Zkrachovalý OP Prostějov je opět v konkurzu

Prostějov - V konkurzu se opět ocitl zkrachovalý Oděvní podnik Prostějov (OP). Rozhodla o tom dnes soudkyně brněnského krajského soudu Bohumila Čuprová. Podnik již loni v srpnu ukončil sériovou výrobu. Poslední funkční částí podniku je výroba na míru. Své pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří celkem žádají 2,15 miliardy korun.

V úpadku se nachází prostějovský oděvní podnik již více než rok. Loni v květnu ho poprvé poslal do konkurzu soudce brněnského krajského soudu Jan Kozák, který měl původně insolvenční řízení OP na starosti. Jeho rozhodnutí však s konečnou platností zrušil v dubnu Vrchní soud v Olomouci, a to z toho důvodu, že případ byl přidělen Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích. Vrchní soud dal zároveň pokyn předsedovi brněnského krajského soudu, aby rozhodl, komu kauzu předá. Insolvenční soudkyní ve věci OP předseda soudu ustanovil Čuprovou.

Někdejší největší textilní firmu v zemi poslala soudkyně opět do konkurzu, protože v již dříve stanovené lhůtě nikdo nepředložil reorganizační plán. Díky usnesení Čuprové by se měl opět rozběhnout připravovaný prodej majetku OP. Jeho hodnota ale podle odborníků klesá. Ještě loni v lednu měl Oděvní podnik podle odhadu znalecké firmy cenu asi 1,17 miliardy korun, v současnosti to může být částka nižší o stovky milionů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda schválila novelu se zvyšováním penzí po osmdesátce a za práci v důchodu

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda. Na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna.
03:20Aktualizovánopřed 8 mminutami

Evropská komise vyměřila AliExpressu za nelegální výrobky pokutu 550 milionů eur

Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun), a to za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Unijní exekutiva o tom v pondělí informovala ve svém prohlášení. Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření.
12:14Aktualizovánopřed 25 mminutami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
10:45Aktualizovánopřed 33 mminutami

VideoPřetížené kamiony ničí silnice, ministerstvo preferuje častější kontroly

Horko se na stavu silnic podepisuje podobně negativně jako zima – zejména když na měkký asfalt vjede přetížený kamion. Podle kontrolorů je nad limitem šest z deseti zastavených nákladních aut. Kromě poškození vozovek to znamená i vyšší riziko nehod. Maximální povolená hmotnost soupravy je nyní v tuzemsku 48 tun, tedy o osm více než v okolních státech. Někteří opoziční politici by to chtěli změnit. Ministerstvo dopravy ale zatím plánuje jen častější kontroly.
před 5 hhodinami

VideoŘada Čechů používá kartu v zahraničí špatně. Přichází o peníze

Češi ročně utratí v zahraničí přes dvě stě miliard korun. Desítky až stovky milionů ale nechají v cizině zbytečně. Podle bankéřů část turistů nepoužívá správně kartu, když místo místní měny zvolí koruny. Jde o konverzi měn, označovanou jako DCC. Banky přitom nabízejí možnost blokace této varianty. Prodražit se může lidem i lékařská péče.
před 6 hhodinami

Analytici čekají skokové zdražení nafty

O nedělní půlnoci skončí státní regulace cen benzinu a nafty. Analytici očekávají, že nejvýrazněji zdraží motorová nafta, u níž se zároveň vrátí spotřební daň na původní úroveň. Během týdne by její cena mohla vzrůst až o tři a půl koruny za litr, u nejdražších dálničních čerpacích stanic se může přiblížit 45 korunám. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) připustila, že by vláda mohla při dalším růstu cen znovu zasáhnout.
před 16 hhodinami

Velké podniky už v EU nesmí likvidovat neprodané oblečení a obuv

V Evropské unii v neděli vstupuje v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení a obuvi. Opatření je dalším z kroků EU ke snížení množství odpadu, píše server německé rozhlasové stanice Deutsche Welle. V EU se podle něj každoročně zlikvidují stovky tun oblečení, které se dlouho nedařilo prodat, mělo vadu nebo jej po zakoupení na internetu zákazníci vrátili.
před 17 hhodinami

VideoVýjimky z nové EET matou některé obchodníky

Nová elektronická evidence tržeb (EET) by měla platit pro všechny a od stejného termínu, nikoliv ve vlnách, jako když ji stát zavedl poprvé. Zákon ale připouští i výjimky a někteří obchodníci nevědí, jestli se jich změny dotknou. Týká se to třeba provozovatelů prodejních automatů. Ministerstvo financí slíbilo vydat metodický pokyn po přijetí návrhu zákona o EET. Výjimky mají dostat i lesní bary či prodejci ryb před Vánoci.
18. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.