Petrof přechází kvůli krizi z klavírů na nábytek

Hradec Králové - Světová finanční krize donutila hradecký Petrof zapomenout na klavíry a začít vyrábět nábytek a kuchyňské linky. Odbyt pian se největšímu světovému výrobci hudebních nástrojů smrštil natolik, že se musel poohlédnout po jiném sortimentu. Vzhledem ke zkušenostem firmy a jejích zaměstnanců byl nábytek nejbližší variantou. Nyní Petrof připravuje vlastní kolekci a tvrdí, že i po odeznění hospodářské recese bude v produkci nábytku pokračovat.

Bankrot hrozil Petrofu již před čtyřmi roky, z obtíží se nakonec podnik dokázal dostat, bohužel ale ne nadlouho. Už loni v listopadu musel znovu sáhnout k propouštění. „Ke konci loňského roku, resp. v posledním kvartálu, kdy máme vždycky největší obrat, jsme zůstali na 50 procentech, takže už jsme věděli, že situace je vážná, že piano je zbytné zboží,“ uvedla v rozhovoru pro Českou televizi spolumajitelka továrny Petrof Zuzana Ceralová-Petrofová.


A lépe nebude ani letos, Petrof předpokládá, že se mu oproti loňsku propadne prodej o dalších 40 procent. S recesí chce ale za každou cenu bojovat. Pro část svých zaměstnanců se rozhodl zajistit práci přechodem na výrobu nábytku. „Museli jsme nějak reagovat na pokles zakázek klavírů a pianin, a tohle je pro Petrof nejbližší alternativa, kdy může využít svých znalostí a dovedností,“ vysvětlil výrobní ředitel hradecké továrny Martin Jenček. Továrna Petrofu tak bude kromě pian chrlit také kuchyně, stolky nebo dokonce vestavěné skříně.

Firma Petrof se honosí dlouholetou tradicí. Hudební nástroje vyrábí již od roku 1864. V současné době do jejího sortimentu patří křídla i pianina. Kromě běžných nástrojů produkuje i speciální koncertní křídla a nástroje ve stylovém provedení s ručním řemeslným zpracováním povrchů. Na českém trhu končí pouze 5 procent výrobků firmy, 95 procent se exportuje do zahraničí. Odbytiště mají piana Petrof nejen v Evropě, ale také v Americe, Asii a Austrálii.

Výroba klavíru v továrně společnosti Petrof
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů.
13:34Aktualizovánopřed 42 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
před 51 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 1 hhodinou

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 7 hhodinami

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému Lukoilu

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému ropnému gigantu Lukoil. Zdůvodňuje to snahou umožnit čerpacím stanicím mimo Rusko udržet provoz. O čtvrtečním oznámení Washingtonu informuje agentura AFP.
před 19 hhodinami

Minoritní akcionáři ČEZu podali žalobu na stát kvůli windfall tax

Spolek minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ podal žalobu na stát kvůli windfall tax. Mimořádná daň z neočekávaných zisků podle spolku menšinové akcionáře společnosti poškodila, uvedl ve čtvrtek server iRozhlas.cz.
před 22 hhodinami

Meziroční inflace zvolnila na 2,1 procenta, odhadl ČSÚ

Meziroční inflace je nejnižší od letošního dubna, v listopadu zpomalila na 2,1 procenta z říjnových 2,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny v listopadu klesly o 0,3 procenta. Konečnou hodnotu listopadové inflace zveřejní ČSÚ 10. prosince, v předchozích měsících její hodnotu pokaždé potvrdil.
včeraAktualizovánovčera v 14:10

Během pár týdnů se vyrovnaný rozpočet nedá sestavit, říká Ševčík

Místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Miroslav Ševčík (za SPD) mluvil ve středečním Interview ČT24 zejména o rozpočtu na rok letošní a příští. Prozradil, kterým resortům by peníze přidal, kterým naopak sebral. Opakovaně kritizoval končící vládu. Zároveň ale připustil, že vyrovnaný rozpočet se „během pár týdnů“ sestavit nedá. Také sdělil, kdy chce prý šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámit, jak hodlá vyřešit svůj střet zájmů. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
včera v 12:06
Načítání...