Lagardeová je znepokojena vyhlídkami světové ekonomiky

Tokio – Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová je znepokojena vyhlídkami světové ekonomiky. Uvedla to během návštěvy v Japonsku s tím, že MMF tento měsíc zhorší některé své hospodářské prognózy kvůli neuspokojivým údajům z vyspělých i rozvíjejících se ekonomik.

„Globální vyhlídky jsou v posledních měsících více znepokojivé kvůli Evropě, Spojeným státům i velkým rozvíjejícím se trhům,“ řekla Lagardeová během návštěvy v Japonsku. Přivítala sice rostoucí spolupráci Evropy při řešení dluhové krize, ale upozornila, že v oblasti fiskální politiky je zapotřebí spolupráci ještě posílit.   

MMF zveřejní 16. července aktualizované prognózy pro světovou ekonomiku. „Tyto prognózy MMF pravděpodobně budou nižší než předchozí,“ řekla Lagardeová. V dubnu fond zvýšil odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok na 3,5 procenta z dříve předpokládaných 3,3 procenta.   

Evropská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordní minimum 0,75 procenta, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně. Ke snížení sazeb překvapivě přikročila rovněž čínská centrální banka. Britská centrální banka sice ponechala úroky beze změny, ale rozhodla se obnovit kvantitativní uvolňování měnové politiky. Tato opatření podle agentury Reuters naznačují rostoucí obavy ohledně zdraví světové ekonomiky.