Antonín Slavíček: Zahradní zeď

Za výjimečným uměleckým dílem se tentokrát vydáváme do Veletržního paláce, do Sbírky moderního a současného umění. Centrem našeho zájmu je nejvýznamnější krajinář přelomu 19. a 20. století Antonín Slavíček a jeho obraz Zahradní zeď. Co se týče námětu a stylu malby, můžeme zde mluvit o impresionistickém díle, protože ale obraz pochází z roku 1902, jedná se spíš o českou parafrázi francouzského impresionismu.

Antonín Slavíček nechtěl být zařazován do žádného směru, vždy dbal na svou individualitu. O typicky slavíčkovských prvcích v malbě, styčných bodech s impresionismem i o detailech, které by Claude Monet takto nenamaloval, pohovoří kurátorka Sbírky umění 19. století NG v Praze Monika Sybolová.

12 minut
Národní galerie v Praze nikdy nezavírá - Zahradní zeď
Zdroj: ČT24

Monika Sybolová je od roku 1993 externí lektorkou Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze a od roku 2000 kurátorkou pro edukační činnost. Realizovala doprovodné programy k velkým výstavám NG jako Mistr Theodorik, Gotika v západních Čechách a Julius Mařák a jeho žáci. Při dalších výstavách, jako byly Václav Brožík, František Ženíšek, Emil Filla, Mikoláš Aleš, Otakar Lebeda, Piepenhagenové a Joža Uprka, vytvářela v týmu celý doprovodný program včetně interaktivních prostor a pracovních listů. Připravuje vzdělávací programy pro střední školy ve stálých expozicích NG. Specializuje se na dospělé návštěvníky a organizuje Letní týdenní krajinářské dílny pro studenty a dospělé a Jednodenní plenéry.

Seriál Národní galerie nikdy nezavírá pokračuje opět v neděli 13. listopadu. Všechny předešlé díly naleznete zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

KVÍZ: Nejen Pelíšky. Jak dobře znáte vánoční filmovou klasiku?

Ve svátečním programu České televize nemůže chybět ani tuzemská filmová klasika. Například Štědrý večer si už mnozí diváci ani nedovedou představit bez Pelíšků. A i letos pobaví během Vánoc oblíbené komediální tituly. Ověřte si v přiloženém kvízu, jak dobře je opravdu znáte.
před 7 hhodinami

Třetí díl Avatara je v kinech, v plánu jsou další

Kina po světě i v Česku promítají film Avatar: Oheň a popel – další část jedné z nejdražších filmových sérií. Oscarový režisér James Cameron má v plánu další dvě pokračování, osud náročného projektu je ale nejistý.
před 18 hhodinami

Vstup do Alešville je na vlastní nebezpečí

Národní galerie Praha uspořádala úplně první komplexní retrospektivu Aleše Veselého. K vidění je ve Veletržním paláci pod názvem Alešville.
včera v 11:00

Nevyléčitelně nemocným pomáhá Sanitka splněných snů. Vznikl o ní dokument

Dokument Do posledního snu vypráví příběhy nevyléčitelně nemocných lidí, kteří si v posledních okamžicích života plní své sny díky Sanitce splněných snů. Autorka dokumentu, redaktorka ČT Lea Surovcová přiblížila v 90′ ČT24 zrod filmu. Jednu ze zakladatelek projektu Petru Homolovou potkala asi před dvěma lety a ta ji následně propojila i s jedním z hlavních hrdinů filmu Ondřejem Míčkem. Petra Homolová byla také hostem 90′ ČT24.
20. 12. 2025
Načítání...