Před druhou světovou válkou zachránil sir Nicholas Winton 669 českých a slovenských dětí převážně židovského původu před smrtí v nacistických táborech. Na svého otce v Událostech, komentářích vzpomenul Nicholas Winton mladší. „On zkrátka našel řešení, a to je pro nás poučení. Často si říkáme, že něco udělat nemůžeme, ale upřímně řečeno, nezkusili jsme to, nebo se nám prostě nechce,“ říká.
Nepřijal, že něco nejde, zkrátka našel řešení, vzpomíná na otce Nicholas Winton mladší
Dokumenty o Wintonově činnosti našla jeho manželka Grete až dlouho po válce náhodou na půdě. Veřejnost se o záchraně dozvěděla z obrazovek BBC teprve v roce 1988. „Řekli mu, že má pomoci s obsahem pořadu, který natáčeli. Ani jeho žena si nemyslela, že je to důležité, a nepřišla do studia,“ vzpomíná Nicholas Winton mladší na setkání svého otce s dětmi, které zachránil před smrtí v koncentračních táborech.
„Je mimořádné pomyslet, že můžete s někým tak dlouho žít, a vlastně nevíte nic o minulosti toho člověka,“ dodává. Podle svých slov s otcem v posledních letech čile debatoval o tom, co je v životě důležité.
„Velice se zajímal o svět a dění ve světě, proč se to děje a co by se dalo udělat, aby svět byl lepší. Neustále věřil, že bychom měli sloužit,“ shrnuje. Jeho otec prý nepřijal neochotu nebo to, že systém něco nedovoluje. „On zkrátka našel řešení, a to je pro nás poučení. Často si říkáme, že něco udělat nemůžeme, ale upřímně řečeno, nezkusili jsme to nebo se nám prostě nechce,“ podotýká Nicholas Winton mladší.
Alej Nicholase Wintona
Činy Nicholase Wintona v Česku bude nově připomínat stromová alej v Račiněvsi na Roudnicku. Její výsadby 28. října se zúčastní právě i Wintonův syn, který ocenil, že připomínkou svého otce může pomoci životnímu prostředí a lidem, kteří jsou vysídleni v důsledku klimatické změny. „Dnešek je malým krokem ke změně,“ řekl.
V čele stromořadí stojí moruše černá. Stromek, který byl vypěstovaný z roubu stromu ze zahrady Wintonových, na počest svému otci a nedávno zesnulé sestře Barbaře zasadil Nicholas Paul Winton se svou rodinou. Sázejících dobrovolníků v pátek dorazilo pět stovek, podle Davida Kopeckého z Nadace Partnerství, která akci organizuje, přijeli lidé z celé země i ze zahraničí.
„Byl výjimečný člověk, rychle pochopil, co se děje a udělal vše, co bylo v jeho silách. Při tom všem zůstal neobyčejně skromný,“ ocenil před výsadbou odkaz Nicholase Wintona premiér Petr Fiala (ODS). Zdůraznil, že i nyní v Evropě umírají děti v důsledku válečného konfliktu. „Vždycky budeme potřebovat nové Nicholase Wintony, lidi, kteří ve správný okamžik udělají, co je potřeba. Právě oni drží na svých ramenou civilizaci a brání ji před krutostí a barbarstvím,“ prohlásil Fiala.
V současnosti vzniká snímek One Life, v němž život sira Nicholase Wintona připomenou Anthony Hopkins či Johnny Flynn. „Vychází z biografie mého otce, kterou napsala moje sestra, tak doufám, že to bude odpovídat pravdě, že to nebude jenom nějaká smyšlenka,“ komentuje připravovaný film Winton mladší.