Za zelené pivo s éčky zaplatí Starobrno 50 tisíc

Brno - Společnost Heineken ČR klamala zeleným pivem ze Starobrna spotřebitele, rozhodla ve správním řízení Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Pivovar jej dobarvoval nejen proklamovaným bylinným výluhem, ale také likérem Blue Curacao, jenž obsahuje umělé barvivo E133 brilantní modř. Inspekce proto pivovaru uložila pokutu ve výši 50 tisíc korun.

Pivovar označil zelené pivo jako 13° Bylinný speciál a v reklamě hlásil, že pivo získává svou barvu díky bylinnému výluhu. „Byla to informace neúplná. Pivo získává barvu zároveň z likéru Blue Curacao, jenž obsahuje barvivo E133, tedy brilantní modř,“ vysvětlila Matoušová. Tato informace se sice vyskytovala na víčku sudu, ne už ovšem na reklamním poutači a dalších reklamních předmětech.

Při stanovování pokuty byli nicméně nakonec úředníci shovívaví. Starobrnu hrozila ve správním řízení pokuta až 3 miliony korun. Dostal pouhých 50 tisíc korun.

Pivovar: V reklamě volíme nejzajímavější informace

Heineken musel kromě pokuty na všech reklamních materiálech a na výrobcích doplnit informace, což dle následné kontroly provedl, stejně tak musel upravit internetové stránky. Už dříve však mluvčí pivovaru Kateřina Beute prohlásila, že spotřebitel prý klamán není. „Suroviny jsou patrné buď na obalu výrobku, nebo v průvodní dokumentaci. V reklamě pak volíme informace, které považujeme za nejzajímavější,“ uvedla.

Zelené pivo vaří pivovar Starobrno, které patří do skupiny pivovarů Heineken, vždy na Velikonoce od roku 2006. Čepuje se v celé republice na Zelený čtvrtek.