Winton nebyl sám, má i tři komiksové ceny Muriel

Letošnímu vyhlášení komiksových cen Muriel dominovala publikace Winton nebyl sám, která získala tři ocenění. Příběh o záchraně dětí před druhou světovou válkou je dílem Terezy Verecké a Mikuláše Podprockého. Do Síně slávy byl uveden autor sci-fi a novinář Ondřej Neff.

Kniha Winton není sám se stala nejlepší komiksovou knihou roku 2024. Zpracovává příběh britského bankéře Nicholase Wintona, který na prahu druhé světové války inicioval přestěhování téměř sedmi stovek dětí z protektorátu, čímž jim zachránil život.

„Příběh nejen Nicholase Wintona při bližším zkoumání poskytuje samé otázky v každém kroku, protože vyprávěné příběhy bývají zjednodušené,“ podotkla Tereza Verecká, která obdržela cenu za nejlepší scénář. Za nejlepší kresbu si ocenění odnesl spoluautor knihy, kreslíř Mikuláš Podprocký.

Neff v Síni slávy

Do Síně slávy českého komiksu byl za své přispění k rozvoji média uveden spisovatel sci-fi a novinář Ondřej Neff, vydavatel internetových deníků Neviditelný pes a DigiNeff.

Uvedení Ondřeje Neffa do Síně slávy cen Muriel
Zdroj: ČTK/Michaela Říhová

Za přínos českému komiksu pak byl oceněn Pavel Ryška a nakladatelství Paseka za vydání experimentálního komiksu Jaroslava Maláka Háček a Čárka, kresleného seriálu, který vycházel v časopise Sluníčko v letech 1972 až 1974. „Pozoruhodný a v lecčems vyloženě experimentální komiks pro malé děti ze sedmdesátých let se dočkal souborného vydání,“ uvedl publicista Pavel Mandys z České akademie komiksu.

Ceny pro Albrechta Smutena

V kategorii Nejlepší krátký komiks uspěla autobiografická publikace Kapitán Chemo, v níž komiksový ilustrátor a hudebník Albrecht Smuten popsal svůj – nakonec prohraný – boj s leukemií.

Cenu České akademie komiksu, kterou získávají autor a vydavatel původního či překladového komiksu, si odnesl Tomáš Motal za knihu Traum 1999. Ta obsahuje tři vlastním nákladem již dříve vydané sešity, nově v remasterované a rozšířené podobě, a tři nové, podstatně obsáhlejší příběhy z fiktivní reality světa Traum.

Komiksy oceněné v cenách Muriel za rok 2024
Zdroj: Argo/Centrala/Epocha/Labyrint/Trystero/Crew

Nominaci v kategorii nejlepší komiks pro děti proměnil výtvarník, ilustrátor a autor komiksů Nikkarin (Michal Menšík) za pokračování komiksové série Hubert & Hugo 3.

Mezi překlady zaujaly Atomový postřik a Bludiště 3

Cenu za nejlepší překlad převzala Anna Štádlerová za překlad komiksu Francisca Ibáňeze Clever a Smart – Atomový postřik, humorné příběhy agentů ve službách tajné organizace B.O.T.A. Cenu za nejlepší překladový komiks, kterou získává vydavatel za překladové dílo, obdrželo nakladatelství Trystero za závěr příběhu mladých filmařů Bludiště 3 od Charlese Burnse.

Nejlepší studentský komiks vytvořila Kateřina Illnerová z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Její komiks S láskou V. vypráví příběh babičky cestující skrz pohlednice, jež jí posílá vnučka z cest. Do této kategorie mohou studenti výtvarných středních a vysokých škol hlásit své ročníkové či závěrečné práce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
před 5 hhodinami

Springsteen vysype ze šuplíku sedm dosud nevydaných alb

Americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen oznámil, že najednou vydá sedm alb. Jde o dokončené, ale nikdy nezveřejněné nahrávky z jeho archivu. Nejstarší vznikla začátkem osmdesátých let. Jako ochutnávku už k uším posluchačů vypustil píseň Rain in the River.
před 11 hhodinami

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
před 11 hhodinami

Vytiskovo Zjevení je folklorní apokalypsou

Výtvarník Jan Vytiska ve svých obrazech zobrazuje dobro a zlo, krásu a ošklivost, život i smrt. Jeho poslední cyklus obrazů inspirovala kniha Nového zákona – Zjevení svatého Jana neboli Apokalypsa. Na výstavě nazvané jednoduše Zjevení je přestavuje pražská Trafo Gallery.
před 12 hhodinami

Nákladný indický film L2: Empuraan je politické drama na plátně i mimo něj

Nový indický thriller L2: Empuraan řeší politiku nejen na plátně, ale sám se stal politickým tématem. Hinduistické nacionalistické skupiny kritizují některé scény, zatímco opozice a levicové strany mluví o zásahu do umělecké svobody. Filmaři, včetně indické herecké superstar Mohanlala, se snaží o nestrannost. Problematické scény vystřihli.
před 15 hhodinami

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
včera v 17:47

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
včera v 11:00

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
včera v 10:33
Načítání...