Majetek nejbohatších Britů během krize rekordně roste

Londýn - Nejbohatší lidé v Británii stále bohatnou a jejich majetek je větší než kdy předtím, přestože zbytek země zažívá nejhorší krizi od 30. let minulého století, napsal britský nedělník The Sunday Times, který zveřejnil svůj pravidelný žebříček tisícovky nejbohatších obyvatel Británie. V jeho čele se už sedmý rok drží ocelářský magnát Lakšmí Mittal před boháči z Ruska Ališerem Usmanovem a Romanem Abramovičem.

Celkový majetek 1 000 nejbohatších se oproti loňsku zvýšil o 4,7 procenta na celkových 414 miliard liber (12,6 bilionu korun). Je to nejvíce od dosavadního rekordu 412,8 miliardy z roku 2008 před začátkem finanční krize. V době, kdy se britská ekonomika vrátila do recese, tyto údaje vyvolají obavy z rostoucího rozdílu mezi nejmajetnějšími lidmi a „zápasící střední třídou“. Podle statistického úřadu průměrný příjem loni v Británii klesl o 1,8 procenta.

Jistou výjimkou z tohoto trendu jsou první tři na žebříčku, jejichž bohatství se loni zmenšilo. Majetek Lakšmího Mittala, který v Česku vlastní hutě v Ostravě, se zmenšil o 4,8 miliardy liber na 12,7 miliardy liber (388 miliard korun). Doplatil především na klesající hodnotu svých železářských podniků, jejichž akcie jdou dolů kvůli krizi. Je tak již jen o „pouhých“ 385 milionů liber před Ališerem Usmanovem, který vlastní ruský podnik Metalloinvest a v Británii má 30 procent fotbalového klubu Arsenal. Oproti loňsku si pohoršil o 85 milionů, především kvůli tomu, že dal 91 milionů na charitu. Majitel Chelsea Roman Abramovič přišel o 800 milionů a je třetí s odhadovaným majetkem 9,5 miliardy liber. 

Nejbohatší rodilý Brit je na sedmém místě

Prvním rodilým Britem v žebříčku je na sedmém místě vévoda z Westminsteru, který vlastní 7,35 miliardy liber. Patří mu mimo jiné realitní podnik Grosvenor Group. Na Britských ostrovech nyní žije 77 miliardářů, tedy o dva více, než byl dosavadní rekord z roku 2008. Ke vstupu do nejbohatší tisícovky bylo zapotřebí majetku 72 milionů liber (2,2 miliardy korun).

Libra
Zdroj: ČT24

Letos je v žebříčku rekordní počet žen, tedy 108. Nejbohatší z nich je spolu s manželem na pátém místě, bývalá britská miss Kirsty Bertarelliová. Vzala si Ernesta Bertarelliho, potomka rodiny, která získala majetek ve farmaceutickém průmyslu. Společný majetek Kirsty a Ernesta Bertarelliových je odhadován na 7,4 miliardy liber. Majetek autorky Harryho Pottera, J.K. Rowlingové, se zvýšil o 30 milionů liber, v současné době je s 560 miliony na 148. místě.

Loni si po svatbě s dcerou amerického dopravního magnáta Nancy Shevellovou polepšil Paul McCartney. Podle The Sunday Times se jeho majetek zvětšil ze 495 milionů na 665 milionů liber, takže je třetím nejbohatším člověkem britského hudebního průmyslu. Před ním je zakladatel labelu Zomba Records Clive Calder (1,35 miliardy) a producent muzikálů Cameron Mackintosh (725 milionů liber). 

V žebříčku nejbohatších lidí do 30 let vede Thomas Persson, nejmladší syn zakladatele švédských obchodů s oděvy H&M. Spolu s bratrem Karlem-Johanem mají 700 milionů liber. V tomto žebříčku si představitel Harryho Pottera herec Daniel Radcliffe polepšil o šest milionů a je osmý s 54 miliony liber. Nejbohatším mladým hudebníkem je zpěvačka Adele s majetkem 20 milionů liber.