Hudba je silná zbraň. Začíná festival Český Krumlov

Jihokorejská sopranistka Sumi Jo zahájí v pátek pod širým nebem v Pivovarské zahradě 24. ročník festivalu Český Krumlov. Program svého koncertu vnímá jako "pomyslnou pouť na křídlech hudby". Hlavní hvězda letošního festivalu nabídne díla Georgese Bizeta, Charlese Gounoda, Giacoma Pucciniho a Giuseppe Verdiho.

„Snažila jsem se zvolit takový program, abych s publikem procestovala svět. Zvolila jsem árie různých jazyků, stylů a žánrů. Program je výběrem z italského a francouzského operního repertoáru,“ popisuje Sumi Jo. Na program se nedostala žádná skladba českého autora, přestože si podle svých slov zamilovala píseň Antonína Dvořáka Když mne stará matka.

Koloraturní sopranistku na koncertu doprovodí rezidenční těleso festivalu Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Vronským. Jako host vystoupí italský tenorista Danilo Formaggia. „Sumi Jo jsem obdivoval už jako divák v Metropolitní opeře v New Yorku, a teď s ní budu na jednom pódiu,“ raduje se rodák z Milána.

Sumi Jo s Danilem Formaggiou
Zdroj: Michal Kamaryt

Hudba vám dává moc

„Věřím, že hudba je silná zbraň. Pokud ji používáte správně, dává vám velkou moc. Samozřejmě mám na mysli zprostředkovanou moc. Ovlivníte hudbou mysl někoho, kdo koná rozhodnutí, a on se třeba jednou v životě rozhodne správně,“ uvedla slavná sopranistka v rozhovoru pro Události v kultuře.

„V místech, kde lidé trpí nebo hladoví, není čas na umění, jde o holý život. Na to musí umělci myslet a nebýt sobečtí. Naším úkolem je upozornit na problémy světa skrze hudbu, skrze naši přítomnost na místech, kde se děje zlo,“ dodává. Držitelka čestného titulu Umělec UNESCO pro mír spolupracuje s organizacemi bojujícími za lidská práva a za ochranu zvířat. Sama v Koreji otevřela centrum pro psy a kočky.

„Kdybych nebyla zpěvačkou, byla bych nejspíš veterinářkou,“ tvrdí. Sumi Jo zpěv studovala v rodném Soulu a v Římě, kde nyní žije. Zpívala mimo jiné na ceremoniálech na Mistrovství světa 2002 ve fotbale v Soulu, na letních a zimních olympijských hrách v Pekingu 2008 a v Soči 2014. „Sport a hudba jsou jakási dvě koření života. Ve sportu a v hudbě nemusíte nic vysvětlovat, nezáleží tam na tom, odkud pocházíte nebo jaké jste víry, obě tyto činnosti jsou především k potěše lidí,“ říká Sumi Jo.

Kubánské rytmy a další program

Pozvání do Krumlova přijala také řada tuzemských hvězd. Týden po zahájení se představí houslista Václav Hudeček spolu s klavíristou Janem Simonem. Koncert bude doprovázet Jihočeská komorní filharmonie. Organizátoři nelákají jen na klasickou hudbu. V Pivovarské zahradě proběhne večer v kubánských rytmech. Zahraje Rozhlasový Big Band Gustava Broma a vystoupí řada dalších umělců.

Poslední červencový večer patří houslistovi Pavlu Šporclovi. Doprovodí ho opět rezidentní soubor festivalu Jihočeská filharmonie pod vedením dirigenta Jana Talicha. Přehlídku zakončí slavnostní koncert 8. srpna. 

Na festivalu v Českém Krumlově například v roce 2009 vystoupila americká sopranistka Renée Flemingová, zpíval zde i španělský tenorista Plácido Domingo. V roce 2010 publikum okouzlil José Cura, loni německý tenorista Jonas Kaufmann.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Možná je něco ve vodě. Patnáct výtvarníků spojují Louny a výstava

Galerie města Loun slaví patnáct let činnosti a na připomenutí připravila výstavu patnácti lounských výtvarníků. Všichni představovali svou tvorbu už i dříve právě v prostorách této galerie.
před 20 hhodinami

Česko získá další peníze z evropských a norských fondů, půjdou do kultury i vědy

Stát podepsal memorandum, díky kterému má získat dalších pět a půl miliardy korun z Fondů Evropského hospodářství a Norska. Prostředky přinesou více peněz na vzdělávání, kulturu, vědu či životní prostředí. Podporu ovšem získají pouze ty projekty, které usilují o snižování ekonomických a sociálních rozdílů. Peníze do fondů vkládají Island, Lichtenštejnsko a Norsko – tedy země, které nejsou součástí Evropské unie. Státy tím chtějí spolupráci s členskými zeměmi posílit. V minulosti fondy podpořily třeba i výstavbu památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech u Písku – a to částkou čtyřicet milionů korun. Česko je pátým největším příjemcem této podpory.
včera v 07:48

Holywood místo Hollywoodu. Papež pozval filmaře

Papež Lev XIV. si přeje „prohloubit dialog se světem filmu“. O víkendu přijal ve Vatikánu hollywoodské hvězdy, řekl jim, že by se mělo udělat víc pro kina, která bojují o přežití, aby bylo zachováno skupinové sledování filmů. Dříve se už soukromě setkal s herci Robertem de Nirem či Al Pacinem. Prozradil také, které filmy jsou jeho oblíbené.
15. 11. 2025Aktualizováno15. 11. 2025

Byl to zásadní okamžik mého života, vzpomíná na 17. listopad herec Potměšil

„Něco, po čem jsme toužili, mluvili o tom v rodině nebo se svými vrstevníky (…), tak se najednou začalo skutečně naplňovat. Tím, že se lidé domluvili a sešli, i když to bylo svým způsobem zakázané nebo limitované,“ popsal v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem herec Jan Potměšil, jak vzpomíná na události 17. listopadu 1989. „Mám pocit, že to byl zásadní okamžik mého života,“ dodal. Potměšil poté jezdil po regionech, kde hovořil o tom, co se v Praze dělo. Při jedné z cest 8. prosince 1989 při automobilové nehodě málem přišel o život. Po dvou měsících se pak probudil z kómatu v úplně jiném režimu. „Ať už byl kolem mě kdokoliv, tak jsem se ptal, jak to pokračuje, jak se daří a podobně,“ přiblížil.
15. 11. 2025

Vyšel komiks o Havlovi, stojí za ním Žantovský a ilustrátorka Jislová

Vyšel nový komiks o disidentovi a pozdějším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. Jmenuje se Havel: hrátky s čertem. Autoři ho slavnostně uvedli v pátek večer v Knihovně Václava Havla. Za dílem stojí Michael Žantovský a ilustrátorka Štěpánka Jislová, kniha popisuje Havlův život v roce 1977. „Velká část lidí jej má v mysli už jen na tom pomyslném piedestalu, jako státníka. Chtěli jsme se podívat za oponu, co to bylo za člověka,“ přiblížila Jislová v 90' ČT24. Pořadem provázela Nikola Reindlová.
15. 11. 2025

Národní divadlo Brno uspělo na světových operních cenách

Národní divadlo Brno proměnilo obě nominace na ocenění The International Opera Awards. V konkurenci přehlídek a operních domů zvítězilo v kategorii nejlepší festival za Janáček Brno 2024 a mezi novými produkcemi bodovala inscenace opery Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy. Delegace z Brna v čele s ředitelem Martinem Glaserem ocenění převzala v pátek v Athénách v sídle Řecké národní opery.
14. 11. 2025

Běda obrazu, který na výstavě Evy Švankmajerové potřebuje vysvětlit

V pražském Centru DOX je k vidění tvorba přední výtvarnice českého surrealistického hnutí Evy Švankmajerové. Výstava Běda obrazu představuje její malby, kresby, ale i návrhy plakátů a filmové dekorace. Výrazně se na ní podílel manžel zesnulé umělkyně, výtvarník a filmař Jan Švankmajer.
14. 11. 2025

Českou cenu za architekturu získal dětský hospic Dům pro Julii

Českou cenu za architekturu letos získal dětský hospic Dům pro Julii. Jeho autory jsou Tomáš Págo, Milan Joja a Karel Kubza z ateliéru Čtyřstěn architekti a krajinářský architekt Marek Holán. Vítěze ve čtvrtek vyhlásili zástupci České komory architektů, která soutěž pořádá. Společně s hlavním vítězem porota ocenila i pět realizací titulem Finalista a další dvě Cenou Aleny Šrámkové a čestným uznáním. Šest projektů získalo cenu partnerů.
13. 11. 2025
Načítání...