Výhled ratingu Španělska byl snížen na negativní

New York - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings dnes snížila výhled hlavního ratingu Španělska ze stabilního na negativní. Agentura cituje dlouhodobé dopady restrukturalizace tamních spořitelen na finanční sektor, i když rating zatím nechává beze změn na stupni AA-plus. Snížení výhledu na negativní zpravidla předchází snížení samotné ratingové známky, i když to není pravidlem.

„Španělsko v mnoha ohledech překonalo očekávání, pokud jde o fiskální konsolidaci a strukturální reformy. Především s ohledem na státní penze a pracovní trh,“ poznamenal analytik státních dluhů Douglas Renwick. „Negativní výhled ale odráží rizika zhoršení úvěrového profilu Španělska v důsledku slabého oživení ekonomiky, restrukturalizace bankovního sektoru a fiskální konsolidace, především u samospráv,“ dodal.

Konkurenční ratingová agentura Standard & Poor's hodnotí státní závazky Španělska na stupni AA, což je o stupeň nižší rating. Třetí hlavní agentura Moody's Investors Service Španělsko hodnotí známkou Aa1, což je v souladu se známkou, kterou má teď pro Španělsko agentura Fitch. Moody's už také varovala, že může rating Španělska snížit.

Podle odborníků o pomoc požádá spíše Portugalsko

Španělsko patří ke slabším článkům eurozóny a už delší dobu se o něm
spekuluje jako o zemi, která by za určitých okolností mohla požádat o
mezinárodní finanční pomoc, jako to loni učinilo Řecko a Irsko. Španělsko
ale tvrdí, že jeho finanční situace není tak špatná, aby si nemohlo půjčky
dál zajišťovat běžně na trhu. Pravděpodobnějším kandidátem na přijetí finanční pomoci je podle části analytiků spíše Portugalsko. I to ale odmítá, že by bylo v situaci, kdy je účelné žádat o finanční pomoc.