Benny Cristo zpíval Evropě. Příští rok půjde do Eurovize s novým songem

Letošní mezinárodní finále hudební soutěže Eurovison Song Contest bylo zrušeno. V sobotu večer ale diváci viděli alternativní, nesoutěžní pořad nazvaný Europe Shine a Light. Českou republiku měl letos v Rotterdamu reprezentovat Benny Cristo a bude to pravděpodobně opět on, kdo příští rok na Eurovizi pojede.

„Benny zcela přesvědčivě vyhrál letošní národní kolo, ale bohužel nedostal příležitost se ukázat na velkém eurovizním pódiu, a proto jsme se rozhodli ho oslovit jako reprezentanta i pro příští rok. Chtěli bychom však nechat fanoušky a diváky promluvit do toho, s jakou písní by reprezentoval v nadcházejícím ročníku, protože Kemama to podle pravidel být nesmí. Diváky budeme včas a průběžně o všem informovat,“ vysvětluje manažerka vývoje České televize Lucie Kapounová.

Dvouhodinový program Europe Shine a Light byl živě přenášen z nizozemského města Hilversum, které Eurovizi hostilo v roce 1958. Představeno bylo postupně všech jednačtyřicet zástupců, kteří se měli účastnit původně plánovaných semifinálových večerů 12. a 14. května a následného velkého finále.

Přes deset z nich už je potvrzených i pro příští rok, včetně belgických Hooverphonic či rakouského zpěváka Vincenta Buena. Reprezentanti si však budou muset podle pravidel nachystat novou skladbu.

To se bude týkat také Bennyho Crista, neboť právě s ním Česká televize oficiálně odstartovala jednání o jeho účinkování v dalším ročníku. „Mám obrovskou radost z toho, že mi Česká televize dala šanci ukázat, co ve mně je, i příští rok. Všem fanouškům a divákům můžu slíbit, že čas, který vzhledem k světovému dění mám, využiji naplno. Máte se na co těšit,“ komentuje Benny Cristo. Letos postoupil se skladbou Kemama. 

Přenos sobotního pořadu živě z Prahy komentoval herec a hudebník Jan Maxián. Vystoupilo i mnoho významných hostů z pětašedesátileté historie Eurovize. Večer nesl název Shine a Light, rozsviťme světlo. „Světlo, které může pomyslně propojit nás všechny po celé Evropě a v dalších zemích a nabídnout nám pocit, že v této nelehké době nejsme sami a že toho máme spoustu společného,“ zval pořad diváky.

Vítězem minulého ročníku Eurovision Song Contest se stal nizozemský zpěvák Duncan Laurence. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila se skladbou Friend of a Friend na jedenáctém místě.