Komiks jen tak proletěl Pět neděl v baloně

Nahrávám video
Pět neděl v baloně a v komiksu
Zdroj: ČT24

Pět neděl v baloně nemusí trvat tak dlouho. Nová komiksová adaptace stovky stran knižního dobrodružství od Julese Verna značně zkrátila. Příběh převyprávěný scenáristou Josefem Blažkem a kreslířem Karlem Zemanem je prvním z chystané komiksové edice verneovek.

„Jako dítě jsem miloval vzducholodě, balony – a miluju je doteď. Jen nevím, co bylo dřív, jestli láska k vzduchoplavbě, nebo jestli ji zažehl Vernův román,“ říká scenárista komiksu Pět neděl v baloně Josef Blažek.

Na verneovkách vyrostl, přiznává ale, že by z nich nejraději vyškrtal popisné pasáže o historii nebo přírodě a nechal jen děj. Komiks mu takové zkrácení dovolil.

Čtenáři tak ve stručnější verzi mohou prožít dobrodružství cestovatele Fergussona, který se s lovcem Kennedym a sluhou Joem rozhodne přeletět Afriku z východu na západ. Čelí přitom nepřízni počasí, nebezpečným domorodcům i pralesním šelmám.

Ukázka z komiksu Pět neděl v baloně
Zdroj: Nakladatelství Josef Vybíral

Pět neděl v baloně přineslo před více než sto padesáti lety Julesu Vernovi nebývalý úspěch. Tímto románem začal jeho cyklus Podivuhodné cesty, o nichž slavný vědeckofantastický spisovatel vyprávěl v dalších desítkách příběhů.

Také komiksových Pět neděl v baloně je začátkem širší edice Jules Verne a jeho fantastické světy. Josef Blažek a Karel Zeman už připravují adaptaci další knihy. Vybrali si Ledovou sfingu, v níž Verne navazuje na svého oblíbence Edgara Allana Poea.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoZ filmové komedie S tebou mě baví svět je divadelní muzikál

Jedna z nejoblíbenějších českých komedií má nově i svou muzikálovou verzi. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti na jeviště převedlo rodinný snímek Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Jde o největší a nejnákladnější inscenaci v historii této scény. Přípravy trvaly déle než rok.
před 10 hhodinami

Na festivalu v Cannes chybí Hollywood, hvězdy ale ne

Ve francouzském přímořském letovisku Cannes startuje sedmdesátý devátý ročník mezinárodního filmového festivalu. Hlavní hvězdou zahajovacího večera bude novozélandský režisér Peter Jackson, který převezme čestnou Zlatou palmu za přínos kinematografii. O hlavní festivalovou cenu bude do 23. května bojovat přes dvacet titulů.
před 11 hhodinami

Festival Pražské jaro začíná. Slyšet ho je možné na ČT i v parku

Začíná mezinárodní hudební festival Pražské jaro, a to tradičně cyklem symfonických básní Má vlast a v den výročí úmrtí jejího skladatele Bedřicha Smetany. Tentokrát se provedení skladby ujal Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) pod taktovkou Petra Popelky. V přímém přenosu koncert zprostředkuje Česká televize.
před 12 hhodinami

Ceny Apollo získali rappeři James Cole & Idea a skupina Ida The Young

Hudební ceny Apollo za singl roku 2025 získali rappeři James Cole & Idea, deskou roku se stala nahrávka Tell Me When You Pass The Sun skupiny Ida The Young. James Cole & Idea uspěli s písní Daniel. O laureátech cen české hudební kritiky rozhodla desetičlenná porota složená z hudebních publicistů a dramaturgů.
před 16 hhodinami

Obrazem: Fotograf Sudek vyrážel za svými třemi přáteli na sever

Výstava Josef Sudek a přátelé, jež byla otevřena v litoměřické Severočeské galerii výtvarného umění, se zaměřuje na jednu z mnoha částí Sudkovy bohaté tvorby. Podtitul Putování na sever naznačuje, kam se ubíralo kurátorské uvažování.
10. 5. 2026

Strach z krásy, strach ze vztahu. Vědci popsali roli femme fatale v mýtech

Jednou z nejčastějších překážek, jimž mužský hrdina čelí na své cestě ke smysluplnému konci svého příběhu, není drak ani jiná lítá bestie. Je to krásná žena označovaná jako femme fatale. Právě tento archetyp teď vědci prozkoumali.
9. 5. 2026

Obrazy padělal, teď maluje vlastní. Za jedinečné považuje Beltracchi oboje

Léta padělal obrazy, aniž by jejich pravost někdo zpochybnil, a když si odseděl trest, začal tvořit a prodávat pod vlastním jménem. Německý výtvarník Wolfgang Beltracchi nyní průřez svou tvorbou představuje v pražském Obecním domě. Jeho výstavy opakovaně provázejí otázky, kolik neodhalených falzifikátů nejen od Beltracchiho vlastně koluje trhem s uměním.
7. 5. 2026

VideoFilmové premiéry: Mengele, Billie Eilish, ovce detektivy či Panelstory

Mortal Kombat 2 dostává na plátna kin pokračování adaptace bojových videoher. V detektivním snímku Béé tým na stopě vyšetřují zločiny i ovce. Životopisné drama Zmizení Josefa Mengeleho nabízí pohled na válečné i poválečné osudy lékaře přezdívaného Anděl smrti. V hororu Hokum pronásledují spisovatele v odlehlém penzionu, kam se přijel vyrovnat se smrtí rodičů, noční můry. Koncertní dokument Billie Eilish – Hit Me Hard and Soft: The Tour rekapituluje zatím poslední turné americké zpěvačky. A do kin se také vrací digitálně restaurovaná Panelstory, kterou jako satirický obraz sídliště natočila Věra Chytilová na konci sedmdesátých let.
7. 5. 2026
Načítání...