TÉMA

Komiks

Kanadská vláda se omlouvá původním obyvatelům

Inuitům se po velmi dlouhé době omluvila kanadská vláda za masové vybíjení tažných psů v polovině minulého století. Bez nich přišlo původní obyvatelstvo o možnost cestovat a lovit. Podle zástupců původních kmenů čelí jejich lidé tlaku kolonizace neustále.
30. 11. 2024|

Japonskem se inspirují hned dva české komiksy

Vyšel komiks V oku lišky. Jeho autorku Katarinu Kratochvílovou inspiroval japonský folklor. Kreslený příběh už dříve ocenilo i tamní ministerstvo zahraničí. A v objevování země vycházejícího slunce pokračuje také komiksová kniha Hikobae vytvořená plzeňskými studenty.
26. 11. 2024|

Italská policie vypátrala starobylé artefakty za miliony

Po půlročním vyšetřování zajistila italská policie pohřební urny a dva sarkofágy ze třetího století před naším letopočtem. Mezi zajištěnými nálezy ale byly i další předměty – nádoby se zbytky parfémů, kostěných hřebenů nebo bronzová zrcadla s vyobrazením římské vlčice kojící Romula. Podle policie jihoevropské země se jedná o jeden z nejvýznamnějších nálezů etruských artefaktů.
23. 11. 2024|

Rubikova kostka oslavila padesát let

Jeden z nejpopulárnějších světových hlavolamů – Rubikova kostka – oslavil kulaté narozeniny. Už padesát let je hranatý hlavolam běžnou součástí života milionů lidí po celém světě.
16. 11. 2024|

Vědci zkoumají potenciál divoké vanilky

Brazilští vědci studují možnosti využití několika odrůd divoké vanilky, která roste v tamních lesích. Podobně jako zbytek světa je i Brazílie závislá na dovozu tohoto vzácného koření z Madagaskaru. Minimálně u tří druhů divoké vanilky to přitom vypadá, že by například v gastronomii mohly vysoce ceněné lusky nahradit.
9. 11. 2024|

V černohorském Kotoru zlepšují život toulavým kočkám

Kočičí město – tak by se dala popsat řada velkých i malých měst po celém světě, třeba turecký Istanbul. Tímto označením se pyšní i Kotor v Černé Hoře. Vedle historických budov tam turisty lákají právě i stovky zvířat v ulicích. Až v poslední době tam ale také běží projekt, který se snaží toulavým kočkám zlepšit život.
2. 11. 2024|

Švýcarsko trápí invazní druh mlže

Invazní druh mlžů doputoval v přirozených proudech do západního Švýcarka. Slávička se rozšířila do velkých jezer a v budoucnosti může ztížit odběr pitné vody. Jedinec může mít statisíce potomků. Mlž navíc nemá v těchto vodách přirozeného predátora, proto je jeho rychlost šíření obrovská.
19. 10. 2024|

Když smrt začne stávkovat. Podle opery z Terezína vznikl komiks

V říjnu 1944 vyjel z terezínského ghetta do Osvětimi takzvaný umělecký transport. Zařazeni do něj byli i skladatel Viktor Ullmann a básník Petr Kien, kteří v Terezíně napsali jednoaktovou operu Císař Atlantidy. Fantasy příběh se ptá: Co se stane, když smrt začne stávkovat? Konce války, natož premiéry opery v sedmdesátých letech, se umělci nedožili. O interpretaci jejich operního díla se pokoušeli spiritisté – a nově také komiks amerického scenáristy Davea Maase. Vyšel i česky.
16. 10. 2024|

Výrobce vánočních ozdob dokončuje letošní kolekce

V Mrákotíně na Chrudimsku třetím rokem ručně vyrábí vánoční ozdoby. V těchto dnech dokončují letošní kolekce. Největší zájem je o bílo-stříbrné ozdoby.
12. 10. 2024|

Běluhy severní dělají společnost turistům

Arktické městečko Churchill, které leží u ústí stejnojmenné řeky v Hudsonově zálivu, dostával z chudoby od 80. let turistický ruch zaměřený na lední medvědy. Ti se před podzimem na pobřeží stahovali, kde čekali, až záliv zamrzne. To nastává v posledních letech čím dál později a medvědů ubývá. Obyvatelům města přináší naději jiní bílí dravci – běluhy severní. Tento silně sociální tvor se každé léto vrací do zálivu, kde se shlukuje až v několikatisícových počtech. Turisti tak mají možnost se dostat do bezprostřední blízkosti zvířat na paddleboardech a komunikovat s nimi.
5. 10. 2024|

Část trosek ponorky Titan vyzvedl robot

Dálkově ovládaný robot americké pobřežní stráže vyzvedl část trosek ponorky Titan. Ty se nacházely v hloubce necelých čtyř kilometrů a pět set metrů od vraku Titanicu, který byl cílem expedice. Ponorka implodovala minulý rok v červnu. Nehodu pětičlenná posádka nepřežila.
28. 9. 2024|

Obce marně čekaly na slibovanou nádrž

Letošní povodně v Nových Heřminovech a Zátoru nebyly první. Obyvatelé čekali dvacet let na úpravu toku nebo slibovanou nádrž, kterou doposud zdržovaly byrokratické průtahy. Ani letos ale nebyla obec po varování z roku 1997 chráněna. Kromě elektřiny, pitné vody a signálu chyběla místním čerpadla i generátory, ukázala reportáž z úterý 17. září 2024.
21. 9. 2024|

