ŘSD si posvítí na „skokany“, nechce se jim platit mýtné

Praha - Dálnice nejsou pro řidiče kamionů zadarmo, mnozí si to však myslí. Případy, kdy řidič kamionu sundal krabičku na měření mýtného či uvedl jinou emisní třídu, totiž nejsou ojedinělé. Ředitelství silnic a dálnic se to vůbec nelíbí, a proto v boji s neplatiči mýta, tzv. „skokany“, přitvrdilo. Podle informací ČT prověřuje skupinu 350 kamionů, jejichž řidiči během jízdy vypínají snímače na měření mýtného či šetří na nesprávném nastavení emisní třídy.

Triky kamioňáků

  • Někteří řidiči používají jednoduchý trik, mýtnou krabičku sundají z předního skla, senzory na bráně ji potom nevidí a dopravci za jízdu nic nezaplatí. Krabičku zase na sklo připnou, až když se přiblíží ke kontrolní bráně, na které jsou i kamery. „Obecně se těmto řidičům, kteří vynechávají mýtné brány, říká skokani,“ upozornil mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

„Vytipovali jsme řádově asi 350 vozidel, která se nám objevují pouze na kontrolních mýtných branách,“ vysvětlil Nestrašil. Podle informací ČT jde většinou o domácí dopravce, kteří vědí, že kamery jsou zhruba na každé páté bráně, a znají jejich přesnou polohu.

  • Dopravce nahlásí při registraci jinou emisní třídu, než doopravdy má. „My v této chvíli mravenčí prací kontrolujeme jednoho dopravce po druhém, zda skutečně jezdí na tu emisní třídu, kterou najdeme v tom velkém techničáku,“ doplnil ředitel odboru elektronického mýta ŘSD Václav Nestrašil.

Všechny případy teď prověřuje celní správa. Když dopravci nedoloží, že po dálnici opravdu nejeli, budou muset mýto doplatit a ještě k tomu dostanou pokutu. Maximální pokuta je 100 tisíc korun.

ŘSD se zaměřuje na kamiony, které neplatí mýtné (zdroj: ČT24)