Rock’n’roll přišel o svou hvězdu. Zemřel Little Richard

Ve věku 87 let v sobotu zemřel jeden z otců zakladatelů rock’n’rollu Little Richard (vlastním jménem Richard Wayne Penniman). S odvoláním na jeho syna to na svém webu napsal časopis Rolling Stone. Podle informací agentury AP bývalý zpěvák a klavírista umřel po boji s rakovinou kostí.

Penniman se narodil v prosinci 1932 ve městě Macon jihovýchodně od Atlanty. V 50. letech se proslavil divokou hrou na piano, zpěvem hraničícím s jekotem i excentrickým zjevem zahrnujícím silný make-up. Jeho největšími hity jsou skladby Lucille, Long Tall Sally nebo Send Me Some Lovin’.

Rolling Stone považuje Little Richarda za interpreta s masivním vlivem na vývoj populární hudby. V roce 2010 jej zařadil na osmou příčku v žebříčku nejvýznamnějších umělců všech dob. Za svůj idol ho považovali James Brown či Elvis Presley.

„Jeho písničky se staly součástí rokenrolového základu, přičemž vlastní verze v průběhu desetiletí zahráli všichni od Everly Brothers po The Kinks a od Creedence Clearwater Revival přes Elvise Costella až po Scorpions,“ shrnuje Rolling Stone.

Právník popové legendy Bill Sobel sdělil agentuře AP, že Little Richard zemřel na rakovinu kostí a že poslední chvíle prožil na rodinném sídle v Tullahomě ve státě Tennessee. Jeho baskytarista Charles Glenn řekl bulvárnímu webu TMZ, že zpěvák byl nemocný poslední dva měsíce.

„Bůh žehnej Little Richardovi, jednomu z mých největších hudebních hrdinů,“ reagoval na dnešní smutnou zprávu někdejší bubeník Beatles Ringo Starr. Frontman The Rolling Stones Mick Jagger zase uvedl, že zesnulý hudebník byl pro něj na začátku dospívání „největší inspirací“.

„Byly to skladby Little Richarda, které formovaly rock'n'roll,“ dodal bývalý kytarista Led Zeppelin Jimmy Page.