Pinkasův palác na Kampě koupil zájemce v nedobrovolné dražbě za 480 milionů

V pražském hotelu InterContinental se ve čtvrtek dražil Pinkasův palác, který stojí na Kampě mezi Čertovkou a Karlovým mostem. Palác byl vydražen za 480 milionů korun, vyvolávací cena byla o deset milionů nižší.  Dražby se zúčastnily dva subjekty, vítěz si nepřál zveřejnit svoji totožnost. Podle makléřů je to největší dražba tohoto druhu v Česku.

Licitace trvala pět minut. „Po dvou příhozech byla dokončena největší nedobrovolná dražba v České republice. Subjekt, který získal předmět aukce, si nepřál uveřejnit svoji identitu. Byly dva subjekty a byly učiněny dva příhozy. Vydražitel má nyní 60 dní na to, aby doplatil kupní cenu. Poté bude jeho jméno možné vyčíst z katastru nemovitostí,“ řekl Petr Bartoš, mluvčí realitní společnosti Gaute, která má prodej na starosti.

Minimální příhoz byl pět milionů korun, zájemce musel složit dražební jistotu 48 milionů korun. Navrhovatelem dražby byla PPF Banka, majitelem nemovitosti je firma Artemis Property, která je zároveň zástavcem.

Dům byl postaven jako raně barokní stavba ve druhé polovině 17. století. V současné době je objekt v rekonstrukci. V budově jsou navrženy nové byty s upravenými dispozicemi a rovněž nebytové prostory, mimo jiné muzeum Juditina mostu. Předpokládané náklady na dokončení jsou 101,4 milionu korun.

Nedobrovolná dražba je podle zákona o veřejných dražbách prováděna na návrh dražebního věřitele, jehož pohledávka je zajištěna zástavním právem k dražené nemovitosti a jehož pohledávka je přiznána exekučním titulem, nejčastěji soudním rozhodnutím.

  • Pinkasův dům, který byl nazýván též Prachovnou, stojí mezi Čertovkou a Karlovým mostem. Byl vybudován na místě starší zástavby jako raně barokní stavba ve druhé polovině 17. století, následně byl rozšířen v době klasicismu. První zmínka o objektu pochází z roku 1516.
  • Objekt své jméno získal nejdříve podle měšťana Prachaře, který ho vlastnil v roce 1557. Pak se jmenoval podle rodiny Pinkasovy, jíž patřil v letech 1815 až 1908.
  • Před několika lety našli archeologové v jeho sklepích dva pilíře románského Juditina mostu. Majitel paláce proto v dokumentech k dražbě upozorňuje, že v objektu se nacházejí prvky podléhající památkové ochraně. Jsou to například historické fresky a právě pilíře Juditina mostu, které jsou součástí národní kulturní památky Karlův most.