Penta se zbavuje prodejen Žabka a Koruna, padnou do rukou Tesca

Praha - Celkem 128 malých obchodů Žabka a Koruna, které v Česku provozuje investiční skupina Penta, bude patřit obchodnímu řetězci Tesco. Zaplatí za ně zhruba miliardu korun, jak uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová. Transakce ještě není definitivní, ještě ji musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V současnosti Tesco provozuje v Česku 154 obchodů a šest obchodních domů a patří mezi největší obchodníky na tuzemském trhu.

Do rukou Tesca padne 81 malých obchodů Žabka v Praze a Středočeském kraji a 47 prodejen Koruna na severovýchodní Moravě. „Tento obchod je v souladu s naší strategií nabízet několik formátů prodejen,“ komentoval podpis smlouvy s Pentou Philip J. Clarke, generální ředitel společnosti Tesco Stores ČR.

Ovšem Tesco i nadále hodlá prodejny Žabka provozovat formou franšízingu. „Tímto způsobem budeme moci vstoupit do rychle se rozvíjejícího segmentu maloobchodního trhu s obchody o rozloze pod 200 metrů čtverečních,“ dodal Clarke. Obchody Koruna Tesco přebuduje na samoobsluhy Tesco Expres, jejichž síť v Česku buduje od roku 2007. V současnosti jich provozuje více než 20.

V průběhu loňského roku maloobchodní řetězec Žabka, který v Česku první stejnojmennou samoobsluhu otevřel v dubnu 2008, zvýšil ztrátu z 89,2 milionu korun v roce 2008 na 135,6 milionu korun. Na druhou stranu tržby prodejen Žabka v roce 2009 díky expanzi prudce vzrostly meziročně na 504 milionů korun, což bylo o zhruba 450 milionů korun více než v roce 2008.

Žabka letos prošla zeštíhlením počtu prodejen

Na začátku letošního roku provozovala Žabka v Česku už zhruba stovku prodejen, poté ale některé obchody kvůli špatným výsledkům zavřela a nyní jich má 81. Letos na jaře pak Žabka koupila společnost PR market se čtyřmi desítkami prodejen Koruna.

Investiční ředitel skupiny Penta Jozef Janov:

„Vybudovali jsme jednu z nejrychleji rostoucích sítí obchodů s potravinami, a to od samotného počátku, přímo ze startovní čáry. Vítáme rozhodnutí Tesco posílit své postavení i v tomto segmentu obchodů, ale také jeho závazek pokračovat v rozvoji franšízingového modelu Žabky.“

Řetězec s maloobchodními parametry Žabka vznikl v Polsku. V roce 2007 koupila téměř dva tisíce menších městských obchodů určených k rychlým nákupům česko-slovenská investiční skupina Penta i se značkou, přičemž je rozšířila i do Česka. V současnosti Žabka v Česku a Polsku eviduje přes 2 300 provozoven.

Podle agentury Reuters mají o polskou Žabku zájem čtyři uchazeči, včetně francouzské firmy Carrefour a britské společnosti Tesco. Dohoda v hodnotě minimálně 300 milionů eur (7,5 miliardy korun) by mohla být podepsána ještě v letošním roce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Od ledna stoupnou živnostníkům odvody, vzrostou i daně z tabáku a alkoholu

Daňové změny a úprava odvodů od ledna dopadnou hlavně na živnostníky. Minimální sociální odvody se jim mají dočasně zvýšit o 960 korun a zdravotní o zhruba 160 korun měsíčně. Důvodem je především úsporný balíček, který v minulém volebním období prosadil kabinet Petra Fialy (ODS). Koalice ANO, SPD a Motoristů chce růst poslaneckým návrhem zpomalit se zpětnou platností. Od ledna platí také změny u paušální daně a vzroste i spotřební daň na tabák a alkohol.
před 3 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 11 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
26. 12. 2025

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
26. 12. 2025

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025
Načítání...