Při udělování studentských Oscarů Češi nebyli

Beverly Hills - Režisér norského filmu Tuba Atlantic Hallvar Witzo se v sobotu večer v kalifornském Beverly Hills stal novým držitelem studentského Oscara v kategorii zahraničních filmů. „Je to splněný sen. Nemůžu tomu uvěřit. Stojím teď na stejném místě jako filmaři, ke kterým vzhlížím. Myslím, že pořád ještě sním,“ nemohl se Witzo vzpamatovat z vítězství. Porota ho vybrala z 52 snímků ze 32 zemí, mezi nimiž byl i film Graffitiger studenta FAMU Libora Pixy. Ten se dostal do finálové pětice.

Stříbrnou medaili si ze slavnostního večera ze zahraničních filmů odnesl švédský film Bekas režiséra Karzana Kadera, bronzovou snímek Raju Němce Maxe Zähleho. Vítěz obdržel finanční ohodnocení ve výši 5 000 dolarů (84 tisíc korun).

Mezi hollywoodskými snímky uspěl film Zloděj z dílny studenta kalifornského Amerického filmového ústavu Juliana Higginse. Tématem filmu je mládí bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Reportáž Ivy Němcové (zdroj: ČT24)

Studentského Oscara v USA udělují od roku 1972. Vítězové, mezi nimiž byl v roce 1989 Jan Svěrák za film Ropáci, byli už třiačtyřicetkrát nominováni na „dospělé“ Oscary a v osmi případech toto prestižní ocenění získali.

Oceněné studentské snímky je možné zhlédnout na stránkách 38. Student Academy Awards.

Hallvar Witzo
Zdroj: ČT24/Todd Wawrychuk / ©A.M.P.A.S.