Pražskému výběru už je zas hej

Praha – Pamatujete na novou vlnu (tzv. new wave) české hudební scény 80. let? Pokud ano, kapela Pražský výběr vás nemohla minout. Legendární formace letos po čase ožívá a v původní sestavě chystá comebackové turné či reedici alba Výběr.

Pětice muzikantů se zastaví hned ve čtyřech českých městech. Pomyslnou startovní vlaječku odmávnou pánové 9. listopadu v Praze, aby 13. listopadu směle pokračovali do Ostravy a 21. do Brna. Do finální cílové rovinky „doběhnou“ 24. listopadu v Pardubicích. 

Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Klaudius Kryšpín i Jiří Hrubeš se na reunionu dohodli krátce po setkání na pohřbu společného kamaráda Václava Havla. Ten sice kdysi prohlásil, že se snáz smíří Židé s Palestinci než Pražský výběr, ale stalo se. Pavlíček a Kocáb si dali schůzku v Divadle Na Zábradlí, slovo dalo slovo a už jsou zase zpět na scéně.  

Sestava by koncertům ráda zachovala původní ráz. Nepůjde tedy o honosnou show, hlavním předmětem bude muzika. Pražský výběr si ostatně na obdobná „cingrlátka“ kolem nepotrpěl, vždy hráli v prostředí i v oblečení, v jakém se cítili pohodlně. Fanoušci tedy mohou oprášit své hlasivky a připravit se na to, že si zanedlouho zase zazpívají Zubatou, Pražáky nebo Václavák. 

Pražský výběr založil v roce 1976 Michael Kocáb jako odnož Pražského Big Bandu. Po příchodu Michala Pavlíčka změnila parta styl a stala se jednou z nejznámějších představitelů hudebního stylu nové vlny. V 80. letech neměla formace povolení vystupovat. Straka v hrsti, Selection nebo Pražákům těm je tu hej však i navzdory tomu dokázaly přežít a právem patří mezi signifikantní nahrávky své doby. Výběr se v roce 2006 rozešel kvůli neshodám a následoval vznik skupiny Pražský výběr II, jež koncertovala po tři roky a nyní zaniká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Janssonová zůstala především autorkou mumínků

Od úmrtí finské spisovatelky a kreslířky Tove Janssonové uplynulo 27. června čtvrtstoletí, její dílo však stále žije a s velkou určitostí i bude žít – v příbězích o mumíncích totiž přivedla na svět postavy, jež od svého zrodu nepřestávají oslovovat stále nové generace čtenářů.
před 15 hhodinami

O Vánocích se na ČT vrátí David Švehlík jako Krakonoš

Divácky úspěšná pohádka Krakonošovo tajemství bude mít o letošních Vánocích pokračování. Coby vládce hor se opět vrátí David Švehlík. Nový příběh s názvem Krakonoš a básník se v těchto dnech natáčí ve studiích na Kavčích horách i v blízkosti Krkonoš. Režie se i tentokrát ujal Peter Bebjak.
26. 6. 2026

VideoV nové opeře bojuje o přežití lidstva i Horst Fuchs

Největší ostravský park a také tenisové kurty se staly místem pro premiéru nové opery. Dystopické sci-fi dílo Bílá smrt napsal slovenský hudební skladatel Miroslav Tóth a poprvé ho uvedl na festivalu Dny nové opery Ostrava. Odehrává se v době, kdy lidstvo bojuje o přežití poté, co se Země vychýlila ze své osy. V současném operním kusu vystupuje mimo jiné pomyslný král teleshoppingu Horst Fuchs.
26. 6. 2026

Betonová zeď se mění v galerii street artu pod širým nebem

V ulici Vlastina v Praze aktuálně vzniká umělecké dílo s názvem Mural Ruzyně, které promění více než 700 metrů dlouhou betonovou stěnu patřící ministerstvu obrany v galerii současného street artu pod širým nebem. Projekt, na kterém se podílejí tři desítky streetartových umělců z Česka i zahraničí v rámci festivalu Urban Pictus, bude vznikat do 30. června. Výsledné dílo o rozloze přibližně 1800 metrů čtverečních propojí téma „Krása města v pohybu“.
25. 6. 2026

Zpívala a navíc bez hidžábu. 74 ran bičem připomnělo tlak na Íránky

Jsem dívka, která chce zpívat pro zemi a lidi, které miluji, napsala pod video se svým koncertem íránská zpěvačka Parastu Ahmadíová. Soud této hudebnici i osmi členům kapely a produkčního týmu uložil trest sedmdesáti čtyř ran bičem. Za to, že vůbec zpívala veřejně – a navíc bez hidžábu. Kritici islámské republiky i některá média vnímají rozsudek jako doklad sílícího tlaku íránských úřadů proti ženám a svobodě uměleckého projevu.
24. 6. 2026

Na Goethově stezce v Karlových Varech byla odhalena monumentální plastika AJ VANA BE

Téměř sedm metrů vysokou sochu sestávající z třiceti dvou vintage van je možné nyní spatřit před Galerií umění Karlovy Vary na Goethově stezce. Autor díla Benedikt Tolar jím reaguje na téma vody jako vzácného zdroje, které spojuje s principy upcyklace zastaralých smaltovaných van, jež neodmyslitelně patří k socialistickému bydlení v panelácích. Tvar těchto van pak tvoří prostor pro světelnou show synchronizovanou s hudbou. Hudební báseň inspirovanou umístěním sochy i návštěvami německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, kterou speciálně pro Karlovy Vary zkomponoval Vladimír Štambach, se rozezní každou půlhodinu vždy mezi 9. a 22. hodinou.
24. 6. 2026

Obsluhoval jsem anglického krále, říkají i v divadle Mana

Příběh obyčejného českého číšníka na pozadí velkých dějin dvacátého století převypravuje Vršovické divadlo Mana. Na pražské jeviště převedlo novelu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále.
24. 6. 2026

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel knihovnou

Dagmar Havlová odvolala souhlas k užívání jména Václav Havel v názvu knihovny. Odůvodnila to tím, že ztratila důvěru v současné vedení a směřování instituce. Nechce také nadále nést odpovědnost za způsob, jakým bylo jméno prvního českého prezidenta používáno. Osobnostní práva k názvu knihovna potřebuje, aby mohla pokračovat ve své činnosti. Správní rada knihovny podle svého předsedy Davida Duška informaci vyhodnocuje.
23. 6. 2026Aktualizováno23. 6. 2026
Načítání...