Rozpočet se stal obětí legislativního chaosu, míní ekonomka Horská

35 minut
Otázky Václava Moravce s Helenou Horskou a Janem Hrnčířem (SPD)
Zdroj: ČT24

„Rozpočet se stal obětí legislativního chaosu,“ prohlásila členka NERV, poradkyně premiéra a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v pořadu Otázky Václava Moravce. „Klíčový nástroj hospodářské politiky by neměl být obětí snížené legislativní kultury,“ doplnila. Místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jan Hrnčíř (SPD) kritizuje způsob přípravy návrhu rozpočtu, podle něj neodpovídá legislativě.

Jednání o státním rozpočtu jdou do finále, minulý týden prošel druhým parlamentním čtením, příští týden jej čeká třetí. Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že je sestavený odpovědně – s tím nesouhlasí opozice a pochybnosti má i Národní rozpočtová rada. S radou souhlasí i poradci prezidenta republiky. „Rád bych měl buď dostatečné důvody k tomu považovat vetování rozpočtu jako nutné opatření, anebo si byl jist, že nedostatky, které vykazuje, jsou zvládnutelné,“ nechal se slyšet prezident Petr Pavel.

Kdyby byla prezidentkou Helena Horská, rozpočet by nevetovala. „Je to klíčový zákon, který určuje hospodářskou politiku na další rok – je důležité ho schválit včas,“ vysvětluje. „My jsme nyní na hraně, kdy nám příliš času na projednávání nezbývá. Navyšuje se nejistota a narůstá komplexita, firmy jsou stále ve větší nejistotě. Šla bych raději cestou vyjednávání než veta,“ uvedla.

Chtěla by diskutovat s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) o otázkách, které nad rozpočtem visí a chtěla by slyšet závazek, že další schvalování rozpočtu bude daleko transparentnější, srozumitelnější a opatrnější.

Podle Horské je potřeba znovu nastavit pravidla rozpočtové zodpovědnosti. „Rozpočet by měl být sestavován velmi obezřetně s ohledem na predikovatelnost, odbornost a důvěryhodnost. Za mě se bohužel tento zákon stal obětí legislativního chaosu. Klíčový nástroj hospodářské politiky by neměl být obětí snížené legislativní kultury,“ míní ekonomka.

Financování nepedagogických pracovníků

Zákon o rozpočtu má několik desítek pozměňovacích návrhů, autorem jednoho z nich je i místopředseda rozpočtového výboru Hrnčíř. Navrhuje strhnout třicet pět miliard z odvodů do rozpočtu Evropské unie a přesunout je do státní rezervy. Pokud by ovšem tento návrh prošel, Česká republika by přestala plnit své závazky vůči EU. „Zákon o státním rozpočtu musí reflektovat platnou legislativu včetně závazků, mezi něž patří příspěvky do EU a do NATO,“ upozornila Horská.

„V návrhu na příští rok jsou nadhodnocené příjmy a podhodnocené výdaje. Pokud se opět nedá dostatek peněz na platy nepedagogickým pracovníkům ve školství nebo nelékařskému personálu ve zdravotnictví, dopadne to stejně jako letos – z vládní rezervy se peníze budou muset nějak dolepit,“ řekl Hrnčíř.

Ekonomka Horská se vlády zastala. „Nepřijde mi logické, že ze státního rozpočtu se financují nepedagogičtí pracovníci, o jejichž počtu ani stát nerozhoduje – rozhoduje se na úrovni obcí. Mělo by být dodrženo pravidlo, že pokud rozhoduji o počtu a objemu v nějaké činnosti, tak by to mělo být placeno z mého rozpočtu,“ dodala.

Novela zákona o rozpočtovém určení daní stále čeká na své projednání. „Na poslední chvíli se opět mění legislativní prostředí v době, kdy bychom měli mít rozpočet, který bude založen na této legislativní změně. Z toho nadšená nejsem, ale nekritizovala bych vládu za snahu vrátit financování do míst, kde se o dané věci rozhoduje,“ konstatovala Horská.

Možnost rozpočtového provizoria

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v nedělních Otázkách Václava Moravce ujistila, že Starostové podpoří rozpočet na příští rok a projde zmíněné rozpočtové určení daní, které má alokovat obcím peníze na nepedagogické pracovníky.

„Změnu rozpočtového určení daní jsme podpořili, ovšem zejména pro kraje. Ty se dlouho neřešily, peníze byly rozděleny podle parametrů starých dvacet let. Nyní jsou parametry změněny dobrým směrem,“ pochválil Hrnčíř.

Pokud by ale rozpočet nebyl do konce roku schválen, od 1. ledna by vláda hospodařila podle rozpočtového provizoria – tedy na základě předešlého roku – do doby, než by návrh rozpočtu prošel.

„Rozpočtové provizorium nikdy není dobře, ale je u něj zásadní, jak dlouho by trvalo. Pokud by bylo maximálně měsíc, asi se dá rozpočet nastavit jinak. Ale vláda jej chystá takovým způsobem, že neodpovídá legislativě a dluhy se schovávají do rozpočtových fondů. Ze stejných důvodů jsme jej kritizovali loni,“ poznamenal Hrnčíř.

Horská: Jen oživení ekonomiky mezery v rozpočtech nezaplní

Pouze oživení růstu české ekonomiky mezery ve veřejných rozpočtech nezaplní, nutné jsou také radikální strukturální reformy, myslí si Horská. „I kdybychom restartovali růst české ekonomiky a navrátili ho na úroveň okolo 2,5 až tří procent, tak stále ten strukturální schodek máme na úrovni – sice ne jako býval za předchozí vlády 3,3 procenta – ale pořád je okolo minus dvou procent,“ uvedla.

Bez radikálních strukturálních reforem nejsme schopni vrátit veřejné rozpočty k nule.
Helena Horská
hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Nynější vláda se označila za vládu rozpočtové odpovědnosti. V roce 2023 činilo veřejné zadlužení České republiky více než 42 procent hrubého domácího produktu. V roce 2019 to bylo 29,6 procenta. V covidovém roce 2021 číslo poprvé překročilo 40 procent. Letos ministerstvo financí dluh predikuje téměř na 44 procent HDP.

Dluhová brzda, která je součástí zákona o rozpočtové odpovědnosti, je 55 procent. Pokud sněmovna schválí nynější návrh rozpočtu, v příštím roce bude rozdíl mezi predikovaným dluhem a brzdou pouhých deset procentních bodů. Premiér Petr Fiala se před několika dny nechal slyšet, že zavedení legislativní dluhové brzdy je jedinou z programových priorit, které se vládě nepodaří splnit.

„Dluhy se tvoří v minulosti, ne v aktuálním období. Chtěla bych zdůraznit, že za této vlády – budu růst dluhu poměřovat ve vztahu k nominální veličině, jako je hrubý domácí produkt, tedy k velikosti ekonomiky – se zadlužení všech veřejných institucí nejspíš zvýší o pět procentních bodů velikosti ekonomiky. A za předchozí vlády to bylo devět procent,“ uvedla Horská.

„Dokázala bych si představit ambicióznější konsolidaci, nicméně z hlediska velikosti ekonomiky a s ohledem na zvýšenou cenovou hladinu nárůst dluhu není tak agresivní,“ uzavřela Horská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 14 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...