Balanc mezi hudbou a cirkusem, kritikou a provokací. V Praze koncertovali Rammsteini

Nahrávám video
Kapela Rammstein předvádí Praze svou show
Zdroj: ČT24

Kapela Rammstein se na dva večery vrátila do Česka. V úterý vyprodala stadion v pražském Edenu, i na druhém, středečním koncertě se očekává na třicet tisíc fanoušků. Vystoupení německé hudební legendy je tradičně spojeno s okázalou pyrotechnickou show.

Rammsteini zůstávají věrní živlu, který je proslavil. I do Prahy přivezli show plnou ohnivých sloupů, plamenů a výbuchů. Členové kapely zapalují na pódiu klidně i sami sebe.

„Koncert Rammsteinů byl takový, jaký si ho fanoušci představovali. Megalomanský, pompézní, ohnivý, ohromný. Zásadní část úspěchu tkví v tom, že jejich show vždycky byla ohromně propracovaná, plná efektů. Nikdo tady nedělá to, co dělají oni,“ okomentoval úterní vystoupení kapely hudební kritik Petr Adámek.

Němečtí muzikanti jsou si ale vědomi toho, že efekt by neměl převážit nad hudbou. „Musíme umět udržet rovnováhu, jinak se z nás stanou cirkusoví klauni,“ poznamenal například kytarista Richard Kruspe pro on-line magazín Loudwire v roce 2017.

Rammstein zpívají výhradně německy. Nevadí, že fanoušci textům často nerozumí, kapela k nim promlouvá skrze výstřední a velmi propracované videoklipy. Podařilo se jí ovládnout přední příčky hitparád po celém světě včetně Spojených států. Země, jejíž vliv kritizují v písni Amerika.

Ohlasy budí výběrem kontroverzních témat jako kanibalismus, drogy nebo sexuální turistika. Na začátku kariéry čelili obviněním z propagace nacismu. „Jsou profesory perverze, zabývají se nejtemnějšími, nejhrůznějšími a nejodpornějšími stránkami lidské duše, lidské sexuality. A podávají je s určitým odosobněným chladem,“ dodává Adámek.

Co kapela myslí vážně? Co je kritika společnosti, co ironie a co už čistá provokace? Balanc na hraně fanoušky zřejmě hned tak bavit nepřestane. A Rammstein s ním také hned tak nepřestanou, jak ukazuje třeba klip ke skladbě Deutschland, kterým kapela předznamenala v březnu tohoto roku novou desku. V téměř desetiminutové písni se vrací k temné historii Německa, zobrazuje i holocaust. A Germánii představuje herečka tmavé pleti.

S novým, eponymním albem si Rammsteini dali na čas, otáleli s ním deset let od vydání předchozí desky Liebe ist für alle da. Na návrat Rammsteinů čeští fanoušci tak dlouho čekat  nemuseli. Dvojitým koncertem je potěšili naposledy v květnu 2017.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 6 hhodinami

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Producenti „Pana Nikoho“ odmítají stížnost Ruska. Vidí v ní další propagandu

Moskva poprvé oficiálně zareagovala na dánsko-český dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Čerstvý držitel Oscara ukazuje ideologickou indoktrinaci ruských školáků. Podle Moskvy ale bez souhlasu jejich rodičů, a žádá proto reakci po organizátorech cen. Čeští producenti uvedli, že snímek vznikl podle nejvyšších standardů. Bez výhrad nebyl dokument ale přijat ani Ukrajinci, některým vadí, že z Rusů příliš dělá oběti putinovského režimu.
před 10 hhodinami

Filmové premiéry: Spasitel, Tajný agent či Při zemi

Co nového promítají kina? Ve sci-fi Spasitel závisí záchrana Země na učiteli přírodopisu v podání Ryana Goslinga. Na Oscara nominovaný snímek Tajný agent se vrací do doby, kdy v Brazílii vládla vojenská diktatura. Šanci na Oscara mělo i komorní drama Hlas Hind Radžab o záchraně šestileté dívky uvázlé uprostřed bojů v Gaze. Ve filmu Tanec s medvědem stojí manželský pár, ztvárněný Pavlou Gajdošíkovou a Kryštofem Hádkem, před rozhodnutím týkajícím se ještě nenarozeného dítěte. Poeticky natočený český dokument Při zemi přibližuje přírodu a jednotlivce, kteří se jí snaží pomáhat. Dokument je v premiérách zastoupen i maďarským snímkem 80 rozlícených novinářů. Investigativně sleduje tým žurnalistů soupeřících s autoritářským režimem.
před 15 hhodinami

Kauza Sbormistr otvírá debatu o zfilmování reálných osudů, říká šéf producentů

Natáčení podle reálného osudu má rozměr legislativní i etický, uvádí předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. V pořadu 90’ ČT24 mluvil obecně, podnětem k tématu bylo předběžné rozhodnutí soudu ohledně snímku Sbormistr. Šlajer považuje za pozitivní, že budí diskusi o zpracování reálných osudů.
před 16 hhodinami

„Panna Maria ze Szopienic“ zachraňovala olověné děti. O hrdinství čtyřicet let mlčela

Panna Maria ze Szopienic nebo slezská Erin Brokovich - to jsou dvě přirovnání, která se používají v souvislosti s polskou pediatričkou Jolantou Wadowskou-Król. Hrdinka nového seriálu platformy Netflix Olověné děti zachránila v podstatě tajně až skoro ilegálně stovky dětí před vážnými zdravotními problémy. Ty jim způsobovala otrava olovem z hutí v polských Szopienicích. To se ovšem nelíbilo komunistům, a tak Wadowská za své hrdinství tvrdě zaplatila. A svůj příběh držela v utajení - až dokud ho neobjevila její vnučka a o několik let později i filmaři.
před 21 hhodinami

Novináři tvrdí, že odhalili identitu Banksyho. Všichni ji ale znát nechtějí

Agentura Reuters tvrdí, že ví, kdo je Banksy. Pečlivé pátrání její redaktory dovedlo k streetartovému umělci, jemuž se už několik desetiletí daří svou identitu skrývat. Díla tohoto fantoma, komentující břitce sociální či politickou situaci, se „zničehonic“ objevila na řadě míst světa a v aukcích se prodávají za miliony liber. Odhalení Banksyho zní jako senzace, někteří si ale myslí, že by v anonymitě měl dál zůstat.
18. 3. 2026

Soud předběžným opatřením zakázal televizní vysílání Sbormistra

Obvodní soud pro Prahu 4 předběžným opatřením zakázal televizní vysílání filmu Sbormistr v Česku, sdělil Ivan David, advokát ženy, která na producenty snímku podala žalobu. V příběhu inspirovaném kauzou sbormistra souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského odsouzeného za pohlavní zneužívání nezletilých členek sboru se žena poznala jako jedna z obětí. Tvrdí, že film zasáhl do jejích práv na ochranu osobnosti. Producenty snímku jsou Česká televize, společnost endorfilm, innogy Česká republika a Barrandov Studio.
18. 3. 2026Aktualizováno18. 3. 2026
Načítání...