Zpomalení ekonomiky Česka očekává Bankovní asociace i ministerstvo

Bankovní asociace a její prognóza (zdroj: ČT24)

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,2 procenta z dubnových 2,5 procenta. Podobně zhoršila prognózu i Česká bankovní asociace (ČBA), která letos nově počítá s růstem hrubého domácího produktu o 2,3 procenta a příští rok o 2,6 procenta. V předchozí dubnové prognóze asociace odhadovala růst ekonomiky letos o 2,4 procenta a příští rok o 2,8 procenta. Podle analytiků ale nebude zpomalení nijak dramatické.

Důvodem zhoršení odhadu je podle ministerstva očekávaný postupný růst cen ropy nebo možné nepřímé dopady brexitu. V letech 2018 a 2019 očekává ministerstvo financí nadále růst ekonomiky o 2,4 procenta. „Samotný pokles důvěry ekonomických subjektů v budoucí vývoj je důvodem pro snižování prognóz růstu v ekonomikách, které vystoupení Spojeného království z EU přímo či nepřímo pravděpodobně zasáhne, a to včetně ekonomiky české,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo financí se tak podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zařadilo mezi instituce, které zhoršují svůj makroekonomický výhled. „Zatímco pro letošní rok je snížení odhadovaného růstu především důsledek nečekaně silných loňských investic, které zvýšily pro letošek bázi výpočtu, příští rok se čeká nižší růst kvůli novým vnějším rizikům, zejména brexitu,“ řekl. Zhoršení odhadů se podle něj může dostat do určité kolize s požadavkem na sestavení státního rozpočtu na příští rok se schodkem do 60 miliard korun. „Jednání o rozpočtu proto budou složitá,“ dodal.

Ministerstvo také snížilo odhad vývoje inflace. Nově počítá s průměrnou mírou inflace letos 0,5 procenta a příští rok 1,2 procenta. V dubnu úřad očekával 0,6 procenta, respektive 1,4 procenta. „Obnovení růstu spotřebitelských cen by tak mělo být pozvolnější a návrat k inflačnímu cíli ČNB pomalejší,“ uvedlo ministerstvo. 

Letos ministerstvo financí očekává deficit veřejných financí 0,3 procenta HDP, loni byl rekordně nízký na 0,4 procenta. V dubnu úřad počítal s deficitem 0,6 procenta. „Fiskální politika v roce 2016 se na základě aktuálně dostupných informací dá označit za relativně neutrální, vzhledem k velmi malé změně strukturálního salda mezi roky 2015 a 2016,“ uvádí prognóza.  

Zhoršení očekává i Bankovní asociace

„Česká ekonomika v roce 2016 mírně zpomaluje, ale tento vývoj je ve světle mimořádného výsledku loňského roku příznivý. Navíc data za první čtvrtletí, kdy růst HDP dosáhl tří procent, naznačila, že zpomalení nebude nijak dramatické,“ uvedl investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka. Zároveň dodal, že zhoršení odhadů neznamená zhoršení ekonomického vývoje.

Nižší odhad růstu HDP je způsoben podle České bankovní asociace především nedávnou revizí údajů ze strany Českého statistického úřadu. Ty totiž zvýšily srovnávací základnu z roku 2015.

Růst ekonomiky letos i příští rok bude podle prognózy ČBA podpořen především spotřebitelskou poptávkou.

Průměrná míra inflace by letos podle asociace měla být 0,6 procenta, zatímco v dubnu počítala ČBA s inflací 0,7 procenta. Pro příští rok ponechala odhad na 1,8 procenta. Průměrná míra nezaměstnanosti by pak měla letos činit 5,6 procenta a příští rok klesnout na 5,3 procenta.

Nová prognóza přitom již podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře počítá se snížením exportu kvůli slabší poptávce v eurozóně a snížením poptávky po českém vývozu ze strany Velké Británie. „Samotný vliv brexitu na výkon eurozóny je očekáván v řádu 0,2 až 0,4 procentního bodu,“ uvedl Sklenář.

Bankovní asociace vydala analýzu české ekonomiky (zdroj: ČT24)

Od Velké Británie lze podle něj očekávat slabší poptávku po automobilech, a to především kvůli zvýšeným obavám britských domácností i podnikatelů z budoucí hospodářské situace. V letošním roce je ovšem vliv brexitu podle něj na ekonomiku prakticky nulový.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí v dubnové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, příští rok o 2,6 procenta. Česká národní banka v květnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 2,3 procenta a v roce 2017 o 3,4 procenta. Novou prognózu banka zveřejní příští týden ve čtvrtek.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Prognóza vznikla na
základě příspěvků analytiků osmi tuzemských bank.