Český tanečník a choreograf Jiří Kylián se stal členem Francouzské akademie

Český choreograf Jiří Kylián se stal členem Francouzské akademie. Vzhledem k významu jeho díla navrhla akademie i novou kategorii, totiž choreografie. Z oboru tance byli jako jediní Kyliánovi předchůdci členy akademie Marcel Marceau a Maurice Béjart.

Académie francaise je významnou institucí, k níž patří Académie des beaux-arts, tedy Akademie krásných umění, založená roku 1816. Přijetí cizince za člena je ojedinělou událostí, týká se jen několika zahraničních osobností múzických a výtvarných umění.

Jednou z nich se stal v roce 1835 hudebník českého původu Antonín Rejcha. Tento pražský rodák byl mimo jiné ředitelem Pařížské konzervatoře a učitelem takových veličin světové hudby jako Hector Berlioz, Franz Liszt, César Franck nebo Charles Gounod.

Cesta k tanci

Kyliánova cesta k tanci vedla od akrobacie přes baletní přípravku Národního divadla na Taneční konzervatoř Praha. Stipendium na Královské baletní škole v Londýně znamenalo klíčové setkání s choreografem Johnem Crankem, který mu nabídl angažmá v Stuttgartském baletu.

V roce 1975 Kylián přijal nabídku na umělecké spoluvedení Nizozemského tanečního divadla (NDT) v Haagu. V roce 1978 byl po úspěchu baletu Sinfonietta jmenován uměleckým ředitelem NDT.

Žalmová symfonie, jeho druhý počin této éry, už jednoznačně vynesl souboru mezinárodní věhlas. Po období příklonu k abstraktnímu stylu v osmdesátých letech jeho tvorbu zásadně ovlivnilo setkání s domorodci v Austrálii. Jiří Kylián odešel z pozice uměleckého ředitele NDT v roce 1999, ale zůstal ještě rezidenčním choreografem skupiny.

Od sedmdesátých let Jiří Kylián vytvořil stovku baletů, z nichž tři čtvrtiny byly právě pro NDT. Je držitelem mnoha ocenění, včetně Ceny Nižinského udělené v Monte Carlu, nebo francouzského řádu Čestné legie.

Nová kategorie

„Doposud mělo členství Akademie krásných umění sedm kategorií: Architektura, Film a fotografie, Grafika, Hudba, Malířství, Sochařství a Kategorie nezávislých členů. 25. dubna, kdy jsem byl zvolen členem Akademie, se choreografie stala její novou kategorií. Mám z toho radost a snad mají také radost ostatní příslušníci našeho cechu,“ uvedl Jiří Kylián.

Marcel Marceau a Maurice Béjart byli přijati do kategorie nezávislých členů, protože kategorie Choreografie ještě nebyla.

„Oba tyto tvůrce jsem nesmírně obdivoval. Oni nám otevřeli dveře k magii, inovaci, kráse a fantazii. Byli největšími hrdiny mého mládí. Dodnes si uvědomuji, jak důležité pro mne bylo vidět jejich představení, a později se s nimi dokonce i setkat,“ dodal Kylián.

Příležitost seznámit se hlouběji s dílem Jiřího Kyliána přinese retrospektivní multimediální výstava Celebrating Kylián! od 5. do 10. června v jedné z budov Národního divadla na náměstí Václava Havla.

Poctu Kyliánovi letos připravuje také festival Tanec Praha, u jehož zrodu slavný choreograf před třiceti lety stál.