O zachování roamingových poplatků zatím žádají v Česku tři virtuální operátoři

3 minuty
Události: Konec roamingu ano i ne
Zdroj: ČT24

Tři virtuální operátoři chtějí Čechům nadále účtovat roamingové poplatky při pobytu v zahraničí. Žádost o výjimku z evropské směrnice zaslali na Český telekomunikační úřad. Podle rozhodnutí Evropského parlamentu, které potvrdily členské země EU, se od 15. června nemají roamingové poplatky platit.

Úřad by měl rozhodnout do tří měsíců, zda jim vyhoví, či ne. Museli by však prokázat, že konec roamingových poplatků by pro ně mohl být likvidační.

  • Stejné ceny za volání doma i v zahraničí mají od poloviny června platit díky schválenému fixnímu ceníku pro operátory.
  • Někteří provozovatelé sítí namítají, že nižší ceny už nepokryjí jejich náklady na přeshraniční služby.

Informaci o případných pokusech jiných operátorů vyhnout se zrušení roamingu úřad zatím nemá.

Stejné ceny jako doma tedy budou od poloviny měsíce platit pro ty, kteří za hranice Česka vyrazí na dovolenou nebo služební cestu. Pro dlouhodobé pobyty za hranicemi ale příplatky zůstávají. 

Určitá omezení pak budou platit nadále. Třeba pro internet. Evropská komise je stanovila i proto, aby předešla hromadnému nakupování levnějších tarifů například v Polsku, které by pak občané jiných států doma využívali trvale.

Roaming
Zdroj: ČT24

Pro operátory to bude dražší

Operátoři tvrdí, že jim regulace zvýší náklady. O kolik to bude, zatím spočítáno nemají. 

„Dá se předpokládat, že tato regulace se promítne negativně do našich výnosů,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Mluvčí T-Mobile Lukáš Hrabal sdělil, že „jistě nám výrazně vzrostou náklady, protože zákazníci budou v případě volných jednotek ve svých tarifech čerpat služby zdarma“. Mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová pak řekla, že „roaming v Evropské unii rušíme už od 11. června a při těchto změnách postupujeme naprosto v souladu s evropskou regulací“.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) pak věří, že operátoři si nebudou kompenzovat zrušení roamingu zdražením nebo přesunutím svých nákladů na jiné služby. 

Bylo to náročné

Evropský parlament se původně snažil dohodnout na nižších cenách datového i hlasového roamingu, než jaké stanovila Evropská komise. Naopak telefonní společnosti žádaly, aby maximální velkoobchodní částky, které si mohou účtovat, byly vyšší.

Na přelomu ledna a února se Evropský parlament a Evropská komise dohodly na kompromisu, který v dubnu poslanci potvrdili. Návrh podpořila drtivá většina poslanců, souhlasilo jich 549, proti hlasovalo 27 zákonodárců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zpětinásobit výkon větrných elektráren? Podle vznikající vlády je cíl nereálný

Vládní strategie počítá s cílem, aby v Česku do konce dekády vzrostl výkon větrných elektráren na jeden a půl gigawattu. Za pět let by se tak měl oproti současnosti zpětinásobit. Vznikající kabinet to ale nepovažuje za reálné. Podle zástupců oboru je ovšem řada projektů v přípravě a cíli se pořád ještě lze alespoň přiblížit.
před 10 hhodinami

Hospodářská krize v Libanonu vyhnala nahoru ceny elektřiny

Libanon, kdysi přezdívaný Švýcarsko Blízkého východu, uvázl v hluboké hospodářské krizi. Politická paralýza, bezpečnostní nestabilita a válka domácího teroristického hnutí Hizballáh s Izraelem z let 2023 a 2024 připravily tamní měnu o 97 procent hodnoty oproti roku 2019. Tyto problémy rovněž uvrhly osm z deseti obyvatel do vážných existenciálních problémů a zvýšily ceny elektřiny.
před 12 hhodinami

V rozpočtu může chybět až čtrnáct miliard na dávky, řekl Jurečka. Podle ANO je to víc

V návrhu rozpočtu na příští rok může chybět až čtrnáct miliard na sociální výdaje, připustil pro ČT ministr práce a sociálních věcí v demisi Marian Jurečka (KDU–ČSL). Ujistil však, že na důchody nebo dávky stát peníze prostě najít musí. Odmítl také kritiku hnutí ANO, že v resortu může scházet skoro 32 miliard korun. Pravděpodobná budoucí vládní koalice tvrdí, že v rozpočtu chybí celkem desítky miliard korun.
před 14 hhodinami

ŘSD nepodepisuje nové smlouvy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dál nepodepisuje kontrakty na nové projekty. K realizaci jsou sice připravené, jenže chybí peníze. V nejistotě se tak ocitají i klíčové stavby.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probírali povolenky ETS 2

V Událostech, komentářích z ekonomiky hovořili ekonom a hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník, hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda a europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) o emisních povolenkách ETS 2 nebo o plánech vznikající vlády převést poplatek za obnovitelné zdroje na rozpočet. Debatou provázela Nina Ortová.
včeraAktualizovánovčera v 20:26

Zrušení poplatků za obnovitelné zdroje vyjde na 18 miliard, říká Schillerová. Jurečka varuje před plošností

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová v pořadu Otázky Václava Moravce kritizovala, že v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury chybí desítky miliard korun. „Dopravní stavby jsou pro nás absolutní priorita,“ uvedla. Ministr v demisi Marian Jurečka (KDU-ČSL) uznal, že tato složka je problematická. Podle ekonoma Jiřího Rusnoka by dávalo smysl kvůli dopravním stavbám i zvýšit deficit. Stejně jako Jurečka naopak kritizoval, aby schodek rostl kvůli plošnému dotování cen energií nebo snížení odvodů OSVČ.
včera v 17:29

V návrhu rozpočtu dopravního fondu nejsou peníze na silnice druhé a třetí třídy

V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok nejsou vyčleněny peníze na opravy a rekonstrukce silnic druhé a třetí třídy, které jsou v samostatné působnosti krajů, uvedla vláda v demisi. Pokud stát ponechá odpovědnost za tyto komunikace regionům, ale přestane je financovat, povede to k rychlé degradaci dopravní infrastruktury, obává se předseda Asociace krajů ČR a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
včeraAktualizovánovčera v 14:17

Schodek státního rozpočtu by mohl být vyšší, řekla Schillerová

Skutečný schodek státního rozpočtu by nakonec mohl být v příštím roce vyšší než zatím předpokládaných 286 miliard korun, připustila v rozhovoru pro ČT místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. Její hnutí tvrdí, že ve výdajích návrhu rozpočtu, který připravila vláda v demisi Petra Fialy (ODS), může reálně chybět minimálně 85 miliard korun. Končící kabinet to ale odmítá.
15. 11. 2025
Načítání...