mi, že uteklo šestnáct nebo sedmnáct let,“ popisoval nahrávání desky Corgan. Byl to on, kdo obnovení kapely, která se na přelomu milénia rozpadla, inicioval.  

S Českem mají Smashing Pumpkins dobré vztahy nejen díky koncertům a dostatku fanoušků. Corgan si také nechal na míru upravit studiovou techniku od českého výrobce kytarových efektů Antonína Salvy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
před 9 hhodinami

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
včeraAktualizovánovčera v 19:37

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
včera v 17:23

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
včera v 16:46

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
včeraAktualizovánovčera v 13:28

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026
Načítání...