Míra nezaměstnanosti v EU se drží nejníže od roku 2008, inflace v eurozóně ale nečekaně zrychlila

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červenci zůstala na 7,7 procenta, nejníže od prosince 2008, oznámil statistický úřad Eurostat. Nejlepší situace v rámci EU i nadále panovala v České republice, kde míra nezaměstnanosti zůstala na 2,9 procenta. V zemích eurozóny ale nečekaně v srpnu zrychlila inflace. Sílí tak dohady, že Evropská centrální banka (ECB) v nadcházejících měsících pravděpodobně zpřísní svou uvolněnou měnovou politiku.

 V samotné eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti v červenci rovněž beze změny, a to na 9,1 procenta, nejníže od února 2009. Eurostat odhaduje, že v celé Evropské unii bylo v červenci bez práce 18,916 milionu lidí. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku tak jejich počet klesl o více než 1,9 milionu. V samotné eurozóně se počet nezaměstnaných meziročně snížil o zhruba 1,3 milionu na 14,860 milionu.

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od čísel Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v červenci stoupla na 4,1 procenta z červnových čtyř procent. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Roční míra inflace v eurozóně v srpnu zrychlila

Roční míra inflace v eurozóně v srpnu nečekaně zrychlila na 1,5 procenta z 1,3 procenta v červenci. Jde o nejprudší nárůst za poslední čtyři měsíce. Vyplývá to z rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvýrazněji se v srpnu zvyšovaly ceny energií a služeb.

Analytici očekávali, že inflace stoupne jen na 1,4 procenta. Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, ale zůstala na červencové hodnotě 1,3 procenta. Analytici čekali její zpomalení na 1,2 procenta. Nejprudším tempem letos zatím spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu, kdy nárůst činil 1,9 procenta. Nejvýraznější nárůst statistický úřad registruje za srpen u cen energií, a to o 4 procenta ze 2,2 procenta v červenci.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24/Thinkstock

Vyšší než očekávaná míra inflace posiluje dohady, že Evropská centrální banka (ECB) v nadcházejících měsících pravděpodobně zpřísní svou uvolněnou měnovou politiku. Jednat by o tom mohla již na své pravidelné schůzi k měnové politice příští týden.

Na druhé straně agentuře Reuters řekly zdroje obeznámené se situací, že je čím dál víc představitelů ECB znepokojeno rychlým posilováním eura vůči dolaru. Podle těchto zdrojů se tak zvyšuje pravděpodobnost, že ECB bude omezovat nákupy dluhopisů pouze pomalým tempem.

ECB se nyní snaží hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporovat nákupy dluhopisů v objemu 60 miliard eur (téměř 1,6 bilionu korun) měsíčně. Někteří politici, zejména ze slabších ekonomik eurozóny, usilují o to, aby ECB s ukončováním nákupů příliš nepospíchala. Obávají se totiž, že silné euro by mohlo poškodit hospodářský růst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Video„Malá čínská lavina.“ Nabídka elektromobilů roste, Češi je ale příliš nekupují

Největší tuzemská firma Škoda Auto v úterý ve světové premiéře ve Švýcarsku představila svůj třetí plně elektrický model. S novými vozy plánují přijít i další výrobci. Šéfredaktor portálu Automakers Erich Handl v této souvislosti mluví o modelech některých asijských značek, čekat dle něj lze „malou čínskou lavinu“. Zájem o elektromobily je ale v Česku ve srovnání s některými dalšími státy stále malý.
před 4 hhodinami

Zemědělce trápí rostoucí náklady. Ovlivnit mohou i ceny potravin

Zemědělcům podle jejich profesního svazu rostou náklady až o pětinu. Důvodem je válka na Blízkém východě, která zvedla ceny nafty i hnojiv. Pro letošek má sice většina farmářů hnojiva zajištěná a další budou nakupovat nejdřív na podzim, ale drahá nafta se v nákladech projevila okamžitě. Výkupní ceny však zůstávají nízké. Zemědělci proto žádají podporu, a to nejlépe na unijní úrovni. Evropská komise v úterý představila Akční plán, jak posílit domácí produkce hnojiv a podpořit farmáře.
před 4 hhodinami

VideoPolská ekonomika dál roste, pomáhají i firmy z ciziny

Polsko pokračuje v rychlém hospodářském růstu. Podle Mezinárodního měnového fondu tamní ekonomika loni vzrostla o tři a půl procenta. V Evropské unii je to čtvrtý největší posun. Pomáhají tomu i zahraniční firmy, které stále častěji volí Varšavu jako sídlo svých evropských centrál. Přestože se zemi ekonomicky daří, mezi samotnými Poláky pracovní síly ubývá. K dalšímu rozvoji proto bude podle ekonomů potřeba udržet dobré podmínky i pro přistěhovalce.
před 17 hhodinami

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku z 350 tisíc na 400 tisíc korun. Na dvojčata a vícerčata by rodiče mohli místo 700 tisíc dostat 800 tisíc korun. Zvýšení má platit od 1. ledna, týkat se bude nově narozených dětí. Na přidání by podle ministerstva práce bylo příští rok potřeba 230 milionů korun a od roku 2030 po plném zavedení a v souvislosti nynějším nízkým počtem narozených asi 3,6 miliardy ročně.
18. 5. 2026Aktualizováno18. 5. 2026

USA opět prodloužily výjimku umožňující nákup ruské ropy na tankerech

Spojené státy podruhé prodloužily o třicet dní výjimku, která zemím umožní nakupovat sankcionovanou ruskou ropu naloženou na tankerech, oznámil v pondělí americký ministr financí Scott Bessent. Tvrdí, že výjimka umožní stabilizovat trh s ropou a dopravit surovinu do energeticky nejzranitelnějších zemí.
18. 5. 2026Aktualizováno18. 5. 2026

Banky poskytly v dubnu hypotéky za 61,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 61,5 miliardy korun, což je o 11 procent více než před měsícem a o 90 procent více než před rokem. Nové úvěry bez refinancování stouply meziměsíčně o desetinu na 44,2 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,52 procenta z březnových 4,43 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
18. 5. 2026Aktualizováno18. 5. 2026

VideoKonflikt na Blízkém východě zdražuje plastové obalové materiály

Plastové obaly prudce zdražily kvůli situaci na Blízkém východě. Navíc se nemají jak dostat do Evropy. Tyto obalové materiály vznikají z ropy, jejíž cena od začátku konfliktu prudce stoupla. Došlo také k přerušení dodavatelských řetězců mezi Blízkým východem a Evropou, která není zcela soběstačná z hlediska výroby, ať už jde o polyethylen, či polypropylen, jež se především používají pro obalové materiály. Některé firmy proto už začaly používat alternativy k plastům, kvůli úsporám i ekologii. Úplné nahrazení ale v nejbližší době zatím reálné není. A tak se na dodávky například oblíbené strečové fólie čeká mnohem déle než dříve.
17. 5. 2026

ŘSD i Správa železnic chtějí příští rok o miliardy víc

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic chtějí pro rok 2027 víc finančních prostředků než letos, aby mohly pokračovat v klíčových stavbách a pustit se i do nových projektů. Tuzemská dálniční síť by se měla v příštím roce rozšířit o třicet až pětatřicet nových kilometrů. Letos ŘSD plánuje zprovoznit téměř čtyřicet kilometrů hlavních dopravních tepen a dalších jednadvacet kilometrů silnic první třídy.
17. 5. 2026
Načítání...