Mrazík sjel z ledu na prkna

Ostrava – Ruská pohádka Mrazík neodmyslitelně patří každoročně k televiznímu programu o vánočních svátcích. S úspěchem se několik let uvádí také jeho „ledová“ verze na českých a slovenských zimních stadionech. V jevištní muzikálové podobě si známý pohádkový příběh mohou nyní lidé připomenout v Národním divadle moravskoslezském.

V divadelním Mrazíkovi prý najdou diváci všechno to, co mají v této pohádce rádi. „V divadelní verzi Mrazíka nebude chybět ani chaloupka na kuří nožce, ani sáňky samochodky, ani Mrazíkovy saně či zasněžená jedlička, hůl Mrazilka nebo pravý sníh,“ přislíbila šéfka souboru opereta-muzikál NDM Gabriela Petráková.

Představení doprovází živá hudba. K původní filmové hudbě a písničkám přidali tvůrci muzikálu nová hudební čísla, minimálně jedno připadne na každou z postav. Na jevišti tak zpívá kromě Nastěnky a Ivánka také Baba Jaga, loupežníci, Dedeček Hříbeček, a dokonce i slepá babka s roštím.

„Bude to tentýž Mrazík, stejný děj, stejná hudba, jen to divadlo bude jiné. Na rozdíl od zimních stadionů bude v divadle vše živě. Orchestr, herci i zpěváci, což bylo na ledě z technických důvodů nemožné. Tam šlo o jakousi 'rozhlasovou pohádku' z playbacku s pantomimou a tancem na ledě. Pro orchestr souboru opereta-muzikál, který je svým složením přirozeně jiný, jsem musel napsat novou instrumentaci,“ vysvětlil autor hudby Boris Urbánek.

Režisérem inscenace je Ondřej David. Děj Mrazíka se odehrává na scéně Ondřeje Zichy, v kostýmech Veroniky Babraj-Hindle, která pro inscenaci dotvořila původní návrhy svého otce Alexandra Babraje. V hlavních rolích připravované ostravské inscenace se diváci mohou těšit na Roberta Jíchu, Lukáše Vlčka, Veroniku Gidovou, Martinu Šnytovou, Hanu Fialovou,  Marcela Školouta a řadu dalších. Jiří Sedláček, který k muzikálu napsal texty písní, si v připravované inscenaci zahraje a zazpívá roli Mrazíka v alternaci s Janem Drahovzalem.

První premiéra muzikálu Mrazík se v Divadle Jiřího Myrona odehrála 8. prosince, na druhou mohou dospělí i děti zajít v sobotu 10. prosince od 18:30. Mrazíka - zase v jiné úpravě - do svého předvánočního repertoáru zařadilo také brněnské Divadlo Polárka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026
Načítání...