Plzeň má titul, ale ne peníze

Plzeň - Program Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015 ohrožuje nedostatek financí. Předsedkyně správní rady obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová zastupitele ve své zprávě varovala, že pokud město nezíská nejdéle do října závazný příslib peněz na hlavní program pro rok 2015 ve výši 450 milionů Kč k současným jistým 200 milionům Kč, bude čestnější vzdát se titulu. Podle vedení Plzně, jehož někteří členové označili zprávu šéfky Plzně 2015 za alarmující, bude program chudší, než k jakému se město zavázalo.

Město, které spoléhá hlavně na stát, bude dále jednat s ministryní kultury, čeká na nové vedení kraje a po představení hlavních taháků programu pro rok 2015 očekává i zájem sponzorů, který je nyní podle náměstkyně primátora pro kulturu Evy Herinkové (ČSSD) téměř nulový.

„Nebudeme v žádném případě jednat o ukončení projektu. Chápeme to pouze jako varování, aby se politici problému více věnovali. Kroky ke shánění peněz musí ale dělat i obecně prospěšná společnost,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň podle něj už nemůže vydat více než schválených 111 milionů Kč.

Říjen je stanoven kvůli tomu, že v listopadu bude první oficiální monitoring v Bruselu. „Tam představíme definitivní program a řekneme, kolik na něj máme. Odstupovat ale nebudeme,“ odmítla Herinková.

Plzeň 2015
Zdroj: ČT24/Plzeň 2015

„Máte skvělý tým, skvělé nápady a projekty, ale nemáte je za co realizovat. Je to reprezentativní projekt státu, který nemůže nechat financování v takové míře na městu nesoucímu titul,“ řekli v březnu v Plzni předseda poroty EHMK Manfred Gaulhofer.

Minimální výše rozpočtu, která je třeba k nabídce ročního mezinárodního top programu, je podle něj 26 milionů euro (asi 650 milionů Kč). Podle zkušenosti úspěšných měst kultury turisté do pokladny peníze zase vrátí.  „Stojí za to nevzdávat a vysvětlovat, že od státního rozpočtu město nepožaduje dotaci, ale investici, která se státu několikanásobně vrátí nejpozději v roce 2016,“ podotkla autorka zprávy Krejsová.

Titul EHMK získala Plzeň 8. září 2010, kdy porazila Ostravu. Oficiálně jej schválila Rada ministrů kultury loni 19. května. Plzeň stanovila rozpočet projektu na léta 2011 až 2016 ve výši 2,6 miliardy Kč. Z toho 1,72 miliardy má jít na investice. Projekt EHMK funguje 26 let a je považován za jeden z nejúspěšnějších v EU.