Brokolice na Marsu uzavírá trilogii v Klicperově divadle

Nahrávám video
Klicperovo divadlo uvádí Brokolici na Marsu
Zdroj: ČT24

Klicperovo divadlo rozšířilo repertoár o Brokolici na Marsu. Hru napsal David Drábek, dříve domovský autor královéhradecké scény, a navazuje v ní na příběh z předchozích inscenací Jedlíci čokolády a Velká mořská víla. Komedie o rodinném životě uzavírá třicet let v historii jednoho domu a jeho bláznivě křehkých obyvatel.

„Všichni hrdinové z prvních dvou dílů výrazně zestárli. A celé je to nádherné a těžké, proto vším prostupuje nostalgie. Je to silné loučení. S postavami i trilogií. Ale neostrouhá ani divák, který předchozí díly neviděl,“ uvedl dramatik a režisér Drábek.

Přestože závěr trilogie je v mnoha ohledech nejvážnější ze všech tří inscenací a pojednává o finále života, autor chtěl, aby i tak vznikla komedie.

S grácií třeskutým humorem o odcházení

Smyslem hry není se vysmát stárnutí, nemocem a odcházení, ale podívat se tématu směle a s grácií do tváře a předat zprávu, že život může být plný a radostný v každém okamžiku, potvrdil dramaturg Martin Satoranský. „Brokolice na Marsu je plná třeskutého a bláznivého humoru, který prostupuje velmi vážné, až tísnivé téma,“ podotkl.

Brokolice na Marsu
Zdroj: Klicperovo divadlo/Patrik Borecký

V hlavních rolích manželského páru Ludvíka a Rózy se potřetí vrací Jiří Zapletal a Pavla Tomicová. Po hereččině boku se představí i její dcera Anežka Malá, pro kterou jde naopak o debut na profesionální scéně. Děj se odehrává v geriatrickém centru, kde Ludvík neustále vymýšlí nové hry, aby svým kamarádům zpříjemnil podzim života. Ale věci se začnou vymykat z rukou.

První dva díly divadelní trilogie, tedy Jedlíci čokolády a Velká mořská víla, patřily podle PR manažera Klicperova divadla Martina Sedláčka k nejúspěšnějším představením. I když už se dnes na jevišti divadla nehrají, jejich záznam mohou diváci zhlédnout on-line na placené streamovací platformě Dramox. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Cruise se pere s Pittem? Hollywood chce zastavit čínská AI videa

Hollywoodské společnosti si stěžují na čínský nástroj Seedance pro generování videí pomocí umělé inteligence. Walt Disney dokonce hrozí právními kroky kvůli tomu, že se v realisticky přesvědčivých klipech objevují postavy ze Star Wars či superhrdinských příběhů chráněné autorskými právy. V Číně se videa, zvláště ta pohrávající si s americkými celebritami, stávají virálními. Tamní technologická společnost ByteDance přislíbila, že AI nástroj omezí.
před 7 hhodinami

Kriminalisté obvinili čtyři expříslušníky StB kvůli pronásledování Töpfera

Kriminalisté obvinili čtyři bývalé důstojníky Státní bezpečnosti (StB) kvůli pronásledování herce Tomáše Töpfera v sedmdesátých a osmdesátých letech. Viní je ze zneužití pravomoci úřední osoby, uvedli mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek a vyšetřovatel Ludvík Fiala. StB podle policie Töpfera pronásledovala kvůli kritickým postojům vůči komunistickému režimu a jeho židovské víře. Nyní pětasedmdesátiletý Töpfer řekl, že vyšetřování neinicioval a satisfakci necítí.
17. 2. 2026Aktualizováno17. 2. 2026

„Hudba nemá být jarní vánek.“ Rapper Maniak natáčí album v přímém přenosu

Brněnský rapper Maniak vydá v pátek nové album. V tuto chvíli stále ještě vzniká – v přímém přenosu a za dohledu fanoušků. Do podobného experimentálního projektu se pustil jako první z tuzemských hudebníků.
17. 2. 2026

Hudba není o dokonalosti, patří k ní risk, říká oceňovaný dirigent Hrůša

Dirigent Jakub Hrůša sbírá světová ocenění a pracuje s předními orchestry. Aktuálně působí jako hudební ředitel Královské opery v Londýně, za dva roky se stane šéfdirigentem České filharmonie. „Je to nádherné spojení intelektu a emoci,“ prohlásil mimo jiné o dirigování v pořadu Hyde Park Civilizace.
17. 2. 2026

Lidé se loučili s Janou Brejchovou. Pro ČT na ni zavzpomínaly Adamovská či Kolářová

Do pražského kina Lucerna se mohla v úterý veřejnost přijít rozloučit s Janou Brejchovou. Vzniklo zde pietní místo, kde mohli příchozí vzdát hold herečce, která zemřela 6. února. Mělo jít o tichou vzpomínku, nikoliv pohřeb. Na Brejchovou vzpomínali také ve vysílání ČT24 její kolegové a přátelé.
17. 2. 2026Aktualizováno17. 2. 2026

Než se vila v Plzni stala památkou, nový majitel ji zboural

Systém prohlašování staveb za kulturní památky má podle památkářů trhliny. Majitelé budov se vůbec nemusí dozvědět, že ministerstvo kultury projednává návrh na jejich prohlášení. Kvůli tomu byla zbourána například Čočkova vila v Plzni. Zdlouhavé bylo řízení i v případě hospodářského dvora v Planinách na jižním Plzeňsku.
15. 2. 2026

Kvíz: Spárujete správně slavné milence?

Smyšlené postavy literárních, filmových, divadelních či mytologických příběhů prožívají lásku naplňující i tragickou. Romea a Julii by spároval každý, ale znáte dobře i další milence? Zkuste na svátek všech zamilovaných, tedy na Den svatého Valentýna, dát dohromady ty, kteří k sobě opravdu patří, i když jim osud třeba nepřeje.
14. 2. 2026

Jeho poezie je umanutá, říká překladatel Panerových veršů

V českém překladu vyšly básně španělského autora Leopolda Maríi Panera. Narodil se krátce po druhé světové válce. Účastnil se protestů proti režimu generála Franka, důsledkem čehož opakovaně skončil ve vězení. Byl závislý na alkoholu a heroinu, zemřel před dvanácti lety. O sbírce Nemocná růže mluvila s překladatelem Petrem Zavadilem Alžběta Stančáková. „Je to poezie dost umanutá, hodně se tam opakují slova, celé verše. Využívá postupy klasické lyriky, ale staví je na hlavu,“ podotkl.
13. 2. 2026
Načítání...