Miko podepsal dohodu o prodeji 3,5 milionu tun CO2 Rakousku

Praha - Dohodu o prodeji 3,5 milionu emisních poukázek na vypuštění oxidu uhličitého dnes podepsal ministr životního prostředí Ladislav Miko s Rakouskem. Důvěrná však zůstává vyjednaná cena jednotky, stejně jako celkový finanční objem této transakce, uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Získané prostředky půjdou na program Zelená úsporám, zaměřený na instalace obnovitelných zdrojů energie a investice do energetických úspor v domácnostech, uvedl ministr životního prostředí.

Fakticky jsou emisní jednotky rozdílem závazku Česka ke Kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990. Podle propočtů ministerstva z minulého roku měla Česká republika volných zhruba 150 milionů jednotek. Podle ceny na trhu odhadoval úřad výtěžek prodeje na deset až 25 miliard korun. Obchodovat se bude s volnými jednotkami do roku 2012, kdy vyprší platnost Kjótského protokolu.

Podle Mika zájem o ekologický program Zelená úsporám, který využívá peníze za prodané emisní poukázky, v posledních týdnech razantně roste. „V září jsem podepsal rozhodnutí o dotaci pro prvních 107 žadatelů v celkové výši 15 milionů korun. V nejbližších dnech dostanu na stůl dalších zhruba 400 žádostí za celkem 50 milionů korun a další stovky žádostí zpracovává Státní fond životního prostředí,“ uvedl ministr.

Prodej emisních jednotek má přísná pravidla. Výnosy za prodané kredity, které země získají od států, kterým se nedaří Kjótský protokol plnit, musí prodávající země využít výhradně na speciální programy, které snižují emise skleníkových plynů. Za vypuštěné emise v jedné zemi se tedy snižují emise v jiné zemi. Emisní jednotka (AAU) představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu CO2 v období 2008 až 2012.