Pražské vlaky chrání speciální polepy proti graffiti

Pražské vlaky si za svůj cíl často volí vandalové. V dílnách proto technici instalují speciální polepy na samotné soupravy i do jejich interiéru. Ten bývá často ještě v horším stavu. Vlaky před sprejery chrání i speciální hlídky se psy.
14. 9. 2024|

Studenty přivítal starokladrubský kůň přímo ve třídě

S názornými pomůckami v hodinách začal nový školní rok na Střední škole chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem. Škola využívá několik trenažérů, které napodobují jezdecké koně. S nimi se studenti učí pracovat dřív, než přejdou k živému zvířeti. Starokladrubák je ale do třídy přišel přivítat už první školní den.
7. 9. 2024|

Ohrožený ibis skalní se učí migrační trasy

Nad Středním východem, severem Afriky a jihem Evropy létal ibis skalní už skoro před dvěma miliony let. Před více než třemi stovkami let byl v Evropě skoro vyhuben a dnes i přes mnohé snahy ochranářů patří mezi ohrožené druhy. V Rakousku se nyní netradičním způsobem snaží ptáky naučit používat zapomenuté migrační trasy.
31. 8. 2024|

Komiksová Vrána se mstí v kinech, točila se v Česku

Populární komiks Vrána se dočkal nového filmového zpracování. V titulní roli se tentokrát představí Bill Skarsgård. Temný příběh o lásce, smrti a pomstě vznikal z velké části v Česku, v tuzemských kinech se nyní i promítá.
30. 8. 2024|

Roboti pomáhají pacientům po mrtvici se cvičením

Speciální malí roboti fyzioterapeuta plně nahradit nedokážou, přesto mohou lidem po mrtvici pomoct s pravidelným cvičením. Díky zařízení, které detekuje mozkovou aktivitu, dokáže robot na pohyby pacienta reagovat v reálném čase a motivovat ho. Systém během cvičení shromažďuje mozkové signály, kóduje je a poté vyhodnotí, o co se mozek pokouší, byť to úplně ještě nedělá.
24. 8. 2024|

Dvouletý chlapec tvoří obrazy, za které zájemci nabízejí i miliony

Dvouletý Laurent Schwarz z Bavorska tvoří obrazy za statisíce korun. Za jeho první nabízí zájemci i miliony. Jeho obrazy bylo možné vidět v galeriích a na největším veletrhu umění v Mnichově. Nadání malého umělce odhalili jeho rodiče na dovolené v italském hotelu, kde byla herní místnost pro děti s plátny a barvami.
17. 8. 2024|

V zajetí se narodilo první mládě ohrožené želvy tlustohrdlé

Ochránci přírody v Kambodži usilují o přežití ohroženého druhu želvy. V květnu se tam narodilo mládě želvy tlustohrdlé, jehož rodiče zachránili ochránci z černého trhu. Teď se jejich práce soustředí na to, aby se vzácný plaz mohl vrátit do přírody. Jde o první želvu svého druhu narozenou v zajetí.
3. 8. 2024|

Deadpool a Wolverine tak trochu zachraňují mnohovesmír

I do tuzemských kin vstoupil film, o němž se už dlouho před premiérou mluvilo jako o filmové události léta. Společnou akci divákům předvádějí komiksoví hrdinové Deadpool a Wolverine. Jejich nový příběh rozšiřuje mnohovesmír studia Marvel, které se potýká s vadnoucím zájmem o superhrdiny.
27. 7. 2024|

Japonské onigiri nabývá ve světě na popularitě

Sushi nebo ramen. Pokrmy, které napadnou mnohé jako první, když se řekne Japonsko. Jimi to však zdaleka nekončí. K nejoblíbenějším japonským svačinkám patří i onigiri – rýžové bochánky s nejrůznější náplní zabalené do mořské řasy. V posledních letech získávají na oblibě i mimo zemi vycházejícího slunce.
20. 7. 2024|

Konzumace sýrů ve Francii se mění

Kromě Eiffelovy věže a vína patří k Francii neodmyslitelně i sýr. Každý Francouz si ročně koupí v průměru až dvanáct a půl kila sýru. Mléčný produkt je nedílnou součástí místního jídelníčku, ale mění se způsob, jak ho Francouzi jedí.
13. 7. 2024|

Ornitologové kroužkují čápy černé

Ornitologové kroužkují mláďata čápů černých. Hnízda si tito plaší ptáci staví daleko od lidských sídlišť, proto se musí ochranáři vypravit do hlubokých brdských lesů. Mláďata mimo jiné změří a zváží, díky datům mají přehled o populaci i migračních trasách.
6. 7. 2024|

Šest milionů antilop migruje v největším přesunu savců na světě

Rozsáhlý průzkum v Jižním Súdánu zmapoval pohyb šesti milionů antilop. Jde o největší pozorovanou migraci savců kdekoliv na planetě. Zvířata přežívají i přes desítky let ozbrojených konfliktů. Sílící hrozbou se ale pro ně stává komerční pytláctví a neregulovaný rozvoj.
29. 6. 2024